- Strona główna
- Blog
- Antidol. Co to za lek? Recepta, cena, dawkowanie
Antidol. Co to za lek? Recepta, cena, dawkowanie
przez redakcja HaloMed
16.10.2024
Wybierz usługę
Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.
Antidol jest lekiem przeciwbólowym, który dostępny jest bez recepty. W leku znajdują się substancje czynne takie, jak paracetamol, a także kodeina. Dzięki temu lek jest z jednym bardziej skutecznych leków, które dostępne są na łagodzenie bólu. Mimo że jest lekiem, który dostępny jest bez recepty, to nie powinien go stosować każdy przy każdym rodzaju bólu. O Antidolu należy dowiedzieć się jak najwięcej, aby nie zrobić sobie krzywdy przy jego stosowaniu.
Antidol – co to za lek?
Antidol to lek, który stosuje się w przypadku leczenia bólu o średnim oraz dużym nasileniu. Chociaż doskonale załagodzi ból głowy, nie powinien być stosowany przez każdego i zawsze, gdy tylko odczuwamy jakieś dolegliwości. Doskonale poradzi sobie z takim bólem jak bóle po ekstrakcji zęba, bóle po urazach oraz przy bardzo silnych bólach miesiączkowych. Nie należy jednak nadużywać stosowania środku. Lek ten ma dwie substancje czynne – paracetamol oraz kodeinę. Paracetamol jest bardzo znanym lekiem przeciwbólowym, który świetnie odpowiada za hamowanie obwodowego przekazywania bólu dzięki zatrzymywaniu syntezy prostaglandyn. Z kolei druga substancja – kodeina – to słaby analgetyk o działaniu ośrodkowym, który oddziałuje na receptory opioidowe. W organizmie ulega przemianom do morfiny, dzięki czemu daje świetny efekt przeciwbólowy. Dzięki takiemu połączeniu szybko i skutecznie wchłaniają się z przewodu pokarmowego, więc działa szybko i skutecznie.
1 tabletka w swoim składzie posiada:
1. 500 mg paracetamolu w postaci Compap: paracetamol, skrobia kukurydziana żelowana, kwas steatynowy, powidon, krospowidon.
2. 15 mg fosforanu kodeiny
3. Celuloza mikrokrystaliczna
4. Krzemionka koloidalna bezwodna
5. Magnezu stearynian
Wskazania
Lek znajduje swoje zastosowanie w leczeniu bólu u osób dorosłych. Przede wszystkim powinien być stosowany na ból o średnim oraz dużym nasileniu, którego pochodzenie może być różne. Szczególnie warto zastosować Antidol w leczeniu:
1. Bólu po ekstrakcji zęba
2. Bóli głowy
3. Bólach kostno-stawowych
4. Bólu pourazowym dotyczącym tkanek miękkich
5. Bólu menstruacyjnego
Można sięgnąć po niego w momencie, kiedy stosowanie innych leków przeciwbólowych nie przynosi żadnych efektów. Nie dla każdego również zaleca się zastosowanie tego preparatu.
Przeciwwskazania w stosowaniu Antidolu
Antidol nie powinien być stosowany o dzieci oraz młodzieży poniżej 12 roku życia. Głównymi przeciwwskazaniami przed stosowaniem tego preparatu są:
1. Nadwrażliwość lub alergia na którykolwiek ze składników preparatu
2. Ciężka niewydolność nerek lub wątroby
3. Ciężka choroba alkoholowa
4. Niewydolność oddechowa
5. Karmienie piersią
6. Ciąża
7. Niedokrwistość hemolityczna
Oczywiście wymienionych przeciwwskazań jest znacznie więcej, a wszystkie opisane są w ulotce, która dołączona jest do opakowania i z którą należy bezwzględnie się zapoznać przed zastosowaniem u siebie preparatu.
Dawkowanie Antidolu
Preparat przyjmowany jest doustnie i o ilości przyjmowanych dawek powinien zadecydować lekarz, który zapisał nam stosowanie tego leku. Tabletki muszą przyjmowane być po posiłku i popijane odrobiną wody. Osoby dorosłe powinny przyjmować 1 lub 2 tabletki maksymalnie 4 razy w ciągu doby. Pomiędzy kolejnymi dawkami należy zachować przynajmniej 6 godzin przerwy.
Ponieważ lek powinno stosować się krótkotrwale – czas leczenia nie powinien przekraczać 3 dni. Jeśli nadal po tym czasie nie uda się załagodzić bólu, należy zgłosić się do lekarza w celu zmiany dawki lub preparatu.
Każdorazowo, bezwzględnie, należy zastosować się do dawki, która została ustalona przez lekarza. Nie powinno się przyjmować więcej leku, niż określono to w ulotce.
Skutki uboczne
Jak każdy lek, tak i ten, ma wymienione skutki uboczne. Podczas leczenia Antidolem zauważyło się takie problemy jak:
1. Bóle oraz zawroty głowy
2. Zmęczenie
3. Obniżenie ciśnienia tętniczego krwi
4. Dolegliwości z okazji układu pokarmowego
5. Wymioty
6. Wysypka
7. Zaczerwienienie skóry
8. Zaburzenia widzenia
9. Duszności
10. Szumy uszne
Bardzo rzadko mogą pojawić się takie skutki uboczne jak np. duszności, zlewne poty, skurcze oskrzeli czy euforia lub dysforia (przy stosowaniu bardzo wysokich dawek).
Również z tym punktem powinniśmy zapoznać się na ulotce dołączonej do leku, zanim zaczniemy przyjmować lek. Jeśli zaobserwujemy u siebie występowanie jakichkolwiek problemów zdrowotnych, co związane jest z przyjmowaniem środka, powinniśmy natychmiastowo odstawić lek i zgłosić się do lekarza.
Cena Antidolu
Antidol jest lekiem, którego cena to około 15 złotych za 10 tabletek. Lek nie jest refundowany, dlatego należy zapłacić za niego pełną kwotę. Oczywiście cena może różnić się w zależności od tego, gdzie dokładnie zamierzamy kupić dla siebie opakowanie środka.
-
Autor: S.L.
Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.
Konsultacja z e-receptą
Podobne artykuły