- Strona główna
- Blog
- Opryszczka. Czym jest i w jaki sposób się jej pozbyć? Domowe sposoby
Opryszczka. Czym jest i w jaki sposób się jej pozbyć? Domowe sposoby
przez redakcja HaloMed
23.01.2024
Wybierz usługę
Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.
Opryszczka to zakażenie wywoływane przez wirusy i jest bardzo powszechne – chociaż raz większość z nas miała opryszczkę na wardze. Istnieje jednak kilka innych rodzajów opryszczki, z którymi może przyjść nam się mierzyć na przestrzeni naszego życia. Co istotne, wiele osób ma w sobie wirusa opryszczki, ale niekoniecznie musi się on u nich aktywować. Co wiemy o opryszczce?
Czym jest opryszczka?
Opryszczka to bardzo ogólna nazwa dla wszystkich zakażeń opryszczkowych. Jest to wykwit skórny, który najczęściej pojawia się na wardze. Ale istnieje kilka innych miejsc, gdzie możemy doświadczyć obecności opryszczki. Zmiana jest wywoływana przez wirusy HSV1 i HSV2 z grupy Herpes simplex virus. Zakażenie jest bardzo powszechne i w zależności od tego, o jakim rodzaju wirusa mówimy – do zakażenia może dojść w dzieciństwie (HSV1) lub podczas kontaktów seksualnych z partnerem zakażonym (HSV2). I to właśnie ludzie są jedynym źródłem zakażenia wirusem opryszczki. Każda osoba, u której chociaż raz pojawiło się zakażenie wirusem opryszczki, jest jego nosicielem do końca życia. W wielu przypadkach opryszczka jest bezobjawowa, ale zdarzają się właśnie takie przypadki, kiedy opryszczka pojawia się na ustach.
Zakażenie wirusem może objawiać się w różny sposób i przybierać postacie np. opryszczkowego zapalenia gardła i migdałków czy opryszczkowego pęcherzykowego zapalenia skóry, ale również opryszczkowego zapalenia mózgu. Ale opryszczka może objawiać się w zupełnie inny sposób.
Objawy opryszczki
Wirus HSV1 może często pojawić się w przypadku zmian gospodarki hormonalnej. Najczęściej objawia się właśnie wykwitem, które mogą pojawiać się w różnym miejscu, w zależności od tego, z jakim rodzajem opryszczki się stykamy. Towarzyszą temu takie objawy jak:
1. Swędzenie
2. Pieczenie
3. Ból
Rodzaje opryszczki
Opryszczka ust i opryszczka na twarzy to dwa najczęściej występujące rodzaje tego problemu. Jednak niejedyne. Pozostałe rodzaje opryszczki to:
1. Zakażenie gardła, błony śluzowej jamy ustnej i migdałków
2. Opryszczka narządów płciowych
3. Opryszczkowe zapalenie mózgu lub opon mózgowo-rdzeniowych
4. Opryszczka skóry występująca w innych miejscach na ciele niż usta, twarz czy narządy płciowe
5. Opryszczkowe zapalenie narządu wzroku
Jak można zarazić się opryszczką?
Opryszczką można zarazić się niezależnie od wieku i płci. Do zarażenia może dojść już w trakcie porodu. Często wystarczy kontakt z wydzieliną osoby zakażonej, aby obudzić u siebie tego wirusa. Często opryszczki pojawiają się w wyniku takich czynników jak:
1. Spadek odporności
2. Infekcje górnych dróg oddechowych
3. Menstruacja
4. Ciąża
5. Choroba
6. Nadmiar stresu
7. Odwodnienie
Jak leczyć opryszczkę?
Aby móc wyleczyć opryszczkę wystarczy zaopatrzyć się w leki, które mogą pomóc z wyleczeniem powstałego w wyniku tego pęcherza. Stosowanie leków przeciwwirusowych znacznie skraca czas trwania symptomów i łagodzi nieprzyjemne dolegliwości. Można stosować zarówno doustne leki na opryszczkę, jak i miejscowe np. w formie maści, kremów czy żeli. Można również próbować domowych sposobów na opryszczkę, takich jak np. okłady z rumianku czy okłady z cebuli. Niektórzy polecają również stosowanie pasty do zębów, miejscowo, w miejscu występowania opryszczki. Może to jednak dać skutek odmienny od zamierzonego — szczególnie jeśli za długo przetrzymamy pastę w miejscu opryszczki. Nie da się jednak jednoznacznie stwierdzić, jak dobrze działają takie metody domowe – w tym przypadku zdecydowanie skuteczniejsze mogą okazać się lekarstwa np. Acyclovir czy Hascovir.
-
Autor: S.L.
Przy współudziale lekarza: Iwona Jewusiak-Naglik
Źródła:
Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.
Konsultacja z e-receptą
Podobne artykuły