- Strona główna
- Blog
- Bliznowiec. Czym jest i czy może być groźny?
Bliznowiec. Czym jest i czy może być groźny?
przez redakcja HaloMed
20.12.2023
Wybierz usługę
Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.
Bliznowiec to zgrubiała zmiana skórna, która pojawia się w miejscu dowolnej rany. Chociaż uznaje się go za nowotwór skóry – nie jest groźny dla życia albo zdrowia pacjenta. Z całą pewnością jest jednak problemem natury estetycznej i wiele osób zgłasza się do lekarza z pytaniem „co można z tym zrobić”. Bliznowiec wcale nie jest problemem rzadkim, dlatego warto wiedzieć o nim więcej.
Czym jest bliznowiec?
Bliznowiec to stwardniała, przerośnięta i guzowata blizna, która powstaje na skórze w miejscu urazu, ale czasami może nie być żadnej przyczyny, która sprawia, że takowy się pojawia. Określa się go łagodnym nowotworem, ponieważ to charakterystyczna i dość specyficzna forma włókniaka. Nie ma się jednak czym martwić – zazwyczaj bliznowce nie są groźne dla zdrowia i życia człowieka. Bliznowiec to najczęściej konsekwencja nieprawidłowego gojenia się ran – i wcale nie muszą to być duże i rozległe rany. Nawet najmniejsze przerwanie ciągłości tkanki może doprowadzić do pojawienia się bliznowca w perspektywie czasu.
Bliznowiec ma zazwyczaj kolor czerwono-fioletowy, czyli jest po prostu siny, a jego powierzchnia jest bardzo gładka. Może osiągać rozmiar od kilku milimetrów do nawet kilkudziesięciu centymetrów. Bliznowce mogą pojawiać się na całym ciele.
Rodzaje bliznowca
Bliznowiec może występować na skórze w dwóch postaciach:
1. Bliznowiec samoistny – rozwija się bez konkretnej przyczyny, nie ma nic wspólnego z pojawieniem się na ciele rany czy z jakimkolwiek urazem.
2. Bliznowiec wtórny – powstaje w wyniku oparzenia, urazu mechanicznego albo w wyniku zmian trądzikowych
Bliznowiec od blizny różni się przede wszystkim kształtem, a także strukturą. Blizny zazwyczaj są płaskie, a bliznowiec – wypukły.
Przyczyny powstawania bliznowców
Prawidłowe gojenie się rany sprawia, że w jej miejscu powstaje blizna. Są jednak przypadki, kiedy się tak nie dzieje, a fibroblasty (komórki tworzące bliznę) się namnażają i w wyniku tego powstaje bliznowiec. Ale przyczyn powstawania bliznowca jest wiele. Oto niektóre z nich:
1. Skłonność do tworzenia się bliznowców
2. Przebyte choroby np. trądzik czy ospa
3. Urazy mechaniczne albo termiczne – oparzenia, uderzenia i inne przypadki przerwania tkanki łącznej
4. Piercing
5. Ukąszenia przez owady
6. Rana po porodzie
Okazuje się również, że jest sporo osób, które mają większe ryzyko, że pojawi się u nich bliznowiec. Mówi się, że czynniki, które zwiększają taką możliwość to:
1. Wiek – wraz z wiekiem zmniejsza się ryzyko wystąpienia bliznowca
2. Kolor skóry
3. Choroby metaboliczne – bliznowce często pojawiają się u osób, które mają utrudniony proces gojenia się ran np. przy cukrzycy
4. Choroby autoimmunologiczne
5. Zaburzenia w unaczynieniu tkanek
Objawy bliznowca
Jeśli nie jesteście pewni, czy to, co obserwujecie u siebie to bliznowiec – warto znać objawy. To przyda się również przy wizycie u dermatologa w sprawie konsultacji w tej sprawie. Najbardziej charakterystyczne objawy bliznowca to:
1. Zmiana na skórze – nieregularna, wystająca ponad skórę
2. Czerwona lub sina barwa
3. Zmiana jest twarda w dotyku
4. Brak dolegliwości bólowych
5. Zmiana się nie zmniejsza
Czy w takim razie, skoro poza naturą estetyczną, bliznowiec w niczym nam nie grozi – warto zgłosić się do lekarza? Zdecydowanie tak, ponieważ każdą zmianę warto badać. Dobrze również wiedzieć, jak wygląda w tej sprawie wizyta u lekarza specjalisty.
Diagnoza u lekarza
Rozpoznanie bliznowca może odbyć się nie tylko na wizycie u dermatologa, ale również u lekarza pierwszego kontaktu – powinien on być w stanie określić, czy zmiana, o której mowa to bliznowiec, czy też nie. Wywiad lekarski pozwoli na potwierdzenie tezy, ponieważ lekarz zapyta m.in. o zmiany bliznowca w ostatnim czasie, a także czy powstaniu danej zmiany nie towarzyszył jakiś uraz.
Czy w takim razie uda się skutecznie wyleczyć bliznowca?
Leczenie bliznowca
Oczywiście, bliznowca można spróbować leczyć. Ale zmiany te leczy się zachowawczo, a rzadziej – chirurgicznie. Leczenie zachowawcze to między innymi:
1. Zastrzyki w obrębie zmienionej tkanki – stosuje się w tym celu glikokortykosteroidy
2. Opatrunki, które zawierają steroidy
3. Stosowanie olejków i maści
4. Laseroterapia
5. Krioterapia
Ostatnim sposobem jest leczenie chirurgiczne, po które sięga się bardzo rzadko. Zazwyczaj krótkoterminowo poprawia to wygląd skóry, ale jednocześnie zwiększa ryzyko pojawienia się bliznowca. Z tego też względu nie poleca się leczenia chirurgicznego.
-
Autor: S.L.
Przy współudziale lekarza: Zbigniew Bułat
Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.
Konsultacja z e-receptą
Podobne artykuły