Bezsenność. Jakie są przyczyny? W jaki sposób ją leczyć?

przez redakcja HaloMed

22.11.2023

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 79 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 89 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Bezsenność to bardzo wykańczający stan – powoduje on bowiem problemy z zasypianiem, utrzymaniem snu, a także zbyt wczesnym wybudzaniem się. Zaburzenie to wpływa negatywnie na całe życie osoby, która cierpi na insomnię. Funkcjonowanie w ciągu dnia, po kolejnych nieprzespanych nocach, jest o wiele trudniejsze niż u osoby, która ma zdrowy rytm snu. Jakie są przyczyny bezsenności, co może powodować długotrwały problem ze snem, a także w jaki sposób można sobie pomóc? Czy bezsenność może być objawem poważniejszej choroby? 

Czym jest bezsenność? 

Bezsenność to niewystarczająca długość albo kiepska jakość snu. Żeby mówić o bezsenności to trudności z zasypianiem czy wybudzaniem się powinny występować trzy razy w tygodniu przez miesiąc. Problemy ze snem mogą być okresowe i trwać dłuższy czas albo mogą być przewlekłe – na przykład trwać dłużej niż miesiąc. Następstwem sennych problemów jest pogorszenie samopoczucia, utrudnione funkcjonowanie w ciągu dnia, drażliwość, osłabienie koncentracji i problemy z przyswajaniem informacji np. problemy z uczeniem. Bezsenność może być objawem choroby lub kompletnie odrębnym problemem, niezwiązanym z żadną inną chorobą. 

Przyczyny bezsenności 

Przyczyny bezsenności mogą być różne – każdy człowiek może odczuwać taki problem chociaż raz w życiu i wskaże ku temu inny powód. Najczęściej jednak przyczyną bezsenności są: 

1.    Choroby o podłożu psychicznym 
2.    Długotrwały stres 
3.    Narastający niepokój 
4.    Problemy w życiu prywatnym lub zawodowym
5.    Czynniki niezależne np. upały czy ostre światło
6.    Nadmiar spożywanej kofeiny 
7.    Menopauza

Skutki długotrwałej bezsenności 

Jeśli nie zaopiekujemy się problemem bezsenności – możemy doprowadzić do wielu poważnych skutków:

1.    Spadek aktywności 
2.    Częste bóle głowy 
3.    Problemy z koncentracją 
4.    Bóle mięśni
5.    Rozdrażnienie 
6.    Podenerwowanie

Jak diagnozuje się bezsenność? 

W przypadku, kiedy borykamy się z bezsennością, warto wybrać się do poradni leczenia snu. Żeby się tam dostać – wystarczy skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Testy, które przeprowadza się w poradni, pozwalają na sprawdzenie, jakie podłoże mają problemy – mogą to być objawy choroby lub problemy psychiczne lub emocjonalne. Często wykonuje się badania krwi, hormonalne oraz układu nerwowego (np. wykonując EEG lub tomografię komputerową). Czasami sprawdza się np. układ oddechowy lub kręgosłup. Wtedy stawia się diagnozę i przystępuje się do leczenia bezsenności. 

Metody leczenia bezsenności 

Leczenie bezsenności powinno rozpocząć się od prostych metod – nie musimy od razu dostać leków, które miałyby walczyć z naszą bezsennością. Pomocne mogą się okazać sposoby naturalne np. ekstrakt z waleriany i chmielu. Jeśli jednak wszystkie domowe, naturalne sposoby nie działają – lekarz może zdecydować się na tabletki nasenne, które doktor wypisuje na receptę. Zanim jednak przejdziemy na leczenie farmaceutyczne – warto korzystać ze sposobów domowych. 

Domowe sposoby na bezsenność 

Warto zadbać o swoją dietę – uzupełnić ją np. o sok wiśniowy, który pobudza szyszynkę do wydzielania melatoniny. Tak samo zadziałają maliny, truskawki, jeżyny czy porzeczki. Pomogą również orzechy, które są bogate w witaminy i magnez – powodują rozluźnienie mięśni. Trzeba pamiętać o rozluźnianiu przed snem, zaciemnieniu pomieszczenia i wywietrzeniu go przed snem. Przed snem, przynajmniej przez godzinę, nie powinniśmy korzystać z telefonu. Nie powinniśmy także przejadać się przed pójściem do łóżka – ostatni posiłek powinien być lekkostrawny i zjedzony do dwóch godzin przed snem. 

Zadbanie o rutynę przed snem, kładzenie się w stałych porach, a także ćwiczenia oddechowe mogą zdziałać cuda w leczeniu bezsenności. 

-
Autor: P.S.
Przy współudziale lekarza: Monika Szymańczyk

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą