• Główna
  • Blog
  • Niedobór wapnia. Objawy i przyczyny niedoboru

Niedobór wapnia. Objawy i przyczyny niedoboru

autor Patrycja Mazur

Data utworzenia: 10.01.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Wapń to ważny pierwiastek, który powinien być dostarczany do naszego organizmu z pożywieniem. Jeśli jest go za mało – mówimy o wystąpieniu hipokalcemii, czyli znacznego niedoboru. A przecież wapń to tak ważny pierwiastek, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego oraz wspomaga pracę innych narządów np. ma ogromne znaczenie w działaniu mózgu i funkcjach sercowo-naczyniowych. Czym dokładnie jest hipokalcemia i w jaki sposób można ją leczyć? 

Wapń – wszystko, co musisz o nim wiedzieć 

Wapń jest pierwiastkiem, który dostarczamy do organizmu wraz z pożywieniem. Dorosły człowiek powinien dostarczać około 1000 mg wapnia w ciągu dnia. Szczególnie ważny jest u dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych i wtedy jego dzienne zapotrzebowanie rośnie nawet do 1500 mg/dziennie. Wapń pełni wiele ważnych funkcji w naszym organizmie – odpowiedzialny jest za prawidłowy wzrost i rozwój organizmu, przyczynia się do zachowania mocnych i zdrowych zębów oraz kości, ale także wspomaga układ nerwowy, reguluje ciśnienie krwi, bierze udział w krzepnięciu krwi i uczestniczy w pracy innych narządów np. serca. Kiedy nie przyjmujemy odpowiedniej ilości wapnia – dochodzi do niedoboru, który nazywa się hipokalcemią. 

Czym jest hipokalcemia? 

To choroba, która związana jest ze zmniejszoną ilością wapnia w organizmie. Rozpoznaje się ten brak podczas badań z krwi. Możemy mówić o hipokalcemii, kiedy stężenie wapnia w surowicy krwi jest mniejsze niż 2,25 mmol/l. Szacuje się, i nie są to szacunki optymistyczne, że nawet połowa społeczeństwa może doświadczać niedoboru wapnia. A przecież to tak niezwykle ważny pierwiastek! Jego braki z kolei mogą objawiać się na wiele sposobów… 

Przyczyny niedoboru wapnia

Chociaż pierwszym pomysłem skąd w ogóle u ludzi niedobór wapnia jest „nieprawidłowa dieta” to zaledwie jeden z wielu powodów, przez które można doświadczać hipokalcemii. Za powstawanie niedoborów wapnia odpowiedzialne są również inne czynniki, wśród których wyróżnia się między innymi: 

1.    Zaburzenia hormonalne
2.    Nietolerancje pokarmowe
3.    Karmienie piersią
4.    Ciążę
5.    Menopauzę
6.    Niedobór witaminy D 
7.    Niedobór magnezu
8.    Choroby nerek
9.    Dojrzewanie
10.    Czynniki genetyczne 
11.    Niski poziom albuminy

Objawy hipokalcemii 

Wapń bierze udział w tak wielu procesach w organizmie, że ciężko jednoznacznie powiedzieć, które z objawów są charakterystyczne dla hipokalcemii. Wyróżnia się jednak najczęściej występujące problemy, z jakimi zgłaszają się chorzy, którzy mają problemy z niedoborami wapnia:

1.    Drętwienie oraz mrowienie kończyn
2.    Drżenie twarzy
3.    Skurcze mięśni
4.    Zawroty głowy
5.    Zwolnienie akcji serca 
6.    Zaburzenia psychiczne 

Jak leczyć hipokalcemię? 

Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest zgłoszenie się do lekarza ze swoimi problemami. Doktor z kolei wyśle pacjenta na badania z krwi, aby ocenić poziom wapnia w organizmie. Często też sprawdza się poziom zjonizowanego wapnia i poziom albuminy, które również dadzą jasne informacje, że pacjent ma problem z hipokalcemią. W zależności od tego, jakie będą braki, lekarz może zalecić zmianę diety lub zapisać choremu suplement, aby szybko uzupełnić niedobory. 
I to właśnie dieta ma tutaj kluczowe znaczenie – warto wprowadzić w niej zmiany, jeśli już chociaż raz chorowaliśmy na hipokalcemię. Wystarczy wprowadzić do swojego jadłospisu więcej pokarmów, które są bogate w wapń np. sery, pietruszkę, marchew, nasiona czy żółtko jajka. To również świetny sposób na profilaktykę – wprowadzenie odpowiedniej ilości pokarmów bogatych w wapń. 

-
Autor: S.L.
Przy współudziale lekarza: Iwona Jewusiak-Naglik

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.