Skierowanie elektroniczne. Jak wygląda i jak je uzyskać?

przez redakcja HaloMed

22.01.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 79 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 99 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Skierowanie niegdyś było wydawane pacjentom podczas stacjonarnej wizyty u lekarza i z nim należało zgłosić się do odpowiedniego lekarza lub technika na konkretne badanie. Obecnie skierowanie również, tak samo jak e-receptę czy e-zwolnienie, otrzymujemy w formie elektronicznej. Dzięki takiemu rozwiązaniu pacjenci mają mieć ułatwione zadanie z umawianiem się do lekarza, ma to skrócić kolejki, ale również minimalizują ryzyko np. zgubienia skierowania lub zapomnienia go, kiedy pacjent wybiera się na swoją wizytę. E-skierowanie ma wiele zalet, ale niektórzy nadal są zdziwieni, kiedy nie dostają papierowej kartki od lekarza. Dlatego tak ważne jest, aby uświadamiać ludzi, czym dokładnie jest e-skierowanie

E-skierowanie – czym jest? 

E-skierowanie otrzymać można od każdego lekarza po wizycie stacjonarnej, ale również po wizycie online. W kilkanaście minut dostajemy dostęp do naszego skierowania i możemy w prosty sposób umówić się w wybranej placówce do konkretnego lekarza lub na specjalistyczne badanie. E-skierowanie swoim przeznaczeniem nie różni się od klasycznego skierowania niczym, poza sposobem jego wydawania. 

Zalety e-skierowania

Jest szereg zalet, które przemawiają za dalszym stosowaniem e-skierowania, a zalicza się do nich między innymi: 

1.    E-skierowania nie da się zgubić, ponieważ zawsze dostępne jest na IKP, czyli Internetowym Koncie Pacjenta i kilkoma kliknięciami można odnaleźć je także w aplikacji mojeIKP
2.    Dostęp do historii skierowań na IKP i w aplikacji mojeIKP
3.    Nie ma konieczności odbierania papierowego skierowania z placówki, w której zostało ono wydane 
4.    Na zabieg, konsultacje czy specjalistyczne badanie można umówić się telefonicznie, podając najważniejsze informacje ze skierowania i nie ma potrzeby dostarczenia do danej placówki papierowej wersji skierowania 

Jak wygląda e-skierowanie? 

Skierowanie wygląda dokładnie tak, jak niegdyś jego papierowa wersja. Dostajemy specjalny kod dostępu, znajdują się na nim nasze dane, a także informacja kto wystawił skierowanie do danego specjalisty lub na konkretne badanie – innymi słowy wszystko to, co już dawno można było tam znaleźć. Tym razem jednak w formie elektronicznej. 

Jak otrzymamy e-skierowanie? 

Skierowanie możemy otrzymać w kilku postaciach – przede wszystkim SMS-em z czterocyfrowym kodem, który niezbędny jest do podania podczas zapisywania się na badanie. Możemy także otrzymać e-maila z PDF-em, a e-skierowanie pojawia się także w aplikacji mojeIKP. Istnieje też możliwość, że otrzymamy wydruk informacyjny e-skierowania. Wszystko to sprawia, że w kilka chwil możemy umówić się do wybranego specjalisty lub na badanie, na które kieruje nas dany lekarz. 

Czy nadal można uzyskać papierowe skierowanie? 

Obecnie skierowanie papierowe jest wystawiane w konkretnych przypadkach, do których zalicza się: 

1.    Skierowanie na programy lekowe
2.    Skierowanie na leczenie psychiatryczne 

Dodatkowo skierowanie może być wystawione w sytuacjach, które są nieprzewidziane, np. lekarz nagle nie ma dostępu do systemu i nie może wystawić skierowania online. Wtedy konieczne jest wystawienie skierowania papierowego. Sytuacja, w której wystawiamy skierowanie papierowe to również pacjent o nieustalonej tożsamości oraz pacjent z innego państwa członkowskiego UE. 
W przypadkach, kiedy pacjent nie ma możliwości odebrać e-skierowania – również może poprosić lekarza o wystawienie dokumentu tego rodzaju, a lekarz nie powinien pacjentowi odmówić. 

-

Autor: P.S.

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą