Kaszaki - czym są i jak można się ich pozbyć?

przez redakcja HaloMed

02.01.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Kaszak to bardzo często występująca zmiana skórna, która występuje najczęściej w okolicach twarzy, szyi oraz okolic intymnych. Ma kształt małych, białych kropek, ale czasami zdarza się, że znacznie przekroczy standardowe rozmiary i staje się kłopotem natury estetycznej. Chociaż nie jest w żaden sposób groźny – może szpecić, co często wskazują osoby dotknięte tym problemem. Jak właściwie powstaje i jak można się go pozbyć? 

Czym jest kaszak i jak wygląda? 

W warstwie skóry znajdują się gruczoły łojowe, których głównym zadaniem jest natłuszczanie włosów oraz skóry głowy, co ma zapewniać barierę bezpieczeństwa przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz. Kiedy kanalik wyprowadzający gruczołu łojowego zostanie zatkany – w tym właśnie miejscu powstaje kaszak. Tworzy się w ten sposób „torebeczka”, która zaczyna być wypełniana zrogowaciałym naskórkiem oraz nadmiarem sebum. Wyróżnia się dwa rodzaje kaszaków: 
1.    Prawdziwy – ma podłoże genetyczne i rozwija się na skutek defektu skóry
2.    Rzekomy – powstaje w wyniku zablokowania się ujścia gruczołu łojowego 

Kaszak wygląda jak mała, biała krostka i zazwyczaj ma zaledwie kilka milimetrów, ale czasami zdarza się, że rośnie od nawet do kilku centymetrów. Jeśli zdarzy się tak, że urośnie do dużych rozmiarów – zmienia swój kolor z białego na żółty. Jeśli to miejsce zostaje zakażone, pojawia się zaczerwienienie i ból w tym miejscu. 

Jak powstają kaszaki? 

Kaszaki najczęściej pojawiają się pomiędzy 30. a 40. rokiem życia i częściej tworzą się u mężczyzn niż u kobiet. Tworzą się również często u osób w okresie dorastania, na skutek zmian hormonalnych. Przyczyny powstawania kaszaków to między innymi: 

1.    Uszkodzenie i zapalenie mieszka włosowego
2.    Otarcia, uszkodzenia skóry
3.    Zakażenie wirusem HPV
4.    Nieprawidłowa praca gruczołu łojowego
5.    Pękniecie gruczołu łojowego na skutek zmian przy trądziku
6.    Uwarunkowania genetyczne 
7.    Stosowanie zbyt wiele kosmetyków na bazie olejów i silikonów
8.    Nadmierna ekspozycja na słońce 

Jak leczyć kaszaki? 

Małe kaszaki z czasem ulegają wchłonięciu, a duże często pękają w wyniku nagromadzenia się zbyt wielkiej ilości sebum, ale jeśli się tak nie stało – warto zgłosić się z tym do lekarza, który może je usunąć. Zazwyczaj zajmuje się tym dermatolog bądź chirurg – nakłuwa je i wyciska zawartość. Jeśli zmiany są większe – musi to zrobić chirurgicznie, a na miejsce, z którego usunięto kaszaka zakłada się szwy. 

Domowe sposoby na kaszaki

Nie poleca się samodzielnego pozbywania się kaszaków za pomocą przekuwania igłą, ponieważ można doprowadzić do zakażenia. Jeśli wywiąże się infekcja – konieczne będzie udanie się do lekarza. 
Można jednak spróbować pozbyć się kaszaka za pomocą naparu skrzypu, który nakłada się poprzez wacik na ranę. Skrzyp doskonale łagodzi podrażnienia, a to z kolei korzystnie działa na pracę gruczołów łojowych. 

Profilaktyka przy kaszakach 

Nie ma żadnych skutecznych sposobów na to, aby ochronić się przed powstaniem kaszaka. Na pewno warto dokładnie myć twarz i dbać o to, aby usuwać w całości makijaż i nie używać zapychających kremów i olejków. Niektórzy dermatolodzy zalecają stosowanie peelingów, aby złuszczać zrogowaciały naskórek. W aptekach można także spotkać się z maścią na kaszaki, której zadaniem jest oczyszczanie kanalików gruczołów łojowych i zmniejszenie produkcji sebum. 

-
Autor: P.S.
Przy współudziale lekarza: Iwona Jewusiak-Naglik

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą