Bliznowiec. Czym jest i czy może być groźny?

przez redakcja HaloMed

20.12.2023

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Bliznowiec to zgrubiała zmiana skórna, która pojawia się w miejscu dowolnej rany. Chociaż uznaje się go za nowotwór skóry – nie jest groźny dla życia albo zdrowia pacjenta. Z całą pewnością jest jednak problemem natury estetycznej i wiele osób zgłasza się do lekarza z pytaniem „co można z tym zrobić”. Bliznowiec wcale nie jest problemem rzadkim, dlatego warto wiedzieć o nim więcej. 

Czym jest bliznowiec? 

Bliznowiec to stwardniała, przerośnięta i guzowata blizna, która powstaje na skórze w miejscu urazu, ale czasami może nie być żadnej przyczyny, która sprawia, że takowy się pojawia. Określa się go łagodnym nowotworem, ponieważ to charakterystyczna i dość specyficzna forma włókniaka. Nie ma się jednak czym martwić – zazwyczaj bliznowce nie są groźne dla zdrowia i życia człowieka. Bliznowiec to najczęściej konsekwencja nieprawidłowego gojenia się ran – i wcale nie muszą to być duże i rozległe rany. Nawet najmniejsze przerwanie ciągłości tkanki może doprowadzić do pojawienia się bliznowca w perspektywie czasu. 

Bliznowiec ma zazwyczaj kolor czerwono-fioletowy, czyli jest po prostu siny, a jego powierzchnia jest bardzo gładka. Może osiągać rozmiar od kilku milimetrów do nawet kilkudziesięciu centymetrów. Bliznowce mogą pojawiać się na całym ciele. 

Rodzaje bliznowca 

Bliznowiec może występować na skórze w dwóch postaciach: 

1.    Bliznowiec samoistny – rozwija się bez konkretnej przyczyny, nie ma nic wspólnego z pojawieniem się na ciele rany czy z jakimkolwiek urazem. 
2.    Bliznowiec wtórny – powstaje w wyniku oparzenia, urazu mechanicznego albo w wyniku zmian trądzikowych 

Bliznowiec od blizny różni się przede wszystkim kształtem, a także strukturą. Blizny zazwyczaj są płaskie, a bliznowiec – wypukły. 

Przyczyny powstawania bliznowców 

Prawidłowe gojenie się rany sprawia, że w jej miejscu powstaje blizna. Są jednak przypadki, kiedy się tak nie dzieje, a fibroblasty (komórki tworzące bliznę) się namnażają i w wyniku tego powstaje bliznowiec. Ale przyczyn powstawania bliznowca jest wiele. Oto niektóre z nich: 

1.    Skłonność do tworzenia się bliznowców 
2.    Przebyte choroby np. trądzik czy ospa 
3.    Urazy mechaniczne albo termiczne – oparzenia, uderzenia i inne przypadki przerwania tkanki łącznej 
4.    Piercing 
5.    Ukąszenia przez owady 
6.    Rana po porodzie 

Okazuje się również, że jest sporo osób, które mają większe ryzyko, że pojawi się u nich bliznowiec. Mówi się, że czynniki, które zwiększają taką możliwość to:

1.    Wiek – wraz z wiekiem zmniejsza się ryzyko wystąpienia bliznowca 
2.    Kolor skóry
3.    Choroby metaboliczne – bliznowce często pojawiają się u osób, które mają utrudniony proces gojenia się ran np. przy cukrzycy 
4.    Choroby autoimmunologiczne 
5.    Zaburzenia w unaczynieniu tkanek 

Objawy bliznowca 

Jeśli nie jesteście pewni, czy to, co obserwujecie u siebie to bliznowiec – warto znać objawy. To przyda się również przy wizycie u dermatologa w sprawie konsultacji w tej sprawie. Najbardziej charakterystyczne objawy bliznowca to: 

1.    Zmiana na skórze – nieregularna, wystająca ponad skórę 
2.    Czerwona lub sina barwa 
3.    Zmiana jest twarda w dotyku 
4.    Brak dolegliwości bólowych 
5.    Zmiana się nie zmniejsza 

Czy w takim razie, skoro poza naturą estetyczną, bliznowiec w niczym nam nie grozi – warto zgłosić się do lekarza? Zdecydowanie tak, ponieważ każdą zmianę warto badać. Dobrze również wiedzieć, jak wygląda w tej sprawie wizyta u lekarza specjalisty. 

Diagnoza u lekarza 

Rozpoznanie bliznowca może odbyć się nie tylko na wizycie u dermatologa, ale również u lekarza pierwszego kontaktu – powinien on być w stanie określić, czy zmiana, o której mowa to bliznowiec, czy też nie. Wywiad lekarski pozwoli na potwierdzenie tezy, ponieważ lekarz zapyta m.in. o zmiany bliznowca w ostatnim czasie, a także czy powstaniu danej zmiany nie towarzyszył jakiś uraz. 

Czy w takim razie uda się skutecznie wyleczyć bliznowca? 

Leczenie bliznowca 

Oczywiście, bliznowca można spróbować leczyć. Ale zmiany te leczy się zachowawczo, a rzadziej – chirurgicznie. Leczenie zachowawcze to między innymi: 

1.    Zastrzyki w obrębie zmienionej tkanki – stosuje się w tym celu glikokortykosteroidy
2.    Opatrunki, które zawierają steroidy 
3.    Stosowanie olejków i maści
4.    Laseroterapia
5.    Krioterapia

Ostatnim sposobem jest leczenie chirurgiczne, po które sięga się bardzo rzadko. Zazwyczaj krótkoterminowo poprawia to wygląd skóry, ale jednocześnie zwiększa ryzyko pojawienia się bliznowca. Z tego też względu nie poleca się leczenia chirurgicznego. 

-
Autor: S.L.
Przy współudziale lekarza: Zbigniew Bułat

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą