Fibromialgia. Co to za choroba? Objawy i przyczyny

przez redakcja HaloMed

11.10.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Fibromialgia to takie schorzenie, w którym chorego boli… wszystko. I nie ma to żadnej, konkretnej przyczyny. Osoby, które chorują na fibromialgię, doświadczają przewlekłego bólu, który związany jest z mięśniami oraz stawami. Zlokalizowany jest praktycznie w każdym zakamarku ciała, a oprócz tego doprowadza to do zmęczenia, problemów z pamięcią czy zaburzeń snu. Dokładna przyczyna fibromialgii nie jest znana, ale na pewno jest to schorzenie całkowicie prawdziwe i dotkliwe. Co jeszcze wiadomo o fibromialgii? 

Fibromialgia – co to jest? 

Fibromialgia (z ang. fibromyalgia syndrome, FMS) to zaburzenie, które charakteryzuje się rozległym bólem mięśniowo-szkieletowym, któremu towarzyszą inne, dodatkowe objawy takie jak ciągłe zmęczenie czy zaburzenia snu. Podłożem tego problemu jest stan zapalny, a objawem jest ból tkanek okołostawowych, czyli rzeczonych mięśni oraz stawów. Fibromialgia wymaga bardzo całościowego, holistycznego podejścia, ponieważ to nie tylko ból fizyczny, ale również szereg schorzeń poznawczych oraz psychicznych. Tak naprawdę fibromialgia stosunkowo niedawno została uznana za odrębną chorobę, a ponieważ jej objawy nie są charakterystyczne – mogą sugerować wiele różnych, innych schorzeń. W badaniach u osób z fibromialgią stwierdzono nieprawidłowe stężenie w układzie nerwowym różnych substancji, które biorą udział w odczuwaniu bólu. Przyczyny do dzisiaj nie są jednoznaczne – co jednak podejrzewają naukowcy? 

Fibromialgia – przyczyny 

Naukowcy nie wskazują jednoznacznej przyczyny występowania fibromialgii. Mają jednak szereg czynników, które prawdopodobnie przyczyniają się do zaburzonej regulacji bólu. To między innymi: 

1.    Podatność genetyczna – krewni osoby chorującej na fibromialgię mają większe ryzyko na zachorowanie
2.    Czynniki psychiczne, do których zalicza się między innymi przewlekły stres, niskie poczucie wartości, silny uraz psychiczny czy inne, stresujące sytuacje 
3.    Zakażenia – często wielu pacjentów doświadcza fibromialgii, kiedy przebyły choroby zakaźne np. boreliozę czy zakażenia wirusami HIV, HCV czy HBV
4.    Skutek innych chorób – na przykład skutek takich problemów jak np. choroby autoimmunologiczne czy innych chorób przewlekłych. 

Fibromialgia – objawy 

Przewlekły ból to jeden z najważniejszych objawów. Nie jest jednak jedyny. Oprócz tego chorującemu towarzyszą takie symptomy jak: 

1.    Sztywność ciała 
2.    Osłabienie mięśni 
3.    Znaczne zmęczenie, ogólne wyczerpanie
4.    Depresja, niepokój, odczuwanie lęku
5.    Zaburzenia snu 
6.    Objawy jelita drażliwego
7.    Uczucie niemiarowej pracy serca oraz duszność bez uchwytnej przyczyny 
8.    Drętwienie oraz mrowienie kończyn 
9.    Zespół niespokojnych nóg 
10.    Bóle głowy, napady migrenowe 
11.    Bolesne miesiączki 
12.    Nadwrażliwy pęcherz moczowy
13.    Nadwrażliwość np. na mocne bodźce lub zmiany pogodowe 

Diagnozowanie oraz leczenie fibromialgii 

Ze względu na wieloobjawowość tego schorzenia – diagnostyka jest bardzo rozległa oraz znacznie utrudniona niż w przypadku wielu innych chorób. Często niektóre wyniki wychodzą błędne, a całość jest niezwykle trudna do złożenia w całość i powiązania z fibromialgią. Przede wszystkim istotne jest zgłoszenie się do lekarza pierwszego kontaktu, aby tam zasygnalizować swoje problemy. Najpewniej lekarz, po zebraniu wywiadu, zdecyduje co dalej – na przykład możemy dostać od niego skierowanie do ortopedy, a następnie otrzymamy skierowania na różne badania, takie jak np. badania krwi (zaleca się wykonanie pełnej morfologii, OB, badanie poziomu CRP oraz badania poziomu witaminy D i poziomu hormonów tarczycy) oraz badania obrazowe. Najczęściej wykonuje się je po to, aby wykluczyć występowanie innej choroby lub potwierdzić występowanie chorób towarzyszących lub wywołujących fibromialgię. 

Fibromialgia to choroba, której wyleczyć się nie da, ze względu na to, że nie jest znana jej przyczyna. Fibromialgię leczy się jedynie w sposób, który pozwala na znoszenie uciążliwych objawów. W leczeniu tego schorzenia stosuje się między innymi takie leki jak: 

1.    Leki przeciwbólowe, ale inne niż niesteroidowe leki przeciwzapalne 
2.    Leki przeciwdepresyjne, ze względu na towarzyszące temu schorzeniu zaburzenia na tle psychicznym i na trudności w zasypianiu 

Pacjentów zachęca się jednak do tego, aby podejmować inne aktywności, takie jak np. fizjoterapia (doskonale działa kinezyterapia), wysiłek fizyczny, akupunktura, wodolecznictwo czy regularne uczęszczanie na psychoterapię w celu poprawienia swojej jakości życia. Równie istotna jest dieta, jaką stosujemy w przypadku fibromialgii. Ważne jest, aby dostarczać dużo produktów zawierających przeciwutleniacze – rekomenduje się m.in. warzywa, owoce, zdrowe tłuszcze, nabiał oraz chude mięso i ryby, a także produkty pełnoziarniste. 

-
Autor: S.L.
Przy współudziale lekarza: Aldona Chojecka

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą