Skolioza. Czym jest i jak się to leczy?

przez redakcja HaloMed

08.12.2023

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 79 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 99 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Skolioza to inaczej boczne skrzywienie kręgosłupa i jest problemem bardzo powszechnym, który dotyka coraz większej ilości osób. Choroby tej, jak każdej innej, nie powinno się lekceważyć, ponieważ może ona doprowadzić do wielu poważnych powikłań. Dlatego tak ważne jest dbanie o kręgosłup. Jak objawia się skolioza i co jest jej przyczyną? W jaki sposób zatrzymać ten proces i zadbać o kręgosłup? 

Czym jest skolioza? 

Skolioza jest skrzywieniem kręgosłupa, które polega na znacznym zakrzywieniu jego struktury w jedną stronę. Prawidłowo kręgosłup powinien mieć kształt litery S, ale w wielu przypadkach – niektóre odchylenia zmieniają jego strukturę. W wielu przypadkach skolioza dotyczy piersiowego odcinka kręgosłupa. Znacznie rzadziej dotyczy odcinka lędźwiowego. Deformacja może dotyczyć – wygięciu kręgosłupa w lewo lub prawo; rotacji kręgów lub pogłębieniu kifozy i lordozy (odpowiednio: kręgosłup piersiowy i lędźwiowy; pogłębienie naturalnego wygięcia i wygięcie kręgosłupa do przodu). 

Przyczyny skoliozy

Skolioza może być zarówno wrodzona, jak i nabyta – rozwija się np. w późniejszym okresie życia. Skolioza wrodzona to 2/3 przypadków wad kręgosłupa, ale skolioza nabyta może być spowodowana wieloma czynnikami, wśród których wymienia się między innymi: 

1.    Przepuklina krążka międzykręgowego
2.    Porażenie mózgowe 
3.    Guzy kości
4.    Zrosty żeber
5.    Choroba opłucnej 
6.    Różnica długości kończyn 

U dzieci np. skolioza rozwija się w okresie bardzo szybkiego wzrostu dziecka, kiedy to mięśnie nie są w stanie nadążyć za rozwojem kośćca i nie mogą stanowić odpowiedniej podpory dla kręgosłupa. Dlatego dzieci muszą być poddawane częstszej kontroli u lekarza, aby śledzić wzrost. 

Objawy skoliozy 

Skolioza daje naprawdę nieprzyjemne objawy bólowe, które dotyczą kręgosłupa, klatki piersiowej czy miednicy. Wyróżnia się takie objawy jak: 

1.    Nierówna wysokość ramion – jedno z ramion jest bardziej pochylone
2.    Asymetria kątów talii – wyraźne wcięcie z jednej strony 
3.    Wystające łopatki 
4.    Dolegliwości bólowe pleców, bioder czy głowy 
5.    Zaburzenia funkcji chodu
6.    Blokada pleców 

Skolioza rozwija się powoli, dlatego czasami trudno ją zauważyć. Jeśli jednak podczas rutynowego badania, dostajemy sygnał, że ten problem może dotyczyć nas albo naszego dziecka – najlepiej jest od razu zabrać się za pracę w tym obszarze, aby nie doprowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych. 

Diagnoza skoliozy 

W przypadku podejrzeń skoliozy – należy wybrać się do lekarza, który w pierwszej kolejności przeprowadzi wywiad, a następnie może skierować na odpowiednie badania, aby obejrzeć zmiany w kręgosłupie. Badania obrazowe, które mogą zostać nam zlecone to m.in. RTG czy rezonans magnetyczny. Dzięki temu będzie widoczne czarno na białym, jaki problem nas dotyczy i co dzieje się z naszym kręgosłupem.

Leczenie skoliozy 

Leczenie skoliozy to przede wszystkim całkowita kooperacja pacjenta z lekarzem. Polega na absolutnym zastosowaniu się do zaleceń. Wśród nich z całą pewnością pojawi się zalecenie ćwiczeń. Rehabilitacja będzie miała na celu uelastycznienie i odciążenie pewnych części pleców, ale jednocześnie wzmocnienie mięśni, które podtrzymują kręgosłup. Jeśli odchylenie jest zbyt wysokie – może okazać się konieczne noszenie gorsetu ortopedycznego, a w krytycznych odchyleniach, które sięgają do 50%, może być niezbędne przeprowadzenie operacji. 
Wykonywanie gimnastyki pod okiem specjalisty, a później również wprowadzenie tego do naszej codzienności, może dać naprawdę niesamowite efekty. W życiu codziennym powinniśmy robić znacznie więcej dla zachowania odpowiedniej postawy ciała. Dlatego tak ważne jest np. zachowanie odpowiedniej wagi, dieta bogata w niezbędne witaminy i składniki, a także wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej (szczególnie polecane jest pływanie na plecach, które je odciąża). 

-
Autor: S.L.
Przy współudziale lekarza: Zbigniew Bułat

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą