Zaćma. Jak powstaje i w jaki sposób się ją leczy?

przez redakcja HaloMed

30.11.2023

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 79 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 89 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Zaćma, inaczej katarakta, to zmętnienie soczewki oka, które w dłuższej perspektywie może prowadzić do całkowitej utraty widzenia. Istnieją dwa rodzaje zaćmy: nabyta oraz wrodzona. Najczęściej występującym rodzajem zaćmy jest zaćma starcza, która pojawia się zazwyczaj po 50. roku życia. Warto dowiedzieć się o zaćmie więcej, aby w porę wiedzieć, w jaki sposób zareagować. 

Czym jest zaćma? 

Zaćma to nic innego jak zmętnienie soczewki oka. To efekt zaburzeń przemiany materii soczewki i utraty jej przejrzystości, która w dłuższej perspektywie może doprowadzić nawet do utraty widzenia. Przyczyn zaćmy jest całkiem sporo – niektóre z nich dotyczą przyjmowania niektórych leków, a inne występują w wyniku starzenia się. Zaćma może jednak wystąpić w każdym wieku, nie tylko po 50. Zaćma może mieć zarówno charakter wrodzony lub nabyty. Jest jedną z głównych przyczyn upośledzenia wzroku wśród ludzi na całym świecie. 

Zaćma starcza – rodzaje

Wyróżnia się kilka rodzajów zaćmy starczej, takie jak: 

1.    Korowa – zmętnienie zlokalizowane jest w powierzchniowych warstwach soczewki 
2.    Podtorebkowa czaszowata – zmętnienie tylnej torebki soczewki o powolnym przebiegu
3.    Jądrowa – zmętnienie zlokalizowane jest w jądrze soczewki

Objawy zaćmy starczej

Zaćma starsza pojawia się najczęściej u osób po 50. roku życia. Może doprowadzić zarówno do problemów w jednym, jak i drugim oku – nie ma jednak żadnej reguły. Do objawów choroby można zaliczyć: 

1.    Zaburzenia widzenia
2.    Zmniejszenie ostrości widzenia
3.    Zmiana koloru źrenicy z czarnego na szarobiały 

Rozpoznanie i leczenie zaćmy starczej 

Diagnostyka zaćmy starczej opiera się na badaniu oka w lampie szczelinowej do którego dochodzi u lekarza okulisty. Wcześniej lekarz podaje środek, który ma rozszerzyć źrenicę, a następnie rozpoznaje się białą źrenicę, która wynika ze zmętniałej soczewki. Wcześnie zdiagnozowaną zaćmę leczy się specjalnymi środkami, które aplikuje się w postaci kropli do oka. Jeśli jednak zmętnienie obejmuje całą soczewkę, konieczne może okazać się leczenie operacyjne. Czasami pacjenci decydują się na wstawienie protezy soczewki. 

Zaćma wrodzona – rodzaje

1.    Zaćma jądrowa – zmętnienie w centralnej części soczewki
2.    Zaćma całkowita – zlokalizowana na całej soczewce 
3.    Zaćma błoniasta – pojawia się z powodu przerwanej ciągłości torebki soczewki
4.    Zaćma biegunowa przednia i tylna (oraz zaćma torebkowa przednia i tylna) – zmętnienie zlokalizowane w tylnej i przedniej torebce 
5.    Zaćma warstwowa – najczęstsza odmiana zaćmy, w której to zmętnienie zlokalizowane jest w jądrze soczewki

Przyczyny zaćmy wrodzonej

Zaćma wrodzona może wynikać z kilku czynników, takich jak: 

1.    Choroba matki w okresie ciąży – szczególnie, jeśli doszło podczas ciąży do zakażenia wirusowego 
2.    Uwarunkowania genetyczne 

Zaćma może rozwijać się zarówno w jednym, jak i w obu oczach. 

Objawy zaćmy wrodzonej

Objawy zaćmy wrodzonej są bardzo podobne do tych, które można zauważyć w zaćmie starczej. Czasami jednak u dzieci występuje oczopląs lub odruch oczno-palcowy, który polega na częstym uciskaniu pięścią lub palcami oka. Kiedy maluch zaczyna się poruszać, często nie zauważa otoczenia, przykłada do oczu różne przedmioty, a z czasem objawy się powiększają. W dodatku wiele z nich zaczyna się ujawniać dopiero w wieku szkolnym.

Diagnostyka oraz leczenie zaćmy 

Jeśli pacjenci zauważają u siebie objawy, o których napisaliśmy wyżej – powinni umówić się do okulisty na badania. Konieczne będzie przeprowadzenie kompleksowej diagnostyki, która pozwoli na rozpoznanie zaćmy. Już po obejrzeniu stanu oka – będzie dokładnie widać zmętnienie, a co za tym idzie – możliwe będzie podjęcie decyzje o usunięciu zaćmy. W tym celu dochodzi do operacji, a następnie rehabilitacji. 
Nie warto zwlekać z decyzją o operacji oka w przypadku zaćmy, ponieważ jest to stan, który zdecydowanie utrudnia codzienne funkcjonowanie. 

-
Autor: S.L.
Przy współudziale lekarza: Arleta Borzeszkowska

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą