Octeangin. Co to za lek? Dawkowanie, recepta, cena

przez redakcja HaloMed

03.10.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Octeangin to jedne z popularniejszych i skuteczniejszych pastylek do ssania, które stosuje się w przypadku chorób albo innych problemów z gardłem. Preparat ten jest dostępny na receptę i aby go stosować – lekarz musi zostawić wskazania do wystawienia środka na recepcie. Preparat Octeangin zawiera okrenidynę, która jest podstawą tabletki. Co jeszcze znajduje się w składzie środka? W jaki sposób dawkuje się lek i komu jest przeznaczony? 

Octeangin – co to jest? 

Octeangin jest lekiem antyseptycznym, który jest dostępny wyłącznie na receptę. Lek ten nie podlega refundacji i jest pełnopłatny dla każdego pacjenta. Występuje pod postacią twardych pastylek do ssania. Preparat stosuje się w przypadku chorób gardła oraz przy chorobach układu oddechowego. Głównym składnikiem leku jest dichlorowodorek oktenidyny. Lek przeznaczony jest do stosowania na błonę śluzową jamy ustnej. Lek zwalcza patogeny, które są przyczyną powstawania stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła. 
Pełen skład leku to: oktenidyny dichlorowodorku, izomalt, kwas winowy, aromat, glikol propylenowy, ekstrakt z kawy i kwas 4-butanowy, olejek eteryczny anyżu gwiaździstego, olejek eteryczny miętowy, sukraloza. 
Lek jest przeznaczony do stosowania u dorosłych oraz dzieci powyżej 12 roku życia. 

Wskazanie do stosowania leku Octeangin

Lek zapisuje się w leczeniu zapalenia błony śluzowej jamy ustnej oraz gardła z typowymi objawami, do których zalicza się między innymi ból, zaczerwienienie oraz obrzęk. Najczęściej lekarze zapisują ten lek w przypadku występujących dolegliwości gardłowych np. przy grypie oraz przeziębieniu. 
Dichlorowodorek oktenidyny wchodzi w reakcję z elementami ściany oraz błony komórkowej drobnoustrojów, prowadząc do zniszczenia czynności komórki. Wywiera również działanie antyseptyczne na bakterie, wirusy otoczkowe oraz grzyby. Skutecznie zwalcza patogeny powodujące zapalenie błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Lek działa miejscowo. 

Octeangin — przeciwwskazania 

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania jest uczulenie na jakikolwiek składnik preparatu. Drugim przeciwwskazaniem do stosowania leku jest okres ciąży lub karmienia piersią. Nie powinny go również stosować dzieci poniżej 12 roku życia. Warto jednak zapoznać się z ulotką, która dołączona jest do opakowania leków, aby sprawdzić, czy nie ma żadnych innych przeciwwskazań do stosowania. 
Oczywiście ostatecznie to lekarz, po wzięciu pod uwagę wszystkich ważnych kwestii, zadecyduje o tym, czy można zapisać danemu pacjentowi wspomniany lek. 

Octeangin — dawkowanie leku

Na ulotce znajduje się dokładne dawkowanie leku. Dorośli oraz młodzież w wieku od 12 roku życia powinni przyjmować 1 pastylkę twardą. Powinna być powoli rozpuszczana w jamie ustnej co około 2-3 godziny (chyba że, według zaleceń lekarza, należy w inny sposób przyjmować pastylkę). Maksymalna dawka tabletek, która może zostać przyjęta to 6 pastylek na dobę. Nie należy stosować pastylek dłużej niż 4 dni.
Co najważniejsze – dawkowanie dobiera lekarz indywidualnie do każdego przypadku i to jego zaleceń podanych na recepcie należy bezwzględnie się trzymać. 

Skutki uboczne stosowania Octeanginu 

Są udowodnione skutki uboczne stosowania leku Octeangin. Mogą więc wystąpić takie problemy jak: 

1.    Podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej
2.    Podrażnienie błony śluzowej żołądka 
3.    Zaburzenia smaku
4.    Suchość w jamie ustnej
5.    Niestrawność
6.    Nudności
7.    Ból brzucha
8.    Reakcje nadwrażliwości
9.    Reakcje alergiczne 

Jeśli wystąpią jakiekolwiek reakcje po stosowaniu Octeanginu – należy natychmiast zaprzestać stosowania preparatu, a następnie skonsultować się z lekarzem w celu zmiany lekarstwa. 

Cena Octeanginu 

Octeangin dostępny jest w opakowaniu po 24 pastylki. Cena to około 20 złotych, ale zależy to od miejsca, w którym będziemy kupowali lek – w niektórych miejscach Octeangin może być tańszy lub droższy. Na Octeangin nie ma dostępnej refundacji i trzeba zapłacić za niego 100% kwoty. 

-
Autor: P.S.

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą