- Strona główna
- Blog
- Krwawienie z nosa (krwotok z nosa). Czy może być groźnym objawem?
Krwawienie z nosa (krwotok z nosa). Czy może być groźnym objawem?
przez redakcja HaloMed
16.11.2023
Wybierz usługę
Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.
Większość osób chociaż raz zetknęła się u siebie z krwią lecącą z nosa, czyli po prostu… krwotokiem. To bardzo powszechna dolegliwość i zazwyczaj nie bywa niczym poważnym. Ale nie zawsze – czasami krwawienia, szczególnie jeśli pojawiają się często, mogą być sygnałem alarmującym o poważnej chorobie. Jeśli takie przypadki się powtarzają – warto również rozważyć wizytę u lekarza. Skąd się biorą i czy mogą być poważnym objawem chorobowym?
Krwotok z nosa – przyczyny
Krwotok z nosa to bardzo powszechna przypadłość i pojawia się bardzo często. Czasami jednak może być objawem poważnej choroby. Warto bliżej przyjrzeć się przyczynom powstawania krwawienia z nosa:
1. Nadciśnienie tętnicze
2. Wrodzone skazy krwotoczne np. hemofilia
3. Skrzywienie przegrody nosowej
4. Urazy nosa
5. Nadmierne przegrzanie organizmu
6. Miażdżyca
7. Zbyt wzmożony wysiłek fizyczny
8. Nowotwory
9. Unaczynienie nosa
Jak widać – wiele z tych przyczyn nie jest groźne. Niestety, inne wbrew odwrotnie. Dlatego nie warto bagatelizować zbyt częstego pojawiania się krwawienia.
Objawy krwotoku z nosa
Krew z nosa może mieć postać delikatnego krwawienia, ale również groźnego krwotoku, kiedy tracimy całkiem sporo krwi. Warto wspomnieć o tym, że do krwotoku dochodzi z jednej dziurki. To, co spowodowało krwotok z nosa, wpływa na to, z jaką intensywnością dochodzi do krwotoku. Na przykład małe krwawienie pojawi się w przypadku małego urazu, z kolei duże – w przypadku znacznego uszkodzenia. Jeśli krwawienie z nosa jest jednym z objawów po ciężkim urazie, konieczne będzie odwiedzenie lekarza lub pojechanie do szpitala.
Rozpoznanie w przypadku krwawienia z nosa
Aby ustalić, co wywołuje krwawienie z nosa, należy przeprowadzić rozpoznanie z pacjentem. Istotne informacje, których będzie potrzebował lekarz to:
1. Częstotliwość krwotoków
2. Natężenie krwotoku
3. Wiek pacjenta
4. Ogólny stan zdrowia
5. Sytuacje, w których pojawia się krew
6. Leki, które zażywa pacjent
7. Czy występują choroby przewlekłe
Po tym, gdy uzyska wszystkie najważniejsze informacje, będzie mógł przystąpić do badania laryngologicznego, a następnie wykona wziernikowe badanie nosa. Dzięki temu możliwe jest określenie, co może powodować krwawienia.
Jak zatamować krwotok z nosa?
Odpowiednia reakcja, podczas wystąpienia krwotoku z nosa, to bardzo ważna sprawa. Aby zatamować krwotok należy:
1. Głowę pacjenta odchylić do przodu, aby krew wypływała na zewnątrz, a nie spływała po ściance gardła, co może spowodować zachłyśnięcie
2. Przyłożyć kompres, zimny, na okolicę krwawienia
3. Docisnąć skrzydełka nosa do przegrody
Jeśli krwawienie jest bardzo szybkie i trwa dłużej niż 20 minut – należy zgłosić się do lekarza. Być może konieczne będzie inny sposób na tamowanie krwawienia, szczególnie jeśli jest ono obfite. Tamowanie krwawienia to założenie tamponady przedniej lub tylnej.
Jak zapobiegać krwawieniu z nosa?
1. Należy odpowiednio nawilżać śluzówkę nosa
2. Unikanie dotykania nosa wewnątrz, co może powodować mikrourazy, a co za tym idzie – krwawienie
3. Mierzenie ciśnienia, aby kontrolować, czy ewentualne krwawienia nie są wynikiem zbyt wysokiego ciśnienia
Należy jednak pamiętać, że niemalże każde krwawienie z nosa, jeśli wiemy że nie jest spowodowane mikrourazem z naszej winy, powinniśmy konsultować z lekarzem pierwszego kontaktu, a następnie – jeśli zachodzi taka konieczność – z larynologiem.
-
Autor: S.L.
Przy współudziale lekarza: Iwona Jewusiak-Naglik
Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.
Konsultacja z e-receptą
Podobne artykuły