Kurza ślepota. Czym jest? Czy może być groźna?

przez redakcja HaloMed

16.01.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 79 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 99 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Wiele osób po zmierzchu zaczyna odczuwać problemy z widzeniem – obraz staje się niewyraźny, rozmyty i powoduje to spory dyskomfort. Prawdziwym problemem jest u kierowców, którzy z tego powodu mogą nawet doprowadzić do wypadku. Taki problem nazywa się ślepotą zmierzchową albo nyktolepią, a jeszcze powszechniej – „kurzą ślepotą”. To wada wzroku, która może być naprawdę niebezpieczna i uciążliwa. Jakie są jej przyczyny? Jak się objawia i czy jest możliwa do wyleczenia? 

Czym jest kurza ślepota? 

Kurza ślepota to potoczna nazwa na schorzenie, które charakteryzuje się słabym widzeniem po zmierzchu. Nazwa wzięła się od upośledzenia widzenia w ciemności, które występuje u większości ptactwa, czyli również u kur. Problem ten to przede wszystkim znaczny spadek widoczności w momencie gorszego oświetlenia i może być naprawdę bardzo niebezpieczne, jeśli dotyczy, chociażby, kierowców. Dlatego właśnie, jeśli jakikolwiek kierowca pomyślał sobie na tym etapie „to może być o mnie” – to warto wybrać się do lekarza, aby poprawić swoje widzenie, póki nie doszło jeszcze do tragedii na drodze. 

Przyczyny kurzej ślepoty 

Wiele problemów z naszymi oczami może być przyczyną ślepoty zmierzchowej. Wyróżnia się tutaj: 

1.    Krótkowzroczność 
2.    Zaćmę 
3.    Zwyrodnienie barwnikowe siatkówki, które powoduje tunelowane widzenie
4.    Zespół Ushera 
5.    Niedobór witaminy A 

Jakie są objawy kurzej ślepoty?

Przede wszystkim, jak już podkreślaliśmy, można to dokładnie zobaczyć. Kiedy przechodzimy z dobrze oświetlonego pomieszczenia do pomieszczenia, w którym światła jest znacznie mniej i automatycznie zaczynamy dużo słabiej widzieć – to może być objaw kurzej ślepoty, który powinien nas wysłać do specjalisty. Szczególnie widać to również podczas nocnych spacerów czy kierowania autem w warunkach nocnych. Na zmianę jesteśmy oświetlani światłami mijających nas aut, a jednocześnie musimy zachować koncentracje w związku z tym, co dzieje się na nieoświetlonej części drogi. Jeśli mamy z tym problem – to także powinno nas zaalarmować i wysłać do specjalisty. 

Leczenie kurzej ślepoty 

Jeśli wiemy, że może to być schorzenie, które nas dotyczy – powinniśmy zapisać się do okulisty. Tam specjalista sprawdzi nasz stan oka i zleci odpowiednia badania krwi, gdzie będzie chciał sprawdzić poziom witaminy A i glukozy. Może również sięgnąć po inne badania np. elektrofizjologiczne, badanie dna oka czy perymetrię. 
Jeśli stwierdzi, że przyczyną naszej kurzej ślepoty jest niedobór, zaćma czy krótkowzroczność – to dobra wiadomość, bo nasz problem może być w pełni wyleczalny. Polega to po prostu na wprowadzenie soczewek korekcyjnych, które mają poprawić widoczność zarówno w dzień, jak i w nocy. Jeśli jednak kurza ślepota okaże się być uwarunkowana genetycznie, to niestety nie ma na ten moment żadnej opcji wyleczenia tego problemu. Nie ma żadnego zabiegu medycznego ani innego działania, które mogłoby nam w takiej sytuacji pomóc.

Warto również zapobiegać: czasami wzbogacenie swojej diety o produkty takie jak sery, nabiał, nasiona, pomidor, jajka, marchew, dynia czy szpinak może nas uchronić przed rozwinięciem się u nas kurzej ślepoty. 

-
Autor: P.S.

Przy współudziale lekarza: Arleta Borzeszkowska

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą