- Strona główna
- Blog
- Zespół suchego oka. Objawy, przyczyny i sposób leczenia
Zespół suchego oka. Objawy, przyczyny i sposób leczenia
przez redakcja HaloMed
02.01.2024
Wybierz usługę
Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.
Zespół suchego oka to sytuacja, o której mówimy, kiedy łzy nie są w stanie zapewnić naszemu oku odpowiedniego nawilżenia. To może wynikać zarówno z małej produkcji łez, jak i słabej ich jakości. Zespół suchego oka objawia się swędzeniem, uczuciem piasku w oku oraz swędzeniem, ale nie są to wszystkie objawy, które dotykają pacjenta w przypadku ZSO (Zespołu Suchego Oka). Warto wiedzieć o tym więcej, aby odpowiednio zareagować, kiedy zajdzie taka potrzeba.
Czym jest zespół suchego oka?
Zespół suchego oka to dość powszechna dolegliwość, o której mówi się, kiedy oczy nie dostają odpowiedniego nawilżenia, ze względu na zbyt niską produkcję łez lub ich złą jakość. Osoba z zespołem suchego oka może odczuwać ból, pieczenie i odczucie posiadania w oczach piasku. Częstym objawem jest także zmęczenie oczu, niewyraźne widzenie czy nadwrażliwość na światło. Chociaż zespół suchego oka nie jest niczym groźnym to jego zaniedbanie może doprowadzić nawet do uszkodzeń na powierzchni oka. Przyczyną występowania ZSO jest nieprawidłowe działanie gruczołów Meiboma, które to zlokalizowane są w górnej i dolnej powiece. Szacuje się, że na zespół suchego oka dotyka nawet do 150 milionów ludzi na całym świecie.
Przyczyny występowania zespołu suchego oka
Na zespół suchego oka może wpływać wiele różnych czynników, wśród których wyróżnia się między innymi:
1. Choroby autoimmunologiczne
2. Zapalenie gruczołów powiekowych
3. Alergiczna choroba oczu
4. Niewystarczająca produkcja łez
5. Występowanie chorób np. sarkoidoza, zaburzenia tarczycy czy reumatoidalne zapalenie stawów
6. Przyjmowanie niektórych leków
Objawy w zespole suchego oka
Do najczęstszych objawów przy ZSO wyróżnia się:
1. Pieczenie oczu
2. Przekrwienie spojówek
3. Zwiększona męczliwość oczu
4. Suchość oczu
5. Uczucie piasku pod powiekami lub uczucie ciała obcego
6. Pogorszenie widzenia
7. Nadmierne łzawienie
Czynniki ryzyka w zespole suchego oka
Spośród czynników, które mogą wywoływać ZSO, jest kilka, które zdecydowanie mocniej wpływają na postawanie tego schorzenia. Wymienia się wśród nich:
1. Wiek powyżej 50 lat
2. Dieta o niskiej zawartości witaminy A
3. Czynniki środowiskowe np. klimatyzatory, wentylatory czy suszarki
4. Przyjmowanie leków np. przeciwlękowych czy przeciwhistaminowych
5. Leczenie chemioterapią lub radioterapią
6. Problemy z powiekami
7. Niektóre choroby autoimmunologiczne np. cukrzyca czy toczeń
8. Noszenie soczewek
Diagnoza zespołu suchego oka
Diagnostyka ZSO nie jest najprostsza. Wynika to bowiem z tego, że objawy tej choroby są bardzo ogólne i można je przypisać wielu różnym, innym przypadłościom. Dlatego właśnie oprócz samego obejrzenia oka, może okazać się konieczne wykonanie innych badań, takich jak np. barwienie powierzchni oka zielenią lizaminową, test Schirmera czy barwienie powierzchni oka fluoresceiną.
Leczenie zespołu suchego oka
Leczenie zespołu suchego oka w większości przypadków polega na przyjmowaniu kropli do oczu, dostępnych bez recepty. W przypadku nieco bardziej uporczywych problemów może okazać się, że konieczne będzie zastosowanie leków na receptę albo lubrykantów. Istotne jest również zmienienie swojego stylu życia, aby zadbać o swoje oczy. Ważne jest stosowanie regularnych przerw w czasie spędzonym przed ekranem komputera czy telefonu; noszenie okularów w przypadku przebywania w zakurzonym lub wietrznym środowisku oraz korzystanie z nawilżaczy powietrza.
-
Autor: S.L.
Przy współudziale lekarza: Renata Wróbel
Źródła:
Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.
Konsultacja z e-receptą
Podobne artykuły