Krztusiec (koklusz). Czym jest? Objawy, przyczyny i leczenie

przez redakcja HaloMed

24.01.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 99 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Krztusiec, czyli inaczej koklusz, to choroba zakaźna, u której podłożem jest zarażenie się bakteriami. Krztusiec może atakować zarówno dzieci, jak i dorosłych. W wielu przypadkach przybiera postać przewlekłego zapalenia oskrzeli, a najbardziej charakterystycznym objawem są napady bardzo dławiącego i silnego kaszlu. W jaki sposób objawia się krztusiec i w jaki sposób można go wyleczyć? 

Czym jest krztusiec? 

Krztusiec (koklusz lub bakteryjne zapalenie tchawicy i oskrzeli) to ostra choroba zakaźna dróg oddechowych, do której dochodzi przez bakterie. Wywołuje go dokładnie pałeczka krztuśca i jest bardzo niebezpieczna, ponieważ wydziela toksynę krztuścową. To z kolei powoduje leukocytozę z limfocytozą, a to prowadzi do hamowania makrofagów i limfocytów, które podążają do ognisk zapalnych. Oznacza to, że organizm nie jest w stanie sam poradzić sobie z pałeczkami krztuśca, a to prowadzi do problemów z drogami oddechowymi, a w konsekwencji – mamy do czynienia z naprawdę ciężkimi napadami kaszlu. Koklusz jest chorobą, którą można zarazić się wielokrotnie w ciągu życia – szczególnie niebezpieczna może jednak być dla małych dzieci i noworodków. 

Objawy krztuśca 

Przede wszystkim najbardziej charakterystycznym objawem krztuśca jest bardzo silny, napadowy i przewlekły kaszel. Wielu osobom świst, jaki towarzyszy osobie chorej na krztusiec, przypomina pianie. Z powodu bardzo mocnego kaszlu może dochodzić do wymiotów. Każdy wzmożony ruch, wysiłek fizyczny czy inne, małe czynności, mogą prowadzić do napadu kaszlu. Niekiedy podczas choroby pojawia się odkrztuszanie lepkiej i gęstej wydzieliny. Czasami dodatkowym objawem kokluszu są wylewy krwi widoczne na spojówkach albo na twarzy, a także obrzęki twarzy i oczu. Wszystko dlatego, że krztusiec jest bardzo dużym wysiłkiem – przede wszystkim dla dzieci, ale również dla osób dorosłych. 

Przebieg krztuśca 

Przebieg kokluszu można podzielić na trzy fazy. Zazwyczaj wylęganie się krztuśca to od 7 do 10 dni, ale w skrajnych przypadkach może trwać nawet do 3 tygodni. Zazwyczaj koklusz trwa około 3 miesiące, zanim kaszel całkowicie minie. A jak dokładnie wygląda przebieg krztuśca? 

1.    Nieżytowa faza krztuśca – podobne do przeziębienia z objawami takimi jak katar, kaszel i stany podgorączkowe. Powyższe objawy trwają około tygodnia 
2.    Faza napadów kaszlu – może trwać pomiędzy 2 do 4 tygodni. Zazwyczaj występują tutaj napady duszności, łzawienie oczu, a nawet bezdech. Szczególnie niebezpieczny moment w przypadku małych dzieci. W dorosłych z kolei może występować jedynie przewlekły i suchy kaszel, który potrafi się mocno nasilać. 
3.    Faza zdrowienia – tutaj powoli zmniejsza się częstotliwość kasłania oraz natężenie napadów kaszlu. Mimo wszystko, co jakiś czas, szczególnie nocą, kaszel może się nasilać. 

Jak leczyć krztusiec?

Przede wszystkim – z każdymi objawami powinniśmy zgłosić się do lekarza. Leczenie krztuśca polega głównie na antybiotykoterapii, bo tylko ona może pomóc z wyleczeniem bakterii. Dodatkowo lekarz może zalecić stosowanie preparatów, które mogłyby łagodzić albo hamować kaszel. W wielu przypadkach może okazać się niezbędne zażywanie farmaceutyków, które miałyby zmniejszać wymioty. Jeśli dochodzi do antybiotykoterapii w leczeniu krztuśca, może okazać się konieczne wprowadzenie probiotyków, które mogłyby osłonić nasz żołądek.

Warto pamiętać, że na krztusiec dostępne są szczepionki ochronne. Obecnie podaje się je w jednym wstrzyknięciu i takie szczepienie chroni nie tylko przed krztuścem, ale również przed błonicą i tężcem. 

Nieleczony koklusz – co może grozić choremu? 

Jeśli nie będziemy szybko reagować w przypadku kaszlu – możemy dorobić się zapalenia płuc, a stan ten, szczególnie dla małych dzieci, może być naprawdę opłakany w skutkach. Po przebytym krztuścu może pojawić się również szereg innych chorób np. zapalenie oskrzeli czy ucha środkowego, ale może dojść również do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. Częste napady kaszlu mogą z kolei doprowadzić do sinicy, drgawek czy niedotlenienia mózgu – jeśli choroba dotyka niemowlęta. Krztusiec, który występuje u niemowląt i małych dzieci, jest wskazaniem do natychmiastowej hospitalizacji. 

-
Autor: P.S.

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą