Szczękościsk. Jak radzić sobie z napięciem w szczęce?

przez redakcja HaloMed

21.11.2023

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 79 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 89 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Szczękościsk to coś, co na przestrzeni wielu lat, może spotkać każdego z nas. To częściowy, czasowy lub całkowity brak możliwości otwarcia jamy ustnej wskutek nagłego skurczu mięśni. Chociaż szczękościsk sam w sobie nie jest chorobą, z całą pewnością jest objawem, który może świadczyć o poważniejszych problemach. Nie ma na niego żadnego magicznego leku, a więc leczenie może się znacznie różnić. Zobaczcie więcej informacji na temat szczękościsku. 

Czym jest szczękościsk? 

Szczękościsk to nic innego jak sytuacja, w której nie mamy możliwości otworzenia ust, ze względu na mocne zaciśnięcie mięśni. To sytuacja bardzo nieprzyjemna, a w niektórych sytuacjach może być nawet niebezpieczna. Przede wszystkim szczękościsk uniemożliwia normalne spożywanie potraw, mówienie czy jakiekolwiek inne czynność, które wykonuje się jamą ustną. Ponieważ samo w sobie nie jest jednostką chorobową – nie istnieje na to żadna maść czy tabletka, która mogłaby rozprawić się z problemem. Również leczenie tego problemu będzie całkowicie zależne od lekarza, do którego udamy się po pomóc – dwie osoby ze szczękościskiem mogą dostać zupełnie inne sposoby poradzenia sobie z problemem. Warto o tym pamiętać – to, co zadziała na jednego, niekoniecznie może zadziałać na drugą osobę. 

Przyczyny szczękościsku 

Przyczyn, przez które dochodzi do szczękościsku, może być wiele. Jednak do najczęściej wymienianych powodów wystąpienia szczękościsku można zaliczyć: 

1.    Zmiany zapalne w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego, jamy ustnej czy gardła 
2.    Konsekwencja urazu 
3.    Wzmożone napięcie 
4.    Padaczka 
5.    Porażenie nerwów 
6.    Ropnie migdałków
7.    Histeria
8.    Bruksizm 
9.    Zażywanie narkotyków lub ich przedawkowanie 
10.    Udar mózgu 

Warto pamiętać o tym, że ten objaw, jakim jest szczękościsk, może być ważnym sygnałem o tym, że w naszym ciele dzieje się coś niepokojącego. Dlatego, jeśli spotka nas szczękościsk – nie powinniśmy czekać, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza. 

Objawy szczękościsku 

Czasami szczękościsk może występować sam i nie dawać żadnych innych objawów. Zazwyczaj jednak idzie w parze z innymi objawami, które mogą sugerować, że naszym problemem jest właśnie szczękościsk. Jak może objawiać się ten problem? 

1.    Chrypka
2.    Zmiana barwy głosu 
3.    Wysoka temperatura 
4.    Ból gardła 
5.    Bóle głowy i szyi 
6.    „Chrupanie” i „przeskakiwanie” żuchwy na boki podczas takich czynności jak np. jedzenie

Jak postawić diagnozę w przypadku szczękościsku? 

Jeśli zauważymy u siebie problem z otwarciem i zamknięciem ust – powinno nas to naprowadzić na to, aby umówić się do lekarza. Chociaż sam szczękościsk nie jest chorobą, to z całą pewnością jest objawem, który może świadczyć o problemie w ciele. Dlatego może konieczne być przeprowadzenie badań takich jak:

1.    Badania neurologiczne – EEG, pozwala wykluczyć padaczkę 
2.    Badania laryngologiczne – ma na celu sprawdzenie, czy nie mamy do czynienia ze stanem zapalnym
3.    Badania obrazowe np. TK czy RTG, pozwalają na sprawdzenie stawów 
4.    Badania stomatologiczne – należy wykluczyć stany zapalne w zębach
5.    Badania laboratoryjne – w przypadku wystąpienia podejrzenia o stanie zapalnym 

Leczenie szczękościsku 

Kiedy mamy już odpowiednie wyniki – możemy przystąpić do tego, aby zająć się szczękościskiem. Czasami, jeśli spowodowane jest to stanem zapalnym, wystarczy zajęcie się jego wyleczeniem. Niekiedy może być konieczne spotkanie się z rehabilitantem, który zajmie się naszymi stawami. Może również okazać się, że naszymi kolejnymi krokami będą działania stomatologiczne. Tak naprawdę trzeba leczyć faktyczną przyczynę, zamiast zajmować się pojedynczym objawem. Jeśli jednak jest to spowodowane np. stresem i problemami z emocjami, może okazać się konieczne odwiedzenie psychologa. 

-
Autor: S.L.
Przy współudziale lekarza: Kamila Piotrowska

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą