- Strona główna
- Blog
- Izotek. Co to za lek? Dawka, cena, recepta
Izotek. Co to za lek? Dawka, cena, recepta
przez redakcja HaloMed
14.10.2024
Wybierz usługę
Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.
Izotek jest lekiem na trądzik, który zawiera syntetyczną pochodną witaminy A. Jest stosowany u pacjentów, u których inne metody leczenia nie przyniosły żadnych rezultatów lub rezultat był niezadowalający. Lek jest lekiem na receptę, po który większość dermatologów sięga raczej w ostateczności. Podczas kuracji pacjent, który decyduje się na stosowanie Izoteku, podlega pewnym ograniczeniom, a jednocześnie narażony jest na pewnego rodzaju skutki uboczne. Co jeszcze warto wiedzieć o Izoteku?
Izotek – co to za lek?
Izotek jest lekiem, który przeznaczony jest do leczenia trądziku. Zawiera on syntetyczną pochodną witaminę A. Stosuje się go w momencie, w którym wszystkie inne metody leczenia trądziku okazały się być zawodne. Izotek jest lekiem, który wydawany jest na receptę, a koszt kuracji jest uzależniony od tego, jaką dawkę zapisał lekarz. Na rynku dostępne są leki w dawkach 10 mg oraz 20 mg, a w opakowaniu można znaleźć 30, 60 albo 100 sztuk tabletek.
Lek ten ma zatrzymać rozrost gruczołów łojowych, a nawet często obserwuje się ich zmniejszenie. Zmniejsza się również ich aktywność. Lek wpływa korzystnie na rogowacenie naskórka, a następnie pobudza jego odnawianie.
Składnikami leku są:
1. Izotetynoiny
2. Olej sojowy oczyszczony
3. Wosk żółty
4. Olej sojowy uwodorniony
5. Olej sojowy częściowo uwodorniony
6. Żelatyna
7. Glicerol
8. Tytanu dwutlenek E 171
9. Tlenek żelaza czerwony
10. Tlenek żelaza żółty
Wskazanie do stosowania Izoteku
Głównym wskazaniem do stosowania Izoteku jest ciężka postać trądziku (np. trądzik guzkowy, skupiony lub trądzik z ryzykiem powstawania trwałych blizn), która jest oporna na odpowiednio przeprowadzone standardowe leczenie, które miało doprowadzić do zahamowania trądziku. Izotek wprowadza się, kiedy leczenie działającymi ogólnie lekami przeciwbakteryjnymi oraz lekami stosowanymi miejscowo, nie przyniosło żadnego rezultatu.
Za każdym razem ostateczną decyzję o tym, czy zastosowanie Izoteku ma uzasadnienie, podejmie lekarz po zapoznaniu się z sytuacją pacjenta, jego wynikami badań oraz ogólną kondycją skóry.
Przeciwwskazania
Jest szereg przeciwwskazań, o których należy wiedzieć, przed zastosowaniem u siebie Izoteku. Są to między innymi:
1. Ciąża oraz okres karmienia piersią
2. Okres rozrodczy u kobiet, o ile nie są spełnione wszystkie wymagania Programu Zapobiegania Ciąży
3. Nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu
4. Niewydolność wątroby
5. Zwiększone stężenie lipidów we krwi
6. Hiperwitaminoza A
7. Stosowanie tetracyklin
8. Uczulenie na orzeszki ziemne lub soję
Warto zapoznać się z ulotką, która dołączona jest do opakowania, aby sprawdzić, czy przeciwwskazania nie dotyczą właśnie naszego przypadku.
Dawkowanie
Izotek stosuje się doustnie w dawce, która została ustalona przez lekarza. Dorośli zazwyczaj rozpoczynają leczenie od dawki 0,5 mg na kilogram masy ciała, a później możliwe jest zwiększenie dawki nawet do 2 mg na kilogram masy ciała. Zwykle leczenie izotekiem trwa od 16 do 24 tygodni, aż do uzyskania remisji. Aby uzyskać stałą poprawę – należy stosować największą możliwą dawkę, która jest tolerowana przez pacjenta. Lek nie jest wskazany do leczenia trądziku przed okresem dojrzewania oraz nie zaleca się stosowania go u młodzieży poniżej 12 roku życia. Kapsułki należą być przyjmowane z pokarmem, raz lub dwa razy na dobę.
Każdorazowo należy przyjmować kapsułkę zgodnie z zaleceniami lekarza i nie przekraczać zapisanych dawek, a jednocześnie nie należy pomijać żadnej z dawek.
Skutki uboczne
Występuje szereg skutków ubocznych, które mogą pojawić się podczas kuracji Izotekiem. Często występują takie skutki uboczne jak:
1. Niedokrwistość
2. Podwyższone OB
3. Nadpłytkowość
4. Zapalenie powiek
5. Zapalenie spojówek
6. Zapalenie skóry i jej suchość
7. Bóle głowy
8. Problemy skórne
9. Reakcje alergiczne
10. Nasilenie objawów depresji
Znacznie rzadziej występują takie problemy jak np. zaburzenia psychotyczne, cukrzyca czy zaburzenia widzenia oraz światłowstręt. Bardzo rzadko, a właściwie w nieznanej częstotliwości, mogą wystąpić takie problemy jak: rumień wielopostaciowy czy zapalenie stawów krzyżowo-biodrowych.
Należy zapoznać się z ulotką, która dołączona jest do opakowania, aby sprawdzić, jakie skutki uboczne mogą się u nas pojawić. Jeśli zauważymy u siebie znaczne pogorszenie stanu skóry, zaczerwienienie i inne objawy alergii – należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza w celu uzyskania odpowiedniej pomocy medycznej. Może się bowiem okazać, że w danym przypadku stosowanie leku nie jest możliwe.
Cena Izoteku
Cena leku jest uzależniona od tego, jaką dawkę oraz ilość kapsułek potrzebujemy kupić, a także, gdzie dokonamy zakupu – w różnych aptekach cena może się różnić. Średnia cena Izoteku to od 50 do 140 złotych. Lek obecnie nie jest objęty refundacją, a więc należy zapłacić za niego pełną kwotę.
-
Autor: S.L.
Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.
Konsultacja z e-receptą
Podobne artykuły