- Strona główna
- Blog
- E-recepta - najczęściej zadawane pytania. Wady i zalety e-recept
E-recepta - najczęściej zadawane pytania. Wady i zalety e-recept
przez redakcja HaloMed
01.02.2024
Wybierz usługę
Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.
E-recepta jeszcze jakiś czas temu dla wielu osób była zaskoczeniem – dzisiaj to codzienność. Recepta elektroniczna skutecznie wyparła papierową, tradycyjną receptę, którą jeszcze niedawno dostawaliśmy. Taki sposób wystawiania recepty jest znacznie wygodniejszy dla pacjentów, ale również dla lekarza, który ją wystawia – rozwiązanie to jest więc szczególnie doceniane. E-recepta ma szereg zalet. I chociaż, jak wspomnieliśmy, nie jest już pierwszyzną, to nadal niektórzy mają wiele pytań, które dotyczą tego rozwiązania. Dzisiaj postanowiliśmy się z nimi skutecznie rozprawić.
Jak wygląda e-recepta?
Recepta elektroniczna nie różni się specjalnie od tradycyjnej recepty, jaką jeszcze niedawno otrzymywaliśmy podczas wizyty u lekarza. Nadal posiada te same dane: przepisane leki, ich ilość, dawkowanie, nazwisko lekarza, który ją wystawił oraz dane pacjenta. Wszystko to uzupełnione jest także o datę realizacji i wystawienia recepty i jedyne, co odróżnia tę formę wypisywania recepty to kod kreskowy oraz kod liczbowy, który znajduje się na tym dokumencie, a który musimy podać w aptece, aby móc wykupić zapisane dla nas leki.
Jakie są zalety e-recepty?
Widzimy całkiem sporo korzyści, które przyniosły ze sobą elektroniczne formy wystawiania recepty. Przede wszystkim jest to bardzo wygodny sposób zapisywania leków dla lekarza i bardzo czytelna opcja dla pacjenta. Nie ma obawy przed zgubieniem, a farmaceuta nie musi już odszyfrowywać, co dokładnie jest napisane na kartce. Co istotne – nie dojdzie do pomyłek, które mogłyby być krytyczne w skutkach. Podsumowując więc, zalety elektronicznej recepty, to między innymi:
1. Czytelność tej opcji zapisywania leków – nie ma obawy, że zostanie nam wydany zły lek albo źle przeczytamy przepisaną nam dawkę
2. Jeśli przepisano nam więcej leków, nie musimy już prosić o odpis i nie tracimy refundacji
3. Nie ma opcji zgubienia recepty, ponieważ zawsze dostępna jest w IKP oraz aplikacji mojeIKP
4. Możliwa jest do zrealizowania w każdym miejscu na terenie Polski
Jak odebrać swoje leki w aptece?
Jeśli dostaliśmy już receptę elektroniczną, to nie ma nic prostszego, niż wykupienie zapisanych nam leków w aptece. Powinniśmy udać się do jednej z aptek, a następnie przy okienku powiedzieć o konieczności realizacji recepty. Wtedy farmaceuta poprosi nas o podanie swojego numeru PESEL, a następnie kodu, który umieszczony jest na naszej recepcie. W ten sposób możemy wykupić zapisane nam przez lekarza lekarstwa.
Najczęstsze pytania i odpowiedzi dotyczące recepty elektronicznej
Nadal dla wielu osób jest sporo niejasności, które związane są z receptą elektroniczną. Pojawia się mnóstwo pytań. Dlatego postanowiliśmy je zebrać i zrobić z tego krótkie kompendium wiedzy, z którego każdy może skorzystać:
1. Jak odebrać receptę?
Recepta jest od razu wysyłana za pomocą SMS-a oraz mailowo. Od razu możemy również znaleźć ją w IKP i aplikacji mojeIKP.
2. Jak mogę wykupić leki?
Wystarczy udać się do apteki, a następnie za pomocą numeru PESEL oraz numeru podanego na recepcie – odebrać zapisane nam przez lekarza medykamenty.
3. Jak długo ważna jest recepta?
Tutaj nadal nic się nie zmieniło – recepta jest ważna przez 30 dni od momentu wystawienia. Są jednak pewne wyjątki – czasami na odbiór leków jest 7, 120 lub 365 dni, w zależności od rodzaju leku oraz tego, jaki czas na wykupienie farmaceutyków zapisał nam lekarz. Co do zasady – na zakup antybiotyku jest tylko 7 dni, a e-recepta na preparaty immunologiczne będzie ważna przez 120 dni. Czasami lekarz wpisuje receptę ważną przez rok – musi to jednak zaznaczyć. Jeśli zapisane mamy więcej niż jedno opakowanie leku i chcemy wykupić tylko jedno, to jest to jak najbardziej możliwe. Dzięki temu przedłużamy ważność recepty do roku, ale kolejne opakowania muszą zostać zakupione w tej konkretnej aptece. Ważne jest jednak, aby pierwsze opakowanie wykupić do 30 dni od momentu wystawienia recepty.
4. Czy można wykupić leki w różnych aptekach?
Jeśli wykupujemy sobie leki z recepty elektronicznej, to nie ma problemu, aby część leków wykupić w jednej a część w innej aptece. Wyjątkiem jest sytuacja, o której pisaliśmy w punkcie wyżej – jeśli na recepcie mamy np. 3 opakowania tego samego leku i kupiliśmy jedno w aptece X to niemożliwe będzie zakupienie dwóch kolejnych w aptece Y. Wtedy wszystkie opakowania musimy wykupić w aptece X.
5. Czy można wykupić receptę za inną osobę?
Nie ma z tym problemu, jeśli mamy kod oraz znamy PESEL osoby, dla której chcemy zrealizować receptę.
Jak widać – e-recepta to wspaniałe ułatwienie, z którego naprawdę przyjemnie korzystać.
-
Autor: S.L.
Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.
Konsultacja z e-receptą
Podobne artykuły