• Strona główna
  • Blog
  • Niedobór potasu. Objawy, przyczyny i sposoby leczenia. Dieta w niedoborze potasu

Niedobór potasu. Objawy, przyczyny i sposoby leczenia. Dieta w niedoborze potasu

przez redakcja HaloMed

30.01.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 99 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Niedobór potasu, który nazywa się hipokaliemią, to stan, kiedy stężenie potasu w surowicy krwi spadnie do wartości poniżej 3,5 mmol/L. Nadmierna utrata potasu może być bardzo opłakana w skutkach – chociaż niektóre objawy mogą być ledwie zauważalne, to inne mogą okazać się groźne, chociażby dla rytmu serca, gdzie dochodzi do zaburzeń. Hipokaliemię można wyleczyć – suplementując potas. Zanim jednak zdecydujemy się to robić na własną rękę, warto wybrać się do lekarza i wykonać niezbędne badania z krwi. Sprawdźcie, w jaki sposób objawiają się problemy z niedoborem potasu. 

Potas – podstawowe informacje 

Potas to bardzo ważny pierwiastek, który występuje w naszym organizmie. To właśnie on odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie gospodarki wodno-elektrolitowej oraz kwasowo-zasadowej. Bierze również czynny udział w prawidłowym spalaniu białek i węglowodanów. Jest niezbędny w procesie dotleniania mózgu i komórek, ale przede wszystkim jest kluczowym pierwiastkiem dla prawidłowej pracy mięśni. Za właściwe stężenie tego pierwiastku w naszym organizmie odpowiadają nerki. Z naszego organizmu wypłukiwany jest z wydalaniem moczu oraz podczas pocenia się, dlatego właśnie niezbędne jest, aby starać się utrzymać prawidłowe stężenie tego pierwiastka w naszym organizmie – szczególnie poprzez dostarczanie odpowiedniej ilości produktów bogatych w potas. Jeśli nie będziemy tego robić – w naszym ciele wystąpią niedobory potasu. 

Przyczyny niedoboru potasu 

Za główną przyczynę niedoboru potasu uznaje się nieprawidłową dietę – taką, która uboga jest w produkty bogate w potas. Szczególnie sportowcy powinni suplementować ten pierwiastek, ze względu na spory wysiłek i wypacanie go podczas treningów. Często nadciśnienie prowadzi do niedoboru potasu, dlatego powinniśmy pamiętać o tym, żeby zadbać o podaż potasu, jeśli mamy problemy takiej natury. Inne przyczyny niedoborów potasu to również: 

1.    Stosowanie niektórych leków np. diuretyków
2.    Niedożywienie
3.    Jadłowstręt
4.    Zespół Cushinga
5.    Niewydolność nerek
6.    Nadmierne pocenie się

Objawy niedoboru potasu 

Najczęściej pierwszym alarmem, że możemy mieć za mało potasu we krwi, jest osłabienie organizmu i bóle mięśni, oraz skurcze w obrębie całego ciała. Niedobór potasu może prowadzić nawet do problemów z oddychaniem i kłopotów trawiennych, a to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Objawami niedoboru potasu są: 

1.    Zaburzenie rytmu serca
2.    Osłabienie mięśni
3.    Zaparcia
4.    Zatrzymanie oddawania moczu 
5.    Drętwienie
6.    Apatia
7.    Uczucie mrowienia kończyn 

W ciężkim niedoborze może dojść w konsekwencji nawet do śmierci. 

Diagnostyka i leczenie w niedoborze potasu 

Niedobór potasu widać podczas standardowych badań laboratoryjnych, które opierają się na pobraniu krwi żylnej. Nie tylko ten niedobór możemy zbadać podczas pobierania krwi – równie ważne są m.in. sprawdzenie stężenia sodu, magnezu, wapnia czy fosforu, ponieważ wszystkie te pierwiastki są niezwykle ważne w naszym ciele. Jeśli lekarz odczyta z wyników, że ilość potasu w organizmie jest zbyt mała – będzie sugerował zmianę diety, a czasami może również zalecić przyjmowanie preparatu bogatego w potas, aby jak najszybciej uzupełnić niedobory. Może również zdarzyć się, że konieczne będzie zastosowanie leków blokujących wydalanie potasu przez nerki, aby na różnych polach starać się zatrzymać jak najwięcej potasu w organizmie. 

-
Autor: P.S.

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą