Łupież - w jaki sposób powstaje i jak go leczyć? Rodzaje łupieżu

przez redakcja HaloMed

07.12.2023

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Łupież to bardzo kłopotliwa, ale jednocześnie niezwykle powszechna, przypadłość. Polega na przyspieszonym podziale komórek naskórka na owłosionej skórze głowy, co z kolei prowadzi do zbyt szybkiego złuszczania się. Objawia się najczęściej białym pyłkiem, który osadza się na włosach i często jest bardzo dobrze widoczny – dlatego tak wiele osób się tego wstydzi i obniża pewność siebie. Co dokładnie wiadomo o powstawaniu łupieżu? 

Czym jest łupież? 

Łupież jest chorobą skóry, która polega na łuszczeniu się naskórka. Łuszczenie się zrogowaciałej warstwy naskórka jest całkowicie normalne i zdarza się każdej jednej osobie, ale dopiero wtedy, kiedy złuszczanie jest nadmierne – wtedy mówimy o łupieżu. Objawia się on białymi płatkami, które osadzają się na włosach. Czasami sprawia to, że osobie dotkniętej łupieżem, spada samoocena i nie czuje się pewnie przez swoje problemy, żyjąc w przeświadczeniu, że „tylko on tak ma”. W rzeczywistości to bardzo powszechna przypadłość, która przydarza się wielu osobom. 

Odmiany łupieżu 

Wyróżnia się kilka rodzajów łupieżu: 
1.    Łupież pospolity – łupież owłosionej skóry głowy z mniej nasilonym łojotokiem. To właśnie tutaj pojawiają się na włosach białe fragmenty naskórka, które widoczne są gołym okiem. 
2.    Łupież łojotokowy – złuszczanie naskórka pojawia się w towarzystwie nasilonego łojotoku, a na głowie tworzą się żółtawe strupy. 
3.    Łupież biały – łupież skóry gładkiej, w którym to złuszczanie pojawia się głównie na twarzy oraz kończynach. 
4.    Łupież pstry – spowodowany zakażeniem grzybem i charakteryzuje się występowaniem w takich miejscach jak klatka piersiowa, kończyny górne czy szyja. Objawia się jasnobrązowymi plamkami z delikatnym złuszczaniem. 

Szacuje się, że około 40-50% populacji zostaje dotkniętych przynajmniej jednym rodzajem łupieżu. 

Przyczyny powstawania łupieżu 

Do najczęściej wyróżnianych przyczyn powstawania łupieżu zalicza się: 

1.    Zaburzenia hormonalne
2.    Stres
3.    Alergie 
4.    Przemęczenie
5.    Osłabienie organizmu 
6.    Nadmierne używanie żeli i lakierów do włosów
7.    Niedokładne mycie włosów
8.    Zbyt rzadkie mycie włosów
9.    Zła dieta 
10.    Predyspozycje genetyczne 

Objawy łupieżu 

O wielu objawach łupieżu wspomnieliśmy już wcześniej – problem, jakim jest łupież, może objawiać się jednak na naprawdę różne sposoby. Najczęstsze z nich to: 

1.    Nadmierne złuszczanie się naskórka
2.    Swędzenie
3.    Zaczerwienienie skóry 
4.    Przetłuszczanie się włosów 

Co nasila łupież? 

Łupież może być nasilany przez wiele różnych czynników. A ponieważ problem ten ma tendencję do nawracania, należy uważać na wiele z nich. Te, które zaostrzają go lub sprawiają, że powraca, to między innymi: 

1.    Nadmierne pocenie się 
2.    Nieodpowiednie mycie włosów
3.    Zła dieta 
4.    Osłabienie układu odpornościowego 
5.    Zaburzenia hormonalne 
6.    Zmiany klimatu 
7.    Stres 
8.    Brak higieny osobistej 

Jak leczyć łupież? 

Aby wyleczyć łupież – należy najpierw sklasyfikować jego rodzaj. Najlepiej zrobić to u lekarza – dermatologa. Podstawą do wyleczenia łupieżu mogą być specjalne preparaty do mycia włosów dostępne na receptę, ale czasami może być konieczne zastosowanie leków przeciwgrzybiczych (np. flukonazol i itrakonazol). W wielu przypadkach jednak wystarczy stosowanie dostępnego bez recepty szamponu przeciwłupieżowego. Dermatolog może również zalecić nam zmianę naszego sposobu pielęgnacji włosów i skóry głowy. Konieczne może być np. wprowadzenie podwójnego mycia, zmiana produktów do pielęgnacji głowy oraz zmiana diety. 

Profilaktyka w łupieżu 

Po tym, jak uda nam się już wyleczyć łupież, z całą pewnością będziemy robić wszystko, aby zapobiec nawrotowi. Kilka działań profilaktycznych może sprawić, że łupież nie będzie nawracał. Oto kilka z nich: 

1.    Regularne mycie włosów
2.    Suszenie włosów po myciu 
3.    Częste szczotkowanie 
4.    Rzadsze używanie kosmetyków do stylizacji
5.    Masaż skóry głowy, przy użyciu specjalnych olejków
6.    Ekspozycja na słońce 
7.    Właściwa dieta, która będzie bogata w składniki takie jak witaminy z grupy B, A i E, cynk, żelazo, wapń i magnez 
8.    Unikanie stresu 

Przy zachowaniu odpowiedniego podejścia do swoich włosów i skóry głowy – można zminimalizować możliwość wystąpienia łupieżu. 

-
Autor: P.S.
Przy współudziale lekarza: Julia Lisowska

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą