Erdomed. Co to za lek? Dawka, cena, recepta

przez redakcja HaloMed

07.10.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Erdomed jest lekiem, który stosuje się przy chorobach płuc, oskrzeli oraz górnych dróg oddechowych. Lekarz może zapisać jedną z dwóch postaci leku – kapsułki lub proszki do sporządzania zawiesiny doustnej. Istnieją również analogiczne saszetki bez recepty – Erdomed Muko – i mają one podobne działanie. Kiedy lekarz dokładnie zapisuje ten lek, a także, w jaki sposób należy go stosować? 

Erdomed – co to za lek? 

Erdomed jest lekiem, który zapisywany jest na receptę i stosuje się go w leczeniu chorób płuc, oskrzeli oraz górnych dróg oddechowych. Lekarz może zdecydować również o zapisaniu jego odpowiednika – Erdomed Muko – który nie wymaga recepty. Lek ten wykazuje podobne działanie co odpowiednik na receptę. Substancją czynną, która stosowana jest w leku, jest erdosteina, czyli pochodna aminokwasu metioniny. Preparat ma za zadanie pobudzać wykrztuszanie – wszystko dzięki zmniejszeniu lepkości śluzu w drogach oddechowych. 
Pełen skład preparatu w kapsułkach to: 

1.    300 mg erdosteiny 
2.    Powidon
3.    Celuloza mikrokrystaliczna
4.    Magnezu stearynian
5.    Żelatyna
6.    Tytanu dwutlenek
7.    Żelaza tlenek żółty
8.    Indygotyna

Pełen skład preparatu w formie zawiesiny doustnej zawiera:

1.    35 mg edosteiny 
2.    Sacharoza
3.    Sodu benzoesan
4.    Karboksymetyloskrobia sodowa
5.    Aspartam
6.    Sacharyna sodowa
7.    Aromat pomarańczowy

Zawiesinę najczęściej zapisuje się dzieciom oraz młodzieży, z kolei lek w formie kapsułek zapisywany jest młodzieży powyżej 12 roku życia, a także dorosłym i seniorom. 

Wskazania do stosowania Erdomedu 

Lek może być stosowany w leczeniu górnych dróg oddechowych. Najczęściej lekarze decydują się na zapisanie go w przypadku: 

1.    Leczeniu chorób płuc, oskrzeli oraz górnych dróg oddechowych o ostrym, oraz przewlekłym przebiegu, którym towarzyszą problemy z wykrztuszaniem 
2.    Profilaktyce sezonowego nasilenia przebiegu przewlekłego zapalenia oskrzeli 

Każdorazowo o tym, czy warto zapisać ten lek, decyduje lekarz – to on najlepiej będzie wiedział, jaki środek należy przyjmować w przypadku danej choroby.

Oczywiście każdorazowo decyzję o tym, czy dla danego pacjenta dany lek jest odpowiedni, podejmie lekarz po przeprowadzeniu odpowiedniego wywiadu oraz zapoznaniu się z wynikami badań. 

Przeciwwskazania do stosowania Erdomedu 

Preparat ten nie może być stosowany u pacjentów, u których zdiagnozowano: 

1.    Nadwrażliwość na którykolwiek preparat leku 
2.    Niewydolność nerek
3.    Zaburzenia pracy wątroby
4.    Fenyloketonurię 
5.    Homocystynurię 

Przed stosowaniem leku należy skonsultować to z lekarzem oraz zapoznać się z ulotką, która dołączona jest do opakowania. 
Przeciwwskazaniem do stosowania leku Erdomed jest również czas ciąży oraz karmienia piersią. Nie powinno się również stosować preparatu u dzieci poniżej 12 roku życia. 

Dawkowanie Erdomedu

Dawkowanie leku zależy od zaawansowania choroby oraz wagi pacjenta, a także od postaci, na którą decyduje się lekarz w danym przypadku. 
Kapsułki należy przyjmować w ilości 1 kapsułka 2 razy dziennie. U młodszych pacjentów znacznie lepiej stosować zawiesinę. Proszek do sporządzania zawiesiny należy stosować 2 razy dziennie w całkowitej ilości 10 mg/kg masy ciała. Podaje się, że:

1.    Dla dzieci o wadze 15-20 kg; 2,5 ml 2 razy na dobę
2.    Dla dzieci o wadze 21-30 kg; 5 ml 2 razy na dobę
3.    Dla dzieci o wadze >30 kg; 7,5 ml 2 razy na dobę

Skutki uboczne Erdomedu 

Lek należy stosować ściśle z zaleceniami, jakie uzyskano od lekarza. Jak w przypadku każdego leku, tak i w tym przypadku mogą wystąpić działania niepożądane, do których zalicza się między innymi: 

1.    Bóle w nadbrzuszu
2.    Nudności
3.    Bóle głowy 

Warto dokładnie zapoznać się z ulotką, która dołączona jest do opakowania. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych albo alergii (pokrzywka, wysypka czy nadwrażliwość) – należy zrezygnować z przyjmowania leku oraz zgłosić się do lekarza celem konsultacji, ponieważ być może konieczne będzie zmienienie preparatu. 

Cena Erdomedu 

Średnia cena Erdomedu to koszt od około 13 do 25 złotych. Wszystko zależy od ilości kapsułek, które kupujemy w opakowaniu, a także miejsca, gdzie dochodzi do transakcji. Lek Erdomed zapisywany jest na receptę i nie jest objęty refundacją, co oznacza, że konieczne jest zapłacenie całej kwoty za każde opakowanie. 

-
Autor: P.S.

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą