Kolonoskopia. Jak przygotować się do badania?

przez redakcja HaloMed

22.01.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Kolonoskopia to niezwykle ważne badanie, jakie może wykazać wszelkie nieprawidłowości związane z jelitami – przede wszystkim jest badaniem, które wykonuje się w profilaktyce raka. To właśnie to badanie daje szansę na wczesne wykrycie problemów i zajęcie się problemem, kiedy jeszcze mamy dużą szansę na całkowite wyleczenie problemu. Wiele osób stresuje się jednak tym badaniem i nie do końca wie, jak powinno się do niego przygotować. Być może ten krótki poradnik będzie mógł pomóc ze wszystkimi wątpliwościami.

Kolonoskopia – cel badania

Kolonoskopia to badanie, które pozwala ocenić błonę śluzową, która wyścieła przede wszystkim jelito grube, ale również fragment jelita cienkiego. Regularne, kontrolne badania mogą wykazać wszelkie nieprawidłowości oraz poinformować o rozwijającym się nowotworze, który długo nie daje żadnych objawów. Jeśli regularnie się badamy i stosujemy profilaktycznie takie badania jak np. kolonoskopia, mamy większe szanse na wyleczenie problemu. 
Badanie polega na wprowadzeniu przez odbyt giętkiej rurki, która wyposażona jest w kamerę, która rejestruje obraz. Czasami konieczne może jednak okazać się także wprowadzenie innych narzędzi np. jeśli podczas kolonoskopii okaże się, że konieczne jest pobranie wycinków, to konieczne będzie wprowadzenie przeznaczonych do tego urządzeń. 

Jak przygotować się do kolonoskopii? 

Do kolonoskopii należy przygotować się na kilku różnych polach i niektóre punkty musimy zacząć wypełniać jeszcze na kilka dni przed wizytą. O czym powinniśmy pamiętać, jeśli szykujemy się do badania?

1.    Odpowiednia dieta – na 5 dni przed wykonaniem badania należy odpowiednio przygotować się, pod względem diety, do badania kolonoskopii. Ważne jest ograniczenie spożycia surowych warzyw i owoców, szczególnie takich, które mają drobne pestki. W tym czasie możliwe jest spożywanie np. makaronu, ryżu, mięsa i napojów takich jak kawa i herbata. 
2.    Odstawienie leków – na 7 dni przed wykonaniem badania istotne jest odstawienie leków (ważne: po konsultacji z lekarzem!). Powinniśmy odstawić preparaty z żelazem, a jeśli jest taka potrzeba to również leki przeciwkrzepliwe. 
3.    Oczyszczenie jelita – w zależności od tego, na którą godzinę będziemy mieli umówioną wizytę, będziemy musieli zastosować preparat, który pomoże usunąć resztki z jelit. Możliwe, że zostaną zastosowane takie preparaty jak np. Fortrans czy Eziclen (nie są to jednak jedyne możliwości). 
4.    Zgłoszenie się na czczo, jeśli badanie będzie wykonywane w znieczuleniu ogólnym

Przebieg badania 

Kolonoskopię można wykonać w znieczuleniu miejscowym bądź w narkozie. Chociaż to badanie nie jest bolesne, to dla wielu osób może się kojarzyć ze sporym dyskomfortem. W pierwszej kolejności lekarz zajmie się obejrzeniem okolic odbytu, aby sprawdzić, czy aby nie ma tam, na przykład, guzków krwawniczych. Potem smaruje okolice odbytu żelem znieczulającym, a potem przeprowadza badanie za pomocą palca (tzw. badanie per rectum). Później wprowadza przez odbyt do jelita kolonoskop i to często uznawane jest za czynność, która jest nieco niekomfortowa – trwa to jednak zaledwie parę chwil. Często podczas tego rodzaju badania jest pobierany wycinek śluzówki, który niezbędny jest do analizy histopatologicznej. 

Każda reakcja ciała podczas badania – uwalniające się gazy lub płyn – to normalna reakcja organizmu i nie należy się tym przejmować. To normalne, że kiedy do jelita dostaje się powietrze, dochodzi do takich sytuacji. 

Ile kosztuje kolonoskopia? 

Wielu pacjentów korzysta z kolonoskopii na NFZ, ale dla niektórych długi czas oczekiwania może być czymś nie do przeskoczenia – może być konieczne szybkie wykonanie badania i w takich przypadkach wiele pacjentów decyduje się na wykonanie je prywatnie. Ceny takiego badania to kwoty, które wahają się od 300 do nawet 900 zł. Jeśli będziemy musieli wykonać jakiekolwiek dodatkowe zabiegi podczas samego badania – ceny mogą znacznie wzrosnąć i oscylować nawet w przedziale do 2500 zł. 

-
Autor: S.L.
Przy współudziale lekarza: Zbigniew Bułat

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą