Xanax. Co to za lek? Przeznaczenie, cena, recepta

przez redakcja HaloMed

11.10.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Xanax to lek, który ma za zadanie krótkotrwale leczyć objawowo stany lękowe u osób dorosłych. Lek jest wskazany do stosowania jedynie w przypadku bardzo ciężkich zaburzeń, w których objawy są bardzo mocno nasilone i uniemożliwiają pacjentowi prawidłowe funkcjonowanie albo są dla niego bardzo dokuczliwe. Kiedy dokładnie stosuje się xanax i jakie są przeciwwskazania do jego stosowania? 

Xanax – co to za lek? 

Xanax jest lekiem przeciwlękowym oraz uspokajający, który wykorzystuje się w psychiatrii. Ma za zadanie łagodzić lęki i towarzyszące jemu objawy. Często stosuje się go również w leczeniu depresji. Lek ten jest dostępny jedynie za okazaniem recepty. Środek ten występuje pod dwiema nazwami handlowymi: Xanax oraz Xanax SR (w różnych dawkach). Substancją czynną leku jest alprazolam klasyfikowany jako triazolowa pochodna benzodiazepiny. Lek przyjmowany jest doustnie. 

Pełen skład preparatu Xanax to: 

1.    0,25 m, 0,5 mg, 1 mg lub 2 mg alprazolamu 
2.    Laktoza jednowodna
3.    Celuloza mikrokrystaliczna
4.    Sodu dwuoktylosulfobursztynian oraz sodu benzoesan
5.    Krzemu dwutlenek koloidalny 
6.    Magnezu stearynian
7.    Skrobia kukurydziana 

Pełen skład preparatu Xanax SR to:

1.    0,5 mg, 1 mg lub 2 mg alprazolamu
2.    Laktoza jednowodna
3.    Hypremeloza 4000 cps
4.    Hypromeloza 100 cps
5.    Krzemu dwutlenek koloidalny
6.    Magnezu stearynian

Wskazania do stosowania Xanaxu 

Lekarz zapisuje Xanax w celu leczenia:

1.    Leku uogólnionego
2.    Zaburzeń lękowych z napadami lęku
3.    Zaburzeń lękowych pod postacią fobii 
4.    Zaburzeń depresyjnych 
5.    Zaburzeń lękowych mieszanych 

Zapisuje się ten lek jedynie w przypadku, kiedy u pacjenta obserwuje się nasilone objawy, które zaburzają poprawne funkcjonowanie albo są one bardzo uciążliwe. Producent podkreśla, że stany napięcia i niepokoju, które są wynikiem codziennych sytuacji, nie są podstawą do podjęcia leczenia tym preparatem. 

Przeciwwskazania 

Istnieje szereg przeciwwskazań do stosowania Xanaxu, wśród których wymienia się między innymi: 

1.    Nadwrażliwość na jakikolwiek składnik leku 
2.    Dziedziczna nietoletancja galaktozy, zespół złego wchłaniania glukozy-falaktozy oraz niedobór laktazy typu Lapp
3.    Wiek poniżej 18 roku życia 
4.    Nużliwość mięśni
5.    Ciężka niewydolność wątroby
6.    Ciężka niewydolność oddechowa
7.    Zespół bezdechu śródsennego 

Każdorazowo należy zapoznać się z ulotką, która dołączona jest do opakowania, aby sprawdzić, czy przeciwwskazania nie dotyczą naszej sytuacji. 

Dawkowanie Xanaxu 

Dawkowanie jest ustalane na podstawie stanu pacjenta, w którym zgłasza się do psychiatry. Lekarz musi uwzględnić intensywność występujących objawów oraz reakcję pacjenta na preparat. Wprowadzanie go może być poprzedzone nasileniem objawów lub skutkami ubocznymi. Zaleca się przede wszystkim, aby pacjenci rozpoczynali leczenie od najmniejszej możliwej dawki leku i stopniowo, w razie potrzeby, zwiększali jego ilość. Preparat należy stosować dokładnie tak, jak zaleca to lekarz – nie pomijać ani samodzielnie nie dodawać dodatkowych dawek. Zdarza się tak, że ustalona dawka jest niekorzystna dla pacjenta i niemożliwe jest dalsze przyjmowanie leku. Jeśli jednak pacjent dobrze reaguje na lek – można zwiększać dawkę, chociaż należy robić to dokładnie tak, jak zaleca psychiatra. 
Terapia Xanaxem powinna trwać najkrócej, jak się da. Szacuje się, że lek można przyjmować od 8 do 12 tygodni, wliczając w to okres odstawienia. Podczas długotrwałego stosowania leku można narazić się na niekorzystne działania preparatu.

Zazwyczaj maksymalne dawkowanie to 4 mg na dobę w dwóch dawkach, ale w bardzo wyjątkowych sytuacjach stosuje się nawet do 10 mg leku na dobę. Każdy pacjent i sytuacja są inne, dlatego to lekarz ustali dokładną dawkę, której należy się trzymać. 

Skutki uboczne stosowania Xanaxu 

U niektórych pacjentów mogą występować skutki uboczne, które pojawiają się na początku leczenia, a następnie mogą ustępować. Jeśli jednak działania niepożądane trwają dłużej, niż powinny – należy zgłosić się do lekarza w celu korekty dawki lub odstawienia i zmiany leku. Najczęściej występujące objawy to między innymi: 

1.    Silne uspokojenie
2.    Wzmożona senność
3.    Zaburzenia mowy
4.    Zawroty oraz bóle głowy
5.    Drażliwość
6.    Zaparcia
7.    Zmniejszenie apetytu
8.    Zaburzenia libido
9.    Senność
10.    Bezsenność
11.    Zaburzenia masy ciała 
12.    Nudności 

Znacznie rzadziej można spotkać takie skutki uboczne jak: 

1.    Halucynacje 
2.    Niepamięć
3.    Osłabienie siły mięśniowej 
4.    Nieregularne miesiączkowanie u kobiet 
5.    Zaburzenia motoryki
6.    Padaczka 
7.    Objawy psychozy 
8.    Reakcje alergiczne 

Bewzględnie nie można stosować leku Xanax z alkoholem, ponieważ jednoczesne stosowanie benzodiazepin i alkoholu może doprowadzić do kumulacji szkodliwego działania depresyjnego na ośrodkowy układ nerwowy. 

Cena Xanaxu 

Cena Xanaxu zależy od miejsca zakupu i dawki, którą mamy kupować. Średnia cena tego leku to około 20-80 zł (ok. 80 zł to koszt 2 mg tabletek w ilości 30 sztuk). Oczywiście na lek można uzyskać częściową lub całkowitą refundację. 

-
Autor: P.S.

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą