Zwolnienie elektroniczne. Jak działa L4 online?

przez redakcja HaloMed

13.01.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 79 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 89 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Pandemia niejako wymusiła pewne zmiany, przyspieszyła pewne procesy i przyzwyczaiła ludzi do pewnych rzeczy, które obecnie dobrze zadomowiły się również na rynku medycznym. I chociaż od 1 grudnia 2018 roku lekarze wystawiają zwolnienia tylko elektronicznie, to tak naprawdę dopiero teraz wiele osób się o tym dowiedziało. Szczególnie istotne jest to, że wystawienie tzw. e-ZLA jest możliwe również podczas wizyty telefonicznej. E-zwolnienie w kilka minut jest wysyłane na PUE i do systemu ZUS, a pacjent nie musi już zawozić zwolnienia do swojego pracodawcy, kiedy jest chory. Poznajcie lepiej zwolnienie elektroniczne. 

Czym jest e-zwolnienie?

E-zwolnienie nie różni się szczególnie pomiędzy swoim poprzednikiem – zwolnieniem papierowym. Nadal znajdują się tam takie same dane, a także trafia w te same miejsca, w które trafić powinno. To, co wyróżnia zwolnienie elektroniczne to to, że pacjent nie musi już zawozić takiego zwolnienia do swojego pracodawcy (chociaż nadal musi poinformować o wystawieniu takiego zwolnienia i o swojej nieobecności!), ponieważ jest ono za pomocą kilku kliknięć, możliwe do pobrania w PUE, czyli na Platformie Usług Elektronicznych. Jest także wysyłane do systemu ZUS.

Zalety e-zwolnienia

E-ZLA to spore uproszczenie zarówno dla pracodawcy, jak i przede wszystkim – pracownika, czyli w tej sytuacji również pacjenta. Osoba chora do tej pory musiała zastanawiać się jak dostarczyć zwolnienie, a teraz nie ma takiej konieczności, ponieważ kilka kliknięć sprawia, że każdy może takowe zwolnienie sprawdzić. Do zalet takiego rozwiązania zalicza się więc:

1.    Dzięki PUE ZUS można w prosty sposób wypełnić wnioski o zasiłki (chorobowy i opiekuńczy), bez konieczności wychodzenia z domu 
2.    Wystawienie zwolnienia elektronicznego jest znacznie prostsze, ponieważ lekarz ma wszystkie niezbędne dane. Wystarczy podać numer PESEL, a wszystkie inne dane uzupełniają się same. 
3.    E-zwolnienie można wystawić nie tylko przez komputer, więc można uzyskać zwolnienie również podczas wizyty domowej, kiedy lekarz ma do dyspozycji np. tylko telefon 
4.    Nie trzeba osobiście zawozić swojego zwolnienia do pracodawcy, ponieważ może on zobaczyć je na swoim koncie PUE ZUS. 

Kiedy możemy dostać zwolnienie na papierze? 

Są jednak takie przypadki, kiedy nadal możliwe będzie wystawienie papierowej wersji zwolnienia. Traktuje się to jednak jak sytuacje awaryjne, więc nie można samodzielnie poprosić o taki rodzaj zwolnienia, jeśli możliwe jest wystawienie e-ZLA. Kiedy więc możemy otrzymać zwolnienie na papierze? 

1.    Kiedy lekarz nie ma dostępu do internetu lub swojego konta, aby możliwe było wystawienie zwolnienia w formie elektronicznej 
2.    Jeśli pracodawca nie ma swojego profilu na PUE (wtedy lekarzowi podpowie to system i wtedy też lekarz wystawi zwolnienie papierowe)
Co istotne – wtedy musimy dostarczyć je pracodawcy w taki sam sposób, jak dotąd – czyli w ciągu 7 dni. 

Czy nadal można wystawić zwolnienie wsteczne? 

Pamiętajmy, że nie zmieniły się pewne kwestie techniczne co do samego wystawiania zwolnień. Nadal możliwe jest np. wystawienie wsteczne zwolnienia chorobowego. Bardzo przydatne w przypadku, kiedy byliśmy u lekarza, ale ten nas nie przyjął, a opuściliśmy dzień pracy. Wystarczy wtedy poprosić, na kolejnej wizycie, o wystawienie wstecznego e-ZLA. 
Warto pamiętać, że zwolnienie może być wystawione na trzy dni wcześniej przed wizytą, a zwolnienie od psychiatry – dowolnie wcześniej. Z kolei zwolnienie z tytułu pobytu w szpitalu wystawiane jest w dniu wypisu lub, jeśli chodzi o dłuższą chorobę, co 14 dni. 

-
Autor: S.L.

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą