E-recepta - najczęściej zadawane pytania. Wady i zalety e-recept

przez redakcja HaloMed

01.02.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 99 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

E-recepta jeszcze jakiś czas temu dla wielu osób była zaskoczeniem – dzisiaj to codzienność. Recepta elektroniczna skutecznie wyparła papierową, tradycyjną receptę, którą jeszcze niedawno dostawaliśmy. Taki sposób wystawiania recepty jest znacznie wygodniejszy dla pacjentów, ale również dla lekarza, który ją wystawia – rozwiązanie to jest więc szczególnie doceniane. E-recepta ma szereg zalet. I chociaż, jak wspomnieliśmy, nie jest już pierwszyzną, to nadal niektórzy mają wiele pytań, które dotyczą tego rozwiązania. Dzisiaj postanowiliśmy się z nimi skutecznie rozprawić. 

Jak wygląda e-recepta? 

Recepta elektroniczna nie różni się specjalnie od tradycyjnej recepty, jaką jeszcze niedawno otrzymywaliśmy podczas wizyty u lekarza. Nadal posiada te same dane: przepisane leki, ich ilość, dawkowanie, nazwisko lekarza, który ją wystawił oraz dane pacjenta. Wszystko to uzupełnione jest także o datę realizacji i wystawienia recepty i jedyne, co odróżnia tę formę wypisywania recepty to kod kreskowy oraz kod liczbowy, który znajduje się na tym dokumencie, a który musimy podać w aptece, aby móc wykupić zapisane dla nas leki. 

Jakie są zalety e-recepty? 

Widzimy całkiem sporo korzyści, które przyniosły ze sobą elektroniczne formy wystawiania recepty. Przede wszystkim jest to bardzo wygodny sposób zapisywania leków dla lekarza i bardzo czytelna opcja dla pacjenta. Nie ma obawy przed zgubieniem, a farmaceuta nie musi już odszyfrowywać, co dokładnie jest napisane na kartce. Co istotne – nie dojdzie do pomyłek, które mogłyby być krytyczne w skutkach. Podsumowując więc, zalety elektronicznej recepty, to między innymi: 

1.    Czytelność tej opcji zapisywania leków – nie ma obawy, że zostanie nam wydany zły lek albo źle przeczytamy przepisaną nam dawkę
2.    Jeśli przepisano nam więcej leków, nie musimy już prosić o odpis i nie tracimy refundacji
3.    Nie ma opcji zgubienia recepty, ponieważ zawsze dostępna jest w IKP oraz aplikacji mojeIKP
4.    Możliwa jest do zrealizowania w każdym miejscu na terenie Polski 

Jak odebrać swoje leki w aptece? 

Jeśli dostaliśmy już receptę elektroniczną, to nie ma nic prostszego, niż wykupienie zapisanych nam leków w aptece. Powinniśmy udać się do jednej z aptek, a następnie przy okienku powiedzieć o konieczności realizacji recepty. Wtedy farmaceuta poprosi nas o podanie swojego numeru PESEL, a następnie kodu, który umieszczony jest na naszej recepcie. W ten sposób możemy wykupić zapisane nam przez lekarza lekarstwa. 

Najczęstsze pytania i odpowiedzi dotyczące recepty elektronicznej 

Nadal dla wielu osób jest sporo niejasności, które związane są z receptą elektroniczną. Pojawia się mnóstwo pytań. Dlatego postanowiliśmy je zebrać i zrobić z tego krótkie kompendium wiedzy, z którego każdy może skorzystać: 

1.    Jak odebrać receptę? 
Recepta jest od razu wysyłana za pomocą SMS-a oraz mailowo. Od razu możemy również znaleźć ją w IKP i aplikacji mojeIKP. 
2.    Jak mogę wykupić leki? 
Wystarczy udać się do apteki, a następnie za pomocą numeru PESEL oraz numeru podanego na recepcie – odebrać zapisane nam przez lekarza medykamenty. 
3.    Jak długo ważna jest recepta? 
Tutaj nadal nic się nie zmieniło – recepta jest ważna przez 30 dni od momentu wystawienia. Są jednak pewne wyjątki – czasami na odbiór leków jest 7, 120 lub 365 dni, w zależności od rodzaju leku oraz tego, jaki czas na wykupienie farmaceutyków zapisał nam lekarz. Co do zasady – na zakup antybiotyku jest tylko 7 dni, a e-recepta na preparaty immunologiczne będzie ważna przez 120 dni. Czasami lekarz wpisuje receptę ważną przez rok – musi to jednak zaznaczyć. Jeśli zapisane mamy więcej niż jedno opakowanie leku i chcemy wykupić tylko jedno, to jest to jak najbardziej możliwe. Dzięki temu przedłużamy ważność recepty do roku, ale kolejne opakowania muszą zostać zakupione w tej konkretnej aptece. Ważne jest jednak, aby pierwsze opakowanie wykupić do 30 dni od momentu wystawienia recepty. 
4.    Czy można wykupić leki w różnych aptekach?
Jeśli wykupujemy sobie leki z recepty elektronicznej, to nie ma problemu, aby część leków wykupić w jednej a część w innej aptece. Wyjątkiem jest sytuacja, o której pisaliśmy w punkcie wyżej – jeśli na recepcie mamy np. 3 opakowania tego samego leku i kupiliśmy jedno w aptece X to niemożliwe będzie zakupienie dwóch kolejnych w aptece Y. Wtedy wszystkie opakowania musimy wykupić w aptece X. 
5.    Czy można wykupić receptę za inną osobę? 
Nie ma z tym problemu, jeśli mamy kod oraz znamy PESEL osoby, dla której chcemy zrealizować receptę. 

Jak widać – e-recepta to wspaniałe ułatwienie, z którego naprawdę przyjemnie korzystać. 

-
Autor: S.L.

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą