Zapalenie przyzębia. Co to za schorzenie?

przez redakcja HaloMed

02.10.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Zapalenie przyzębia to choroba, w której dochodzi do destrukcji tkanek otaczających ząb, czyli inaczej – ozębnej, kości oraz dziąsła. Zapalenie przyzębia to schorzenie, które dotyczy ponad 50% populacji pacjentów dorosłych. Nieleczona choroba przyzębia może doprowadzić do utraty zębów. Czym dokładnie jest zapalenie przyzębia oraz w jaki sposób dochodzi do rozwoju tej choroby? Jak można zdiagnozować oraz wyleczyć ten problem? 

Zapalenie przyzębia – co to jest? 

Zapalenie przyzębia jest chorobą stomatologiczną, w której przebiegu dochodzi do objęcia tkanek dziąseł stanem zapalnym. U niektórych pacjentów, zwłaszcza przy braku wdrożenia właściwego leczenia, może dojść do rozwoju stanu zapalnego również w tkance łącznej oraz kostnej. Wiele różnych powodów doprowadza ostatecznie do choroby przyzębia. Są również czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia zapalenia przyzębia. Choroba ta musi być szybko zdiagnozowana, a co za tym idzie – leczona – ponieważ brak odpowiedniej reakcji może doprowadzić nawet do wypadania zębów. Wyróżnia się trzy rodzaje chorób przyzębia: zapalenie przewlekłe, agresywne oraz zapalenie przyzębia w przebiegu chorób ogólnych. 

Zapalenie przyzębia – przyczyny 

Głównym czynnikiem, który doprowadza do zapalenia przyzębia, są bakterie, które bytują w płytce nazębnej oraz kieszonkach przyzębnych. Do czynników, które mogą nasilać ryzyko wystąpienia choroby, zalicza się między innymi stres, niektóre leki, czynniki genetyczne oraz palenie papierosów. Bardzo często z dolegliwościami tego typu zmagają się osoby, które cierpią na białaczkę czy cukrzycę. Wszystkie te czynniki mogą prowadzić do rozwoju zapalenia przyzębia. A w jaki sposób objawia się to schorzenie? 

Zapalenie przyzębia – objawy 

Głównymi objawami, które mogą świadczyć o tym, że doszło do rozwoju zapalenia przyzębia, są między innymi: 

1.    Krwawienie, ból oraz obrzęk dziąseł
2.    Nieprzyjemny zapach z ust 
3.    Rozpulchnienie dziąseł
4.    Trudności w gryzieniu pokarmów
5.    Zwiększenie ruchomości zębów
6.    Zmiana pozycji zębów
7.    Wrażenie, że korony zębów stały się dłuższe

Jeśli zaobserwujemy u siebie jakikolwiek z wyżej wymienionych objawów – powinniśmy natychmiast zgłosić się do stomatologa celem diagnozy, a następnie wyleczenia problemu. W jaki sposób w ogóle dentysta zajmuje się takimi problemami? 

Diagnozowanie oraz leczenie zapalenia przyzębia 

Aby zdiagnozować zapalenie przyzębia, konieczne jest udanie się do stomatologa. Ten przeprowadzi wywiad, a także obejrzy jamę ustną, aby sprawdzić, czy faktycznie doszło do rozwoju schorzenia. W razie wątpliwości lekarz może zdecydować o wykonaniu dodatkowych badań np. laryngologicznego (jako że czasami choroby zatok i choroby przyzębia dają bardzo podobne objawy). Jeśli okaże się, że faktycznie stomatolog ma do czynienia z zapaleniem przyzębia – ułoży plan leczenia, który zazwyczaj opiera się na trzech fazach: 

1.    Faza higienizacyjna – przeprowadzana jest profesjonalna higienizacja i przy okazji lekarz przekazuje pacjentowi ważne wskazówki dotyczące jamy ustnej oraz tego, w jaki sposób o nią dbać. To bardzo ważne, aby pacjent nauczył się wzorowej higieny jamy ustnej i stosował się do zaleceń. 
2.    Faza korekcyjna – faza korekcyjna rozpoczyna się od tzw. niechirurgicznego leczenia periodontologicznego. Polega ono na przeprowadzeniu zabiegu usunięcia złogów nazębnych, które znajdują się pod dziąsłami. Równie ważne jest wypolerowanie powierzchni korzeni. Jeśli po tym etapie leczenia nadal stwierdza się obecność głębokich kieszonek, to wtedy konieczne jest przeprowadzenie odpowiedniego zabiegu chirurgicznego. 
3.    Faza podtrzymująca – to ostatnia faza leczenia, w której to celem jest utrzymanie rezultatów, jakie uzyskano poprzez leczenie. To przede wszystkim regularna kontrola zębów, a także higienizacja. 

Profilaktyka w zapaleniu przyzębia 

Chorobom przyzębia, również zapaleniu przyzębia, można zapobiegać. Wystarczy w odpowiedni sposób podchodzić m.in. do higieny jamy ustnej. Najważniejsze elementy, o które należy zadbać to: 

1.    Regularne i odpowiednie szczotkowanie zębów
2.    Oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych 
3.    Płukanie jamy ustnej płynami 
4.    Kontrola prawidłowego szczotkowania 
5.    Profilaktyka u stomatologa

Zastosowanie wszystkich tych elementów w swojej higienie jamy ustnej sprawia, że ryzyko wystąpienia zapalenia przyzębia jest znacznie mniejsze. 

-
Autor: P.S.
Przy współudziale lekarza: Anna Jaremek

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą