Neurovit. Na co ten lek? Dawkowanie, recepta, cena

przez redakcja HaloMed

11.10.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Neurovit to lek przeciwbólowy, który dostępny jest jedynie na receptę. Preparat sprzedawany jest w postaci tabletek powlekanych w dwóch rodzajach opakowań – po 30 oraz po 100 sztuk. W składzie Neurovitu znajdują się substancje znane powszechnie jako witaminy z grupy B. Kiedy dokładnie lekarz zapisuje lek Neurovit i kto nie może go przyjmować? 

Neurovit – co to za lek? 

Neurovit to lek przeciwbólowy, który jest dostępny jedynie na receptę. Preparat sprzedawany jest w opakowaniach po 30 albo 100 sztuk. Preparat występuje również jako zastrzyki. Lek zawiera mieszaninę witamin z grupy B i stosuje się go jako wspomaganie w leczeniu różnego typu schorzeń obwodowego układu nerwowego. 
W jego składzie znajdują się: 

1.    Witamina B1
2.    Witamina B6
3.    Witamina B12 
4.    Substancje pomocnicze: skrobia żelowana, sodu cytrynian, kwas cytrynowy, jednowodny, krzemionka koloidalna, bezwodna, celuloza mikrokrystaliczna, magnezu stearynian, powidon, makrogol 6000, tytanu dwutlenek, talk, hypromeloza, poliakrylanu dyspersja 30%. 

Zazwyczaj przyjmuje się jedną tabletkę dziennie lub według odpowiednich wskazań lekarza. Tabletki należy spożywać w całości, popijając ją niewielką ilością wody. Neurovit przede wszystkim łagodzi dolegliwości ze strony układu nerwowego, które wynikają z niedoboru witamin B. Dodatkowo jednak wykazuje właściwości przeciwbólowe oraz przeciwalergiczne, a także wspomagają krążenie. 

Wskazania do stosowania Neurovitu 

Neurovit jest zalecany jako lek wspomagający w leczeniu wielu schorzeń nerwów obwodowych, takich jak polineuropatie obwodowe, które towarzyszą różnym chorobom. Podaje się go również w przypadku występowania nerwobólu oraz zapaleń nerwów obwodowych różnego pochodzenia. Neurovit często jest zapisywany w przypadku niedoborów witamin z grupy B. Każda z witamin B zupełnie inaczej wspiera organizm człowieka, więc Neurovit jest kompleksowym preparatem, który radzi sobie z różnymi problemami zdrowotnymi, które związane są z niedoborem rzeczonych witamin. 
Ostatecznie to lekarz podejmie decyzję o tym, czy widzi wskazania do tego, żeby u danego pacjenta zastosować leczenie z wykorzystaniem preparatu Neurovit. 

Przeciwwskazania 

Jak w przypadku każdego leku – tak i tego – należy zapoznać się z ewentualnymi przeciwwskazaniami. Przede wszystkim przyjmowanie leku jest niemożliwe, kiedy występuje jakakolwiek nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu. Ponadto nie zaleca się stosowania Neurovitu w przypadku: 

1.    Ciąży oraz karmienia piersią (tutaj lekarz może zadecydować inaczej, po uprzednim dokładnym przeanalizowaniu sytuacji)
2.    Dzieci oraz młodzieży poniżej 18 roku życia, ze względu na duże dawki substancji czynnych, które zawarte są w preparacie

Warto obgadać każdorazowo swoją sytuację z lekarzem, zanim nastąpi zapisanie podanego leku. 

Dawkowanie Neurovitu 

Lek przyjmowany jest doustnie. Zazwyczaj przyjmuje się jedynie jedną tabletkę na dobę. W uzasadnionych przypadkach możliwe jest stosowanie maksymalnej dawki 3 tabletek na dobę. Jednocześnie przy takim przyjmowaniu leków, konieczne jest skonsultowanie swojego stanu zdrowia po czterech tygodniach stosowania preparatu, aby pomyśleć o ewentualnym zmniejszeniu dawki. 
Dawkowanie ustala lekarz prowadzący, opierając się na wynikach badań oraz na wywiadzie z pacjentem. Terapia lekiem Neurovit nie może być wdrażana u pacjentów, u których występuje alergia lub nadwrażliwość na jakiekolwiek substancje czynne, które są zawarte w preparacie. 

Skutki uboczne przyjmowania Neurovitu

Chociaż skutki uboczne przyjmowania Neurovitu w trakcie stosowania leku występują rzadko, to jednak mogą się zdarzyć. Ich pojawienie powinno być wskazaniem do odstawienia leku oraz konsultacji z lekarzem. U pacjentów, którzy przyjmowali lek, zaobserwowano: 

1.    Bóle oraz zawroty głowy 
2.    Nudności
3.    Reakcje nadwrażliwości 
4.    Neuropatię obwodową (ale skutki uboczne dotyczą osób, które przyjmują lek co najmniej 6 miesięcy) 

Warto zapoznać się z ulotką, która dołączona jest do opakowania, aby zapoznać się ze wszystkimi najważniejszymi informacjami, które dotyczą leku. Jeśli pacjent zauważy u siebie niepokojące skutki uboczne albo objawy związane z alergią – należy niezwłocznie odstawić lek oraz zgłosić się do lekarza w celu uzyskania odpowiedniej pomocy medycznej. 

Cena Neurovit 

Cena zależy od tego, jak duże opakowanie leku kupujemy, a także, gdzie dokładniej zaopatrujemy się w preparat. Średnia cena za 30 tabletek to około 17 złotych, a za 100 tabletek – około 60 zł. Lek Neurovit nie jest refundowany, co oznacza, że trzeba za niego zapłacić pełną kwotę. 

-
Autor: P.S.

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą