• Strona główna
  • Blog
  • Wizyta u ginekologa. Jak się przygotować? Pierwsza wizyta u ginekologa

Wizyta u ginekologa. Jak się przygotować? Pierwsza wizyta u ginekologa

przez redakcja HaloMed

31.01.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 99 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Wizyta u ginekologa, szczególnie pierwsza, może być dla kobiety bardzo stresująca. Nie wszyscy wiedzą od razu, jak wygląda takie badanie, co na takiej wizycie się robi, a także co zabrać ze sobą na taką wizytę. Z całą pewnością pojawia się wiele pytań, które chcemy rozwiać, aby nikt więcej nie musiał stresować się takiego rodzaju wizytą. 

Jak przygotować się do wizyty u ginekologa? (Szczególnie pierwszej)

Pierwsza wizyta u ginekologa jest dla każdej osoby bardzo stresująca. Pojawia się spora bariera psychiczna, którą należy pokonać – regularne wizyty u tego specjalisty są niezwykle ważne dla zachowania zdrowia. Całkiem naturalne jest jednak to, że się boimy i wstydzimy wizyty u ginekologa. Pierwszym krokiem jest więc uświadomienie sobie, że ginekolog to lekarz, jak każdy inny i że on również przeprowadza ważne badania i to konieczne, aby się do niego zgłaszać. Aby się uspokoić – ważne jest poznanie tego, jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa, a ta różni się w zależności od tego, czy pacjentka jest dziewicą czy swój pierwszy raz ma już za sobą. 

Jeśli do ginekologa wybiera się dziewczyna lub kobieta, która jest jeszcze dziewicą, może być pewna, że będzie miała wykonane inne badania, niż kobieta, która już współżyła. Istotne jest, aby podczas wywiadu lekarskiego poinformować lekarza o fakcie zachowanego dziewictwa. Ma to bezpośrednie przełożenie na to, jakie badania zostaną wykonane. W takim przypadku lekarz przygotuje znacznie mniejszy wziernik, a do badania palpacyjnego użyje jedynie jednego palca. U dziewic zazwyczaj nie wykonuje się również badania USG dopochwowego. Możliwe, że lekarz będzie chciał przeprowadzić USG przez powłoki brzuszne, dlatego konieczne może być całkowite wypełnienie pęcherza, aby badanie dało lepszy obraz. 

Jak więc widać – kobiety, które nie są dziewicami, muszą przygotować się na USG dopochwowe, badanie palpacyjne, a również na pobranie cytologii. Na badanie warto wybrać się między 10. a 20. dniem cyklu, ponieważ wtedy najlepiej jest wykonać cytologię. To równie dobry moment na wykonanie USG piersi, ale nie zawsze robi się to na jednej wizycie (często lekarz wystawia skierowanie na wykonanie takiego badania w innym terminie). 

Warto również pamiętać, że w wielu przypadkach jest możliwe wykonanie badań podczas miesiączki, ale zazwyczaj wyniki, które się uzyskuje, mają znacznie mniejszą wartość diagnostyczną, a taka sytuacja może być bardzo niekomfortowa dla samej pacjentki. 

Jak przygotować się do USG dopochwowego? 

Jeśli stawiamy się na rutynową, kontrolną wizytę u ginekologa, z całą pewnością wykonane zostanie u nas USG dopochwowe. Najlepszym momentem w cyklu kobiety jest wykonanie takiego badania pomiędzy 5. a 10. Dniem cyklu, a więc zaraz po ustąpieniu miesiączki, a jeszcze przed rozpoczęciem owulacji. Ale nie jest to obowiązkowe. Przygotowując się do USG dopochwowego, warto opróżnić pęcherz przed wejściem do gabinetu do lekarza, aby badanie miało lepsze rezultaty. 

Czy do lekarza należy się depilować? 

Wiele kobiet zastanawia się, czy udając się do ginekologa na wizytę, powinno się ogolić w okolicach miejsc intymnych. Co istotne – nie ma żadnych wymagań, które tego dotyczą. Kobiety nie muszą więc specjalnie zmieniać swoich upodobań i przyzwyczajeń, aby np. ogolić się na wizytę do ginekologa. Nie ma takiej konieczności. Jeśli jednak pozwoli to kobiecie czuć się lepiej na wizycie – oczywiście może to zrobić. 
Istotniejsze jest jednak zachowanie odpowiedniej higieny miejsc intymnych, dlatego dobrze jest zadbać o miejsca intymne tuż przed badaniem. Zaleca się również, aby kobiety do 48 godzin przed wizytą u ginekologa wstrzymało się od uprawiania seksu. 

Jak ubrać się do ginekologa? 

Ponieważ badanie wymaga rozebrania się od pasa w dół (a czasem również, później, od pasa w górę, w przypadku USG piersi), warto ubrać się tak, aby można było się bez problemu rozebrać przed położeniem się na fotelu ginekologa. Dla wielu osób spódnica jest doskonałym rozwiązaniem, ponieważ wystarczy jedynie zdjąć majtki, a następnie podwinąć spódnicę. Ale nie ma takiej konieczności, aby wybierać właśnie spódnicę bądź sukienkę. W wielu gabinetach ginekologa dla kobiet są specjalnie spódniczki, które można założyć, aby nie czuć się skrępowaną niemalże pełną nagością.

Co zabrać ze sobą na wizytę? 

Warto na wizytę zabrać ze sobą najważniejsze dokumenty, które mogą dać ginekologowi lepszy ogląd naszego stanu zdrowia. Ważne jest przygotowanie ostatniej daty miesiączki oraz ustalenie, ile mniej więcej trwają nasze cykle i czy te miesiączki są regularne (warto pomagać sobie np. kalendarzykiem albo aplikacją w telefonie). Jeśli mieliśmy wcześniej wykonywane badania u ginekologa – należy je ze sobą zabrać. Istotne jest także to, czy przyjmujemy jakieś leki i w jakich dawkach. Wszystkie swoje pytania i wątpliwości warto zapisać, i jeśli jest taka konieczność – poruszyć te tematy na wizycie. 

Kiedy warto zgłosić się do ginekologa?

Oprócz regularnych, corocznych wizyt u ginekologa, należy umawiać się do lekarza w przypadku wystąpienia różnych problemów, takich jak: 

1.    Nieregularne, skąpe lub bardzo obfite miesiączki
2.    Przedłużające się miesiączki
3.    Zmiany skórne w obrębie pochwy
4.    Świąd oraz upławy z dróg rodnych 
5.    Ból podbrzusza, który niezwiązany jest z miesiączką 
6.    Choroby ginekologiczne, które wymagają kontrolowania 

Na pierwszą wizytę do ginekologa należy wybrać się po 18. roku życia, a już na pewno po pierwszym współżyciu. 

Wizyty u ginekologa nie warto się bać – jak wspomnieliśmy, jest to lekarz taki, jak każdy inny. A regularne wizyty u tego specjalisty mogą uchronić przed szeregiem poważnych chorób. Wspominamy również o tym, aby regularnie przeprowadzać samobadanie piersi w warunkach domowych, aby w przypadku wyczucia czegoś – szybko reagować. 

-
Autor: S.L.

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą