Gorączka reumatyczna. Czym jest i jak ją leczyć?

przez redakcja HaloMed

09.01.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 79 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 99 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Gorączka reumatyczna rozwija się w następstwie zakażeń bakteryjnych, takich jak np. angina czy płonica. Gorączka reumatyczna utrzymuje się od 4 do 6 tygodni i charakteryzuje się bardzo ostrymi rzutami. Mogą one być od siebie oddzielone nawet kilkuletnimi okresami utajenia. Warto wiedzieć więcej o gorączce reumatycznej, aby wiedzieć, jak reagować, kiedy się przydarzy. 

Czym jest gorączka reumatyczna? 

Gorączka reumatyczna to choroba, która rozwija się jako powikłanie po paciorkowcowym zapaleniu gardła. To schorzenie, które zalicza się do chorób autoimmunologicznych. W jej przebiegu procesem chorobowym mogą zostać uszkodzone takie narządy jak serce, skóra czy układ nerwowy. Konsekwencją, najpoważniejszą z możliwych w przypadku tej choroby, może być trwałe uszkodzenie struktur serca. 
Rozwija się ona w wyniku nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego osób predysponowanych na antygeny bakterii – paciorkowca beta-hemolizującego grupy A, powodującego ostre paciorkowcowe zapalenie gardła i migdałków. 

Objawy gorączki reumatycznej 

Gorączka reumatyczna może objawiać się objawami choroby, które dzielą się na „duże” i „małe”. W kryteriach dużych wyróżnia się: 

1.    Bóle stawów
2.    Zapalenie serca
3.    Guzki podskórne
4.    Rumień obrączkowaty 
5.    Pląsawica Sydenhama

Wśród objawów „małych” wyróżna się z kolei: 

1.    Gorączkę
2.    Bóle stawów
3.    Leukocytozę
4.    Przebyty rzut choroby reumatycznej 
5.    Zwiększone OB. 
6.    Poprzedzające zakażenie paciorkowce (np. angina)

Do rozpoznania gorączki reumatycznej potrzebne jest spełnienie dwóch kryteriów „dużych” lub jednego „dużego” oraz dwóch „małych”. 

Diagnozowanie gorączki reumatycznej 

W przypadku zauważenia u siebie jakichkolwiek objawów – natychmiast powinno zgłosić się do lekarza. Na podstawie wywiadu lekarskiego i licznych badań, możliwe jest postawienie odpowiedniej diagnozy. Aby potwierdzić gorączkę reumatyczną należy wykonać badanie ASO, które polega na oznaczeniu miana odczynu antystreptolizynowego w surowicy. Lekarz zaleci również wykonanie morfologii krwi, OB i stężenia CRP we krwi. Czasami może być także konieczne wykonanie USG serca. Komplet tych badań pozwoli lekarzom na postawienie diagnozy i zaordynowanie odpowiedniego leczenia. 

Gorączka reumatyczna – leczenie 

Sposób leczenia zależny jest od tego, jakie objawy pojawiają się u pacjenta. W niektórych przypadkach konieczna jest hospitalizacja, aby rozszerzyć diagnostykę, a także leczyć pacjenta sterydami lub salicylanami. Przy objawach pląsawicy konieczne jest zastosowanie leków przeciwpadaczkowych lub uspokajających – w niektórych przypadkach jest niezbędna również antybiotykoterapia. 

Należy pamiętać, że choruje się na gorączkę reumatyczną po tym, jak angina jest nieodpowiednio wyleczona lub nieleczona kompletnie. Dlatego tak ważne jest, aby w przypadku stwierdzenia anginy – wyleczyć ją do końca i zastosować się do zaleceń lekarza. Zarówno w kwestii dawki leków, jak i czasu trwania leczenia. 

-
Autor: P.S.
Przy współudziale lekarza: Kasper Buczma

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą