Elektroniczne zwolnienie lekarskie. L4 przez Internet - jak to działa?

przez redakcja HaloMed

01.12.2023

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 79 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 89 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

W czasie pandemii mocno rozwinęła się możliwość skorzystania z tzw. L4 online. Oznacza to ni mniej ni więcej, że możliwe jest uzyskanie zwolnienia od lekarza, bez konieczności wizyty stacjonarnej w jego gabinecie. Wątpliwości pacjentów w tym zakresie się jednak mnożą – jak na takie zwolnienie patrzą pracodawcy, czy jest ono traktowane w taki sam sposób jak klasyczne zwolnienie po wizycie stacjonarnej, a także w jaki sposób lekarz może orzec bez konsultacji bezpośredniej z pacjentem, że ten wymaga takiego zwolnienia. 

L4 online – jak otrzymać zwolnienie przez Internet? 

To pandemia przekonała nas do nowych rozwiązań w zakresie usług medycznych. Nie tylko do e-recepty czy e-skierowania, ale również do zwolnienia elektronicznego. I chociaż nadal wiele osób zastanawia się nad zasadnością np. L4 przez internet to uważamy, że nie ma powodów, aby to robić. Chodzi oczywiście o całkowicie legalne formy zdobywania L4 online, przy odpowiednim wywiadzie lekarskim. Z resztą wszystkie zwolnienia są obecnie wysyłane przez Internet do pracodawcy – nikt nie dostaje już fizycznie druku, który by to potwierdzał. Nie ma więc powodów, aby w jakikolwiek sposób podważać jego zasadność. 

L4 wystawiane jest obecnie przez lekarzy w formie elektronicznej i tak przekazywane jest do pracodawcy, który może sobie to podejrzeć. Nadal zwolnienia wystawiane są po odpowiedniej konsultacji lekarskiej – różni się tylko sposób jej przeprowadzenia. Może być bowiem wystawione zarówno po konsultacji fizycznej, jak również po konsultacji przez telefon, czyli na tak zwanej e-wizycie. Taka wizyta nie różni się zazwyczaj od klasycznej wizyty stacjonarnej, z jedną różnicą – nie zostaniemy przebadani tak, jak ma to miejsce w gabinecie. Jednak nadal lekarz może obejrzeć nasze wyniki badań, przeprowadzi wywiad, a także zapisze szczegółowe badania, jeśli będzie taka konieczność. 

Jak działa zwolnienie elektroniczne? 

Chociaż to pandemia znacznie przyspieszyła rozwój elektronicznego zwolnienia, to znane jest one już od 2016 roku, więc nie powinny już nikogo dziwić. Zwolnienie elektroniczne jest tak samo ważne, jak niegdyś było papierowe. Lekarz wpisuje zwolnienie do systemu, a informacja o zwolnieniu jest od razu widoczna w elektronicznym koncie pracodawcy. E-zwolnienie nie musi być drukowane i dostarczane do siedziby firmy w żaden sposób, ponieważ od razu trafia także do ZUS-u. Jest jednak jedno „ale”: nie wszyscy pracodawcy mogą mieć profil zaufany, a w takiej sytuacji konieczne jest złożenie fizycznego dokumentu u pracodawcy. Od pewnego czasu wymaga się jednak, aby pracodawcy ten profil posiadali. 

Jak uzyskać elektroniczne zwolnienie lekarskie?

Zwolnienie lekarskie można uzyskać na wizycie stacjonarnej lub podczas telewizyty, czyli np. czatu z lekarzem przez komunikator lub podczas rozmowy telefonicznej. Każdy lekarz ma możliwość wystawienia takowego zwolnienia, kiedy widzi u swojego pacjenta konieczność jego zastosowania. E-zwolnienie można dostać zarówno na siebie, jak i na chore dziecko, którym musimy się opiekować, jeśli jesteśmy jego prawnym opiekunem. Nie ma takiej jednostki chorobowej, na którą nie można uzyskać zwolnienia elektronicznego. 

-
Autor: P.S.

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą