- Strona główna
- Blog
- E-zwolnienie - wszystko, co musicie wiedzieć o elektronicznym zwolnieniu
E-zwolnienie - wszystko, co musicie wiedzieć o elektronicznym zwolnieniu
przez redakcja HaloMed
19.12.2023
Wybierz usługę
Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.
Od 2016 roku w Polsce możliwe jest uzyskanie zwolnienia lekarskiego w formie elektronicznej. I chociaż od tego czasu taka opcja funkcjonuje, to dotychczas nadal w wielu miejscach otrzymywało się papierowe formy zwolnienia lekarskiego. Czasy pandemii jednak zmieniły przyzwyczajenia zarówno lekarzy jak i pacjentów, a uzyskanie elektronicznego L4 było znacznie korzystniejsze i wygodniejsze, szczególnie jeśli wizyta, na którą pacjent się umówił była wizytą online. Jak w ogóle wygląda elektroniczne zwolnienie lekarskie, a także jak wygląda jego wystawienie?
Czym jest e-zwolnienie?
E-zwolnienie, czyli inaczej elektroniczne zwolnienie lekarskie, to zwolnienie od lekarza, które uzyskuje się w przypadku niezdolności do wykonywania swojej pracy. Niegdyś taki druk otrzymywano w formie papierowej i była konieczność jego złożenia u pracodawcy w określonym terminie. Teraz jest znacznie wygodniej, ponieważ każdy lekarz może wystawić takie zwolnienie, a następnie przesyła je dalej, a pracodawca może pobrać je na swoim koncie, jeśli posiada je w PUE oraz ZUS-ie.
Zalety elektronicznego zwolnienia
Jest wiele zalet zwolnienia elektronicznego, o których warto wspomnieć. To między innymi:
1. Nie ma konieczności zanoszenia papierowego zwolnienia do pracodawcy, ponieważ dostęp od niego znajduje się od razu w systemie.
2. Wystawienie zwolnienia jest znacznie szybsze, ponieważ lekarz posiada pełen dostęp do wszystkich niezbędnych danych – wyświetlają się mu one podczas wystawiania zwolnienia elektronicznego.
3. E-zwolnienie możliwe jest do wystawienia poprzez urządzenia mobilne.
4. E-zwolnienie można również podejrzeć na swoim profilu na PUE (Platformie Usług Elektronicznych)
Oczywiście nadal możliwe jest uzyskanie papierowego zwolnienia, o czym również należy pamiętać – zwolnienie na papierze jest możliwe do uzyskania w momencie, kiedy pracodawca nie ma jeszcze profilu na PUE (lekarz dostanie taką informację podczas wystawiania zwolnienia) albo kiedy nie mamy dostępu do internetu. W takiej sytuacji konieczne jest, w ciągu 7 dni, dostarczenie takiego zwolnienia pracodawcy samodzielnie, jak miało to miejsce jeszcze niedawno i należy wykonać to w terminie 7 dni.
Czy nadal trzeba informować pracodawcę o zwolnieniu?
Wiele osób nadal zastanawia się, czy jest konieczne poinformowanie pracodawcy o uzyskaniu zwolnienia. Chociaż samego zwolnienia nie musimy już zanosić, ponieważ od razu jest ono dostępne w profilu pracodawcy, to konieczne jest nadal informowanie swojego szefa o nieobecności najpóźniej w drugim dniu nieobecności.
Warto również pamiętać, że oprócz samego zwolnienia elektronicznego możliwe jest również uzyskanie e-recepty oraz e-skierowania.
-
Autor: S.L.
Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.
Konsultacja z e-receptą
Podobne artykuły