- Strona główna
- Blog
- EEG (elektroencefalografia). Jak wygląda badanie? Kiedy się je wykonuje?
EEG (elektroencefalografia). Jak wygląda badanie? Kiedy się je wykonuje?
przez redakcja HaloMed
11.01.2024
Wybierz usługę
Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.
Badanie EEG, czyli inaczej elektroencefalografia, jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym. Jego celem jest zbadanie fal mózgowych za pomocą elektrod, które umieszcza się na głowie pacjenta. EEG pozwala na sprawdzenie funkcjonowania mózgu, czyli inaczej – aktywności elektrycznej. Bardzo często stosuje się badanie EEG w celu diagnostyki padaczki. Zapewne jednak dla wielu badanie EEG nadal brzmi bardzo tajemniczo – dlatego warto dowiedzieć się o nim więcej, a także o tym, w jaki sposób możemy się przygotować do takiego badania.
Czym jest EEG (elektroencefalografia)?
EEG jest badaniem, które jest całkowicie nieinwazyjne i mierzy ono aktywność elektryczną w mózgu i rejestruje fale mózgowe. Dochodzi do tego za pomocą elektrod, które umieszcza się na głowie pacjenta. EEG jest bardzo przydatnym badaniem, szczególnie dla neurologa i w diagnostyce chorób układu nerwowego, dostarczając ogromu informacji na temat pracy mózgu.
Jak uzyskać skierowanie na EGG?
Jeśli zgłaszamy się do lekarza z problemami, które sugerują, że coś może być na rzeczy w ośrodkowym układzie nerwowym – lekarz prawdopodobnie sprawdzi wiele różnych opcji, a jedną z nich będzie wysłanie pacjenta na EEG. EEG wykonuje się najczęściej w przypadku podejrzenia padaczki, ale nie tylko – jeśli pacjent ma problemy ze snem, pamięcią, występują u niego omdlenia czy zawroty głowy, wszystko to może okazać się wskazaniem do skierowania pacjenta na wykonanie elektroencefalografii.
Przygotowanie do badania EEG
Jeśli uzyskaliśmy skierowanie na badanie EEG, to dobra wiadomość jest taka, że nie ma specjalnie restrykcyjnego przygotowania do wykonania tego badania. Wieczorem, na dzień przed badaniem, należy dokładnie umyć włosy szamponem (bez używania odżywek itp.) – wszystko dlatego, że na głowę zostanie założony specjalny czepek i podpięte elektrody. Równie istotne jest odstawienie kawy na 12 godzin przed badaniem, a jeśli zażywamy na stałe jakieś leki – powinniśmy skonsultować z lekarzem czy nie ma potrzeby odstawienia ich na jakiś czas przed badaniem. A to, co jest zdecydowanie najważniejsze to stosowanie się do zaleceń dotyczących snu (lub jego braku) przed badaniem – czasami konieczne jest powstrzymanie się od spania, aby doprowadzić do deprywacji snu.
Badanie EEG – jak wygląda?
Badanie EEG wykonuje się zazwyczaj w gabinecie, który został do tego przygotowany i odpowiednio przystosowany. Technik, który będzie wykonywał badanie, przyklei elektrody na skórę głowy albo założy specjalny czepek wyposażony w elektrody. Te z kolei łączą się z komputerem, gdzie będzie rejestrowana aktywność mózgu. Badanie wykonywane jest albo na łóżku, albo na fotelu. W każdym momencie badania technik będzie informował pacjenta, co prosi, aby ten wykonał. Jeśli z kolei badanie ma zostać wykonane podczas snu, to lekarz może poprosić nas o zrelaksowanie się i próbę zaśnięcia lub nawet podać nam leki nasenne. Badanie może trwać do godziny. Po badaniu zdejmuje się elektrody lub czepek, a jeśli lekarz podawał nam tabletki na sen – może być konieczne odczekanie, a z całą pewnością dobrze byłoby mieć kogoś, kto mógłby z nami wrócić do domu (nie wolno w takim stanie wsiadać za kierownicę auta!).
Interpretacji wyników dokonuje neurolog i on już doskonale będzie wiedział, co może być przyczyną naszego złego samopoczucia i na wizycie kontrolnej nas o tym poinformuje oraz wprowadzi odpowiednie zalecenia.
-
Autor: P.S.
Przy współudziale lekarza: Zbigniew Bułat
Źródła:
Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.
Konsultacja z e-receptą
Podobne artykuły