Migrena. Czym jest i czy da się ją wyleczyć?

przez redakcja HaloMed

14.12.2023

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Migrena to jedna z najczęstszych form bólu głowy. Występuje z bardzo ostrym, pulsującym bólem, który zazwyczaj rozpoczyna się od przodu głowy i występuje jednostonnie. Może jednak zdarzać się tak, że ból zaczyna obejmować całą głowę, a dodatkowo trwa on od kilku godzin do nawet kilku dni. Warto wiedzieć, jak rozróżnić migrenę od zwykłego bólu głowy, a także w jaki sposób można sobie z nią radzić – dla wielu jest to bowiem czynnik wyłączający z życia. 

Czym jest migrena? 

Migrenowe bóle głowy to bardzo specyficzny rodzaj samoistnych bólów głowy, których nie da przypisać się ze żadnym schorzeniem. Migrena jest jedną z najpowszechniejszych chorób neurologicznych, ale przez wielu jest traktowana z lekceważeniem, a większość bólów głowy nazywa się właśnie „migreną” (niesłusznie!). Migrena ma charakter napadowy, co znaczy, że często występuje z innymi objawami. Do dzisiaj nie ustalono, jakie są przyczyny migreny, dlatego też nie istnieje jeden, skuteczny sposób na jej leczenie. Warto również pamiętać o tym, że migrena jest chorobą przewlekłą i nieuleczalną.

Rodzaje migreny 

Co ciekawe – jest kilka rodzajów migreny i w zależności od jej rodzaju, można prowadzić inne leczenie. Wyróżnia się dwa podstawowe typy migreny: 

1.    Migrena z aurą – krótkotrwałe zaburzenie wzrokowe, które poprzedzają atak bólu. Rozmycie konturów, jasne plamki, niewyraźne widzenie, a nawet widzenie „aureoli”, która otacza innych ludzi. Aura migrenowa może występować np. z drętwieniem kończyn, zaburzeniami mowy czy problemów z czuciem. Według badań – ok. 25% osób choruje na migrenę z aurą. 
2.    Migrena bez aury – znacznie bardziej powszechny typ migreny, który ogranicza się do mocnego, specyficznego bólu głowy, któremu towarzyszą czasem inne niedogodności w organizmie np. nieprzyjemne objawy z układu pokarmowego. 

Niektórzy wyróżniają również takie rodzaje migren jak:

1.    Migrena menstruacyjna – występująca podczas miesiączki 
2.    Migrena oczna – krótkie, jednostronne zaburzenia widzenia 
3.    Migrena przewlekła – określa się tak migreny u pacjentów, u których ataki pojawiają się przez co najmniej 15 dni w miesiącu przez kolejne 3 miesiące 
4.    Stan migrenowy – stan, w którym jeden atak migreny utrzymuje się dłużej niż przez 3 dni. 

Przyczyny migreny 

Do dzisiaj nie wiadomo na pewno, co powoduje u pacjentów migreny. Uznaje się, że może być to choroba, która zależy od wielu czynników np. środowiska, genów i innych czynników zewnętrznych. Wielu badaczy ma wiele teorii na temat tego, co może powodować migrenę – jedni wskazują na dziedziczenie i geny, inni skłaniają się do znalezienia objawów w czaszce, które mogłyby te przyczyny migreny wyjaśnić. Do tej pory jednak nie określono w 100%, co może być wyzwalaczem migreny. 

Objawy migreny 

Bóle migrenowe mogą się od siebie znacznie różnić – między innymi patrząc na to, na jaki rodzaj migreny cierpimy. Są jednak pewne punkty styczne, które wskazują na to, że najpopularniejsze objawy migreny to: 

1.    Bóle głowy – szczególnie w jednej połowie
2.    Mdłości i wymioty
3.    Światłowstręt
4.    Problemy z widzeniem
5.    Łzawienie oczu 
6.    Omdlenia
7.    Nadwrażliwość na bodźce z otoczenia 

U każdego może to wyglądać zupełnie inaczej i inne mogą być również objawy, które towarzyszą bólowi głowy. 

Czynniki wyzwalające migrenę

Chociaż migrena może występować „tak po prostu”, bez żadnego związku z czynnikami zewnętrznymi, to są pewne okoliczności, które mogą ją wywoływać. Zalicza się do nich między innymi:

1.    Stres
2.    Przemęczenie
3.    Problemy ze snem
4.    Alkohol
5.    Napoje zawierające kofeinę 
6.    Warunki atmosferyczne np. nagła zmiana ciśnienia
7.    Konkretne bodźce np. zapachowe 

Mówi się także o tym, że migrena może być powiązana z innymi problemami zdrowotnymi, wśród których wyróżnia się między innymi: 

1.    Depresję
2.    Otyłość
3.    Endometriozę 

Diagnoza migreny 

Ciężko jest zdiagnozować migrenę – ze względu na to, że nie występują jasne przesłanki co do tego, jakie są jej mechanizmy. Dlatego diagnoza migreny odbywa się na podstawie wywiadu lekarskiego. Czasami może być konieczne wykonanie badań dodatkowych, które mają raczej na celu wykluczenie innych problemów zdrowotnych np. zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. 

Jak leczyć migrenę? 

Aby móc leczyć migrenę, mówi się o dwóch sposobach, w jakich można to wykonywać. To:

1.    Leczenie profilaktyczne
2.    Leczenie doraźne 

Leczenie profilaktyczne to zastosowanie szeregu działań, które mają powstrzymać częste występowanie migren u osób, u których jest to problem powtarzalny i powszechny. Leczenie profilaktyczne może być wspierane odpowiednimi farmaceutykami. Mogą być podawane leki kardiologiczne czy antydepresyjne, które mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia ataku migrenowego. 

Jeśli zaś chodzi o leczenie doraźne – ma ono na celu do złagodzenia dolegliwości bólowych i polega na stosowaniu takich środków jak np. paracetamol, NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) czy inne preparaty, które akurat mają pomóc w załagodzeniu dalej dolegliwości np. w przypadku nudności i wymiotów można podać środki przeciwwymiotne. 

Warto pamiętać o tym, że kiedy tylko rozpoczyna się atak migreny – powinniśmy reagować natychmiast i przyjąć lekarstwo. 

-
Autor: P.S.
Przy współudziale lekarza: Ilona Walicka

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą