Reumatyzm. Objawy, przyczyny i sposoby leczenia. Kto na niego choruje?

przez redakcja HaloMed

25.01.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 99 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Reumatyzm to bardzo szerokie określenie, w którym mieszczą się różne schorzenia, które charakteryzują się zmianami w tkance łącznej. Zwykle jest to dolegliwość, którą odczuwać zaczyna się z wiekiem, ale zdarza się, że reumatyzmu dostarczają również osoby młodsze. Chociaż reumatyzm nie jest czymś, co można wyleczyć, w obecnych czasach możliwe jest zastosowanie odpowiedniego leczenia, które może znacznie złagodzić objawy, a co za tym idzie – znacznie poprawia komfort życia dla osób, które zmagają się z reumatyzmem. 

Czym dokładnie jest reumatyzm? 

Reumatyzm to nie jest określenie na jedną, konkretną chorobę, ale jest ogólnym określeniem na różnego rodzaju choroby stawów, które charakteryzują się nawracającym i silnym bólem. Pod tą nazwą zmieścić można więc nawet do kilkuset różnych chorób. Dlatego właśnie powoli to określenie staje się określeniem historycznym – sami lekarze starają się nie używać tak ogólnego określenia. Choroby reumatyczne można podzielić na wiele różnych sposobów, tworząc wiele różnych kategorii tej choroby. Najczęściej chorzy zmagają się np. z reumatoidalnym zapaleniem stawów, chorobami zwyrodnieniowymi czy zapaleniami np. stawów kręgosłupa, czy ścięgien. Dowiedzmy się więcej o reumatyzmie. 

Objawy reumatyczne 

Skoro wiemy już, że to bardzo ogólne, szerokie określenie, które mieści w sobie różne jednostki chorobowe to pewnie w tym momencie każdy myśli, że nie da się w żaden sposób zawęzić ich do charakterystycznych objawów. Tak jednak nie jest – ponieważ bóle reumatyczne są do siebie bardzo podobne i większość chorób daje bardzo podobne objawy. Zalicza się do nich więc: 

1.    Bardzo mocne dolegliwości bólowe, które mogą obejmować pojedyncze stawy lub wiele stawów jednocześnie, 
2.    Obrzęki i zaczerwienienia
3.    Upośledzenie funkcji ruchowych 
4.    Deformacja miejsc, które zostały zaatakowane reumatycznie

Przyczyny reumatyzmu 

Przyczyny reumatyzmu z kolei będą się między sobą znacznie różnić, w zależności od tego, na jaką chorobę chorujemy. Jednak przede wszystkim reumatyzm to choroba wieku – najczęściej atakuje osoby starsze (chociaż oczywiście zdarzają się wyjątki). Wskazuje się jednak, że duże znaczenie ma tutaj czynnik genetyczny – znacznie częściej na reumatyzm chorują osoby, u których w rodzinie ktoś już chorował na reumatyzm. Przyczynami reumatyzmu mogą być również zaburzenia immunologiczne oraz choroba nowotworowa. 

Jakie wyróżnia się choroby reumatyczne? 

Wyróżnia się wiele jednostek chorobowych w obrębie hasła „reumatyzm”, a najczęściej spotykane to między innymi: 

1.    RZS, czyli reumatoidalne zapalenie stawów
2.    Twardzina
3.    Rumień guzowaty
4.    Zespół Reitera
5.    Łuszczycowe zapalenie stawów
6.    Choroba zwyrodnieniowa stawów
7.    Osteoporoza
8.    Zapalenia kości
9.    Zapalenia stawów
10.    Dna moczanowa
11.    Nowotwory
12.    Zespół cieśni nadgarstka
13.    Dystrofie 
14.    Fibromialgia
15.    Torbiele
16.    Sarkoidoza

Diagnostyka w przypadku chorób reumatoidalnych

Reumatyzm jest stosunkowo łatwy do rozpoznania ze względu na charakterystyczne objawy. Jednak, żeby potwierdzić, że to właśnie ta choroba jest przyczyną naszej wizyty u lekarza, warto wybrać się na konkretne badania. Dlatego też doktor będzie prosił o wykonanie badań laboratoryjnych i obrazowych. Zmiany reumatyczne widać w wysokim poziomie OB., wysokim stężeniu białku ostrej fazy czy anemii. Świetnie problemy reumatyczne obrazuje badanie RTG. Czasami badania są rozszerzane o badania histopatologiczne, jeśli podejrzewają, że problemy ze stawami i kośćmi mogą być spowodowane nowotworem.

Jak leczyć reumatyzm?

Jak na samym początku wspomnieliśmy – nie ma żadnego skutecznego leku na choroby reumatoidalne. Ale obecna medycyna ma sposoby, aby poprawić komfort pacjentów, którzy chorują na takie choroby. Dlatego zaleca się w niesteroidowe leki przeciwzapalne, specjalne maści, ale również fizjoterapię, aby zmniejszyć bóle. Wszystko jednak zależy od tego, z jaką dokładnie jednostką chorobową mamy do czynienia. 

-
Autor: S.L.

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą