Afta. Skąd się bierze? Jak ją leczyć?

przez redakcja HaloMed

27.11.2023

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 79 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 89 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Afty to niewielkie owrzodzenia i nadżerki, które tworzą się w jamie ustnej. Zazwyczaj, maksymalnie, rosną do 3 cm wielkości. Są one pokryte białym nalotem, a dookoła nich tworzy się różowy obrzęk. To bolesna, a przede wszystkim – nawracająca, dolegliwość. Zazwyczaj schodzą one po kilku dniach, ale prawdziwym problemem może być afta nawrotowa, która może powodować spory problem. W jaki sposób radzić sobie z aftami i kiedy należy się zgłosić z tym problemem do lekarza? 

Czym są afty? 

Afty to niewielkie owrzodzenia i nadżerki, które rosną od ok. 1 mm do 1-2 centymetrów. Pokryte są białym nalotem, a dookoła tworzy się różowy obrzęk. To dolegliwość bardzo dokuczliwa, a przede wszystkim – nawracająca. Z reguły są pojedyncze, ale czasami występują w grupach. Pojawiają się w jamie ustnej – na policzkach, języku, migdałkach czy dziąsłach. Chociaż są naprawdę niewielkie – bardzo przeszkadzają i bolą. Osoby chore skarżą się na spory dyskomfort. Zazwyczaj znikają po kilku dniach. 

Przyczyny powstawania aft 

Nie poznano w całości przyczyn powstawania aft. Uważa się, że to zaburzenia układu immunologicznego, które to spowodowane są przez: 

1.    Stres
2.    Urazy mechaniczne 
3.    Obniżoną odporność organizmu 
4.    Osłabienie
5.    Infekcję 
6.    Niedobory witamin i składników mineralnych, w tym żelaza, witaminy B12, kwasu foliowego

Z kolei afty, które nieustannie nawracają, mogą być objawem choroby ogólnoustrojowej i mogą wymagać dalszej diagnostyki. Warto wiedzieć jakie są rodzaje aft i z którymi najlepiej zgłosić się do lekarza. 

Jakie są rodzaje aft? 

Występują dwa rodzaje aft, które pojawiają się w jamie ustnej. Wyróżnia się więc: 

1.    Afty małe – mają średnicę od 3 do 5 mm i zazwyczaj znikają w przeciągu dwóch tygodni. Nazywa się je aftami Mikulicza. 
2.    Afty duże – rzadziej występujące, osiągają wielkość nawet do 10 mm. Nadżerki te są znacznie głębsze i otoczone są stanem zapalnym. Goją się zwykle ponad dwa tygodnie i mogą po sobie pozostawiać blizny. Nazywa się je aftami Suttona. 

Jak leczyć afty? 

Afty mogą szybciej goić się dzięki zastosowaniu preparatów, które mogą działać przeciwbólowo i przyspieszyć gojenie się zmian. Substancje, które dostępne są w lekach mogą działać odkażająco oraz znieczulająco. 
Jest jednak szereg domowych sposobów, które mogą sprawić, że wyleczymy u siebie aftę. Wśród nich można wymienić takie naturalne sposoby jak: 

1.    Smarowanie zmian żelem aloesowym 
2.    Płukanki z rumianku albo szałwii 
3.    Smarowanie zmiany olejkiem z drzewa herbacianego 
4.    Unikanie pokarmów słonych, kwaśnych i ostrych 
5.    Płukanki z wody z solą 
6.    Zmiana diety na taką, w której nie zabraknie pokarmów bogatych w witaminy z grupy B, a także bogatych w żelazo i kwas foliowy. 

Konieczne może być zgłoszenie się do lekarza, jeśli zmiany mają charakter nawracający i kiedy są bardzo dużych rozmiarów. Wtedy właśnie naszym pierwszym krokiem powinno być zgłoszenie się do lekarza lub stomatologa, w celu dobrania odpowiedniego rodzaju leczenia. Czasami w tym przypadku mogą być konieczne różne badania diagnostyczne – afta może być bowiem sygnałem organizmu, że dzieje się w nim coś poważniejszego i dlatego warto to sprawdzić. 

-
Autor: P.S.
Przy współudziale lekarza: Zbigniew Bułat

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą