Gorączka. Domowe sposoby na zbicie temperatury

przez redakcja HaloMed

04.12.2023

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 79 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 89 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Gorączka to jeden z najczęściej występujących objawów, które towarzyszą chorobom np. grypie czy anginie. To reakcja obronna organizmu na wirusy i bakterie, które zaczynają „mieszać” w naszym organizmie. Warto wiedzieć, kiedy w ogóle mówimy o gorączce oraz znać domowe sposoby, które pomogą na jej zbicie. Czasami sytuacja może również wymagać zgłoszenia się do lekarza. Wszystkie najważniejsze informacje o gorączce można znaleźć właśnie w tym artykule. 

Czym jest gorączka? 

Prawidłową temperaturą ciała człowieka to 36,6 st. C, ale jest to bardzo orientacyjna wartość – często mimo delikatnego podwyższenia albo obniżenia, nie mówimy o jakichkolwiek problemach. Co istotne - często gorączka mylona jest ze stanem podgorączkowym. O gorączce mówimy wtedy, kiedy na termometrze widzimy 38 st. C oraz wartości wyższe. Stan podgorączkowy to temperatura pomiędzy 37 a 38 st. C. Gorączka jest również absolutnie normalną reakcją ciała na stany chorobowe, które wywoływane są przez wirusy oraz bakterie. 

Warto również wiedzieć, że gorączka może być zagrożeniem dla zdrowia oraz życia człowieka. Wysoka gorączka, która sięga do 39 st. C nie powoduje żadnych zmian w organizmie, ale powinna być alarmująca. Temperatura powyżej 40 st. C prowadzi już do utraty świadomości oraz zaburzeń w OUN, czyli Ośrodkowym Układzie Nerwowym. Z kolei temperatura powyżej 41 st. C, sięgająca aż do 42 st. C – może uszkodzić tkanki. Powyżej 42 st. C zaczyna dochodzić do nieodwracalnych zmian w mózgu. 
Kiedy gorączka przewyższa 38 st. C – to znak, że należy reagować i zacząć ją zbijać. 

Jak zbijać gorączkę?

Gorączkę można oczywiście zbijać różnymi preparatami przeciwgorączkowymi i przeciwbólowymi np. Apapem, Polopiryną S, Pyralginą czy Ibupromem. Warto jednak, jeśli gorączka nie jest bardzo wysoka, najpierw zastosować domowe sposoby, które mogą nam w tym pomóc – z całą pewnością jest to opcja zdecydowanie rozsądniejsza, jeśli gorączka nie jest wysoka. Jakie sposoby mogą w takim przypadku zadziałać? 

Domowe sposoby na gorączkę 

1.    Najbardziej znany i jeden ze skuteczniejszych sposobów na gorączkę to zimne okłady, które można zastosować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Materiał, który zwilżamy chłodną wodą, przykłada się w strategiczne miejsca np. czoło, kark, łydki, pod kolana. W tym przypadku dobrze sprawdzą się także żelowe okłady oraz termofory, które mają takie samo działanie. To sposób na szybką ulgę i zmniejszenie gorączki. To, co jest istotne, to fakt, że termofory nie mogą być za zimne. Okład należy pozostawić na ciele od 15 do 20 minut. Zabieg można powtarzać do kilku razy dziennie. Można także zastosować kąpiel w wodzie o temperaturze niższej o 1-2 st. C od naszego ciała – zadziała to tak jak okłady, ale schłodzimy całe ciało. 
2.    Mleko z miodem i czosnkiem – coś, co na pewno każdy dostał jako dziecko chociaż raz, podczas choroby. Dla wielu osób nie jest to smaczne rozwiązanie, ale naturalny antybiotyk jakim jest czosnek, może skutecznie obniżyć gorączkę. W dodatku ma również działanie napotne i przeciwzapalne, co w czasie choroby jest niezwykle cenne. 
3.    Napar z malin – bardzo cenne podczas choroby może okazać się picie naparu z malin, który to ma zwiększyć wypacanie, a także działa przeciwzapalnie. W dodatku bogaty jest m.in. w witaminę C czy flawonoidy. 

Co jeszcze pomoże na gorączkę? 

Kiedy chorujemy i obserwujemy u siebie gorączkę – powinniśmy zastosować się również do dodatkowych wymagań, które mogą skrócić chorobę: 

1.    Odpoczynek – bardzo ważnym elementem podczas infekcji, podniesionej temperatury, grypy czy innej choroby, jest odpoczynek. Jeśli chorujemy, powinniśmy zadbać o długi sen, wyleżenie problemu i pozwolenie sobie na przechorowanie wszystkiego na spokojnie.
2.    Nawodnienie – podczas gorączki bardzo dużo się pocimy, więc powinniśmy regularnie uzupełniać płyny. Podczas choroby wskazane jest wypijanie nawet do 3 litrów wody dziennie. Warto również parzyć sobie napary i herbaty. 
3.    Jedzenie – wiele osób podczas choroby nie ma apetytu, a przemiana materii podczas gorączki wzrasta do nawet 14%, więc ważne jest, abyśmy pamiętali o jedzeniu i starali się jeść odżywcze, ale również rozgrzewające, posiłki. 
4.     Elektrolity – jeśli bardzo dużo wypacamy podczas choroby, to warto zadbać o uzupełnienie braków elektrolitami. Specjalne elektrolity na chorobę możemy kupić w aptece. 

-
Autor: S.L.
Przy współudziale lekarza: Mariia Pyrin

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą