• Strona główna
  • Blog
  • E-zwolnienie - wszystko, co musicie wiedzieć o elektronicznym zwolnieniu

E-zwolnienie - wszystko, co musicie wiedzieć o elektronicznym zwolnieniu

przez redakcja HaloMed

19.12.2023

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 79 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 99 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Od 2016 roku w Polsce możliwe jest uzyskanie zwolnienia lekarskiego w formie elektronicznej. I chociaż od tego czasu taka opcja funkcjonuje, to dotychczas nadal w wielu miejscach otrzymywało się papierowe formy zwolnienia lekarskiego. Czasy pandemii jednak zmieniły przyzwyczajenia zarówno lekarzy jak i pacjentów, a uzyskanie elektronicznego L4 było znacznie korzystniejsze i wygodniejsze, szczególnie jeśli wizyta, na którą pacjent się umówił była wizytą online. Jak w ogóle wygląda elektroniczne zwolnienie lekarskie, a także jak wygląda jego wystawienie? 

Czym jest e-zwolnienie? 

E-zwolnienie, czyli inaczej elektroniczne zwolnienie lekarskie, to zwolnienie od lekarza, które uzyskuje się w przypadku niezdolności do wykonywania swojej pracy. Niegdyś taki druk otrzymywano w formie papierowej i była konieczność jego złożenia u pracodawcy w określonym terminie. Teraz jest znacznie wygodniej, ponieważ każdy lekarz może wystawić takie zwolnienie, a następnie przesyła je dalej, a pracodawca może pobrać je na swoim koncie, jeśli posiada je w PUE oraz ZUS-ie. 

Zalety elektronicznego zwolnienia

Jest wiele zalet zwolnienia elektronicznego, o których warto wspomnieć. To między innymi: 

1.    Nie ma konieczności zanoszenia papierowego zwolnienia do pracodawcy, ponieważ dostęp od niego znajduje się od razu w systemie. 
2.    Wystawienie zwolnienia jest znacznie szybsze, ponieważ lekarz posiada pełen dostęp do wszystkich niezbędnych danych – wyświetlają się mu one podczas wystawiania zwolnienia elektronicznego. 
3.    E-zwolnienie możliwe jest do wystawienia poprzez urządzenia mobilne.
4.    E-zwolnienie można również podejrzeć na swoim profilu na PUE (Platformie Usług Elektronicznych)

Oczywiście nadal możliwe jest uzyskanie papierowego zwolnienia, o czym również należy pamiętać – zwolnienie na papierze jest możliwe do uzyskania w momencie, kiedy pracodawca nie ma jeszcze profilu na PUE (lekarz dostanie taką informację podczas wystawiania zwolnienia) albo kiedy nie mamy dostępu do internetu. W takiej sytuacji konieczne jest, w ciągu 7 dni, dostarczenie takiego zwolnienia pracodawcy samodzielnie, jak miało to miejsce jeszcze niedawno i należy wykonać to w terminie 7 dni. 

Czy nadal trzeba informować pracodawcę o zwolnieniu?

Wiele osób nadal zastanawia się, czy jest konieczne poinformowanie pracodawcy o uzyskaniu zwolnienia. Chociaż samego zwolnienia nie musimy już zanosić, ponieważ od razu jest ono dostępne w profilu pracodawcy, to konieczne jest nadal informowanie swojego szefa o nieobecności najpóźniej w drugim dniu nieobecności. 

Warto również pamiętać, że oprócz samego zwolnienia elektronicznego możliwe jest również uzyskanie e-recepty oraz e-skierowania

-
Autor: S.L.

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą