- Recepta online
- Blog
- Różyczka. Jak przebiega? Objawy oraz sposoby leczenia
Różyczka. Jak przebiega? Objawy oraz sposoby leczenia
przez redakcja HaloMed
02.01.2024
Wybierz usługę
Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.
Różyczka jest chorobą zakaźną, która wywoływana jest przez wirus z rodziny Togaviridae. W czasie choroby wirus, który jest obecny w ciele dziecka, jest obecny w wydzielinie z nosa i gardła, we krwi, w kale oraz moczu. Jest chorobą bardzo zakaźną i przechorowywaną głównie w okresie dzieciństwa. Jak wygląda diagnozowanie różyczki i w jaki sposób można wspomóc jej leczenie?
Czym jest różyczka?
Różyczka to choroba zakaźna, która występuje jedynie u ludzi. Do zakażenia chorobą dochodzi drogą kropelkową, poprzez kontakt z zakażonym lub przez łożysko w przypadku różyczki wrodzonej. W wielu przypadkach choroba przebiega bezobjawowo – dla wielu kobiet, szczególnie we wczesnych miesiącach ciąży, jest chorobą bardzo groźną, ze względu na możliwość zakażenia płodu. Zarówno wydzieliny z nosa oraz jamy ustnej, jak i mocz, krew i kał są materiałami zakaźnymi. Najczęściej różyczka występuje u dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym. W wielu przypadkach przebiega ona bardzo łagodnie i nie powoduje powikłań.
Przyczyny różyczki
Do zakażenia różyczką przyczynia się wirus z rodziny Togaviridae. Różyczka może być zarówno chorobą, którą dziecko może zarazić się w pierwszych latach życia, jak i zachorować na nią jeszcze będąc w łonie matki. Różyczka wrodzona to taki rodzaj tej choroby, kiedy do zakażenia dochodzi w pierwszych tygodniach życia płodowego – wówczas u noworodka rozpoznaje się objawy m.in. ze strony narządów zmysłów, ośrodkowego układu nerwowego czy sercowo-naczyniowego.
Warto pamiętać, że różyczka utrzymuje się od 5 do 7 dni, a okres jej wylęgania to od 14 do 21 dni.
Objawy różyczki
Do najczęstszych objawów różyczki zalicza się:
1. Bóle głowy
2. Bóle kończyn, gardła
3. Gorączka
4. Brak apetytu
5. Nudności
6. Zapalenie spojówek
7. Charakterystyczna wysypka
8. Powiększenie węzłów chłonnych
Zdarza się, że pacjenci przechodzą różyczkę bez wystąpienia charakterystycznej wysypki – często mówi się wtedy o różyczce utajonej.
Diagnostyka i leczenie
Jeśli zauważamy u swojego dziecka pierwsze objawy różyczki – niezwłocznie powinniśmy zgłosić się z tym do lekarza. Jest to bardzo istotne, ponieważ czasem trudno stwierdzić co może być powodem takiej wysypki – nie wszyscy rodzice potrafią odróżnić różnego rodzaju wysypki. Niektóre przypadki choroby mogą również wymagać podawania leków m.in. przeciwgorączkowych. Bardzo ważne jest także ustalenie z kim dziecko miało kontakt – szczególnie po to, aby wykluczyć kontakt dziecka z kobietą w ciąży.
Zazwyczaj lekarz w trakcie wywiadu lekarskiego jest w stanie stwierdzić, czy choroba, z którą zgłaszają się rodzice dziecka, jest różyczką czy też inną chorobą.
Nie ma również leków, które mogą spowodować wyleczenie różyczki – wystarczy dużo odpoczynku, picia wody, odpowiedniej diety, a także leczenia konkretnych objawów np. gorączki lekami przeciwgorączkowymi. Symptomy różyczki ustępują same i nie powodują przy tych działań niepożądanych. Również powikłania po różyczce są niezwykle rzadkie. Na różyczkę szczepi się dzieci w 13-14 roku życia, a następnie w 10 roku życia. Przez pierwsze pół roku od narodzenia dziecko ma odporność nabytą od matki, jeśli ta szczepiła się na tę chorobę.
Przy współudziale lekarza: Iwona Jewusiak-NaglikŹródła:
Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.
Konsultacja z e-receptą
Podobne artykuły