Nerwobóle. Skąd się biorą?

przez redakcja HaloMed

06.12.2023

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 79 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 89 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Nerwobóle, inaczej neuralgia, to silny ból o różnym natężeniu, który jest efektem podrażnienia lub urazu nerwu. To dość powszechna dolegliwość, z którą może spotkać się każdy z nas, przynajmniej raz w życiu. Warto wiedzieć o nerwobólach więcej – chociażby o tym, co jest ich przyczyną i jakie dają objawy. Dzięki temu można przygotować się na odpowiednią reakcję. Oto najważniejsze informacje o nerwobólach. 

Czym są nerwobóle? 

Nerwoból (neuralgia) to dość częsta przypadłość. To reakcja patologiczna obwodów nerwowych, a dokładniej – części odpowiedzialnej za przenoszenie bodźców czuciowych. Główną przyczyną nerwobólu jest podrażnienie lub nawet uszkodzenie struktury nerwowej konkretnego nerwu. Czasami taki ból jest wynikiem choroby lub uszkodzenia nerwu, a taki rodzaj nerwobólu nazywa się rwą. Nerwobóle mogą być samoistne lub objawowe, czyli pojawiają się jako wynik innej choroby. 

Przyczyny nerwobólu 

Nerwoból samoistny to ból bez przyczyny – nie jest wynikiem innej choroby. Często ma on charakter idiopatyczny, czyli nie jest znana jego przyczyna. Inaczej jest w przypadku nerwobólu objawowego. Oto najczęstsze powody występowania nerwobólu: 

1.    Stwardnienie rozsiane 
2.    Cukrzyca 
3.    Półpasiec 
4.    Guzy
5.    Torbiele
6.    Następstwa uzależnień od środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych 
7.    Choroby nerek 
8.    Niektóre leki np. antybiotyki 
9.    Urazy termiczne 
10.    Zatrucia organizmu
11.    Dyskopatia, skolioza 
12.    Niedoczynność tarczycy 
13.    Nerwica, stany lękowe lub depresja 
14.    Niedobór witamin z grupy B

Warto także pamiętać, że ryzyko wystąpienia nerwobólu wzrasta wraz z wiekiem – coraz częściej narażone są na niego osoby starsze. Często zdarzają się również w ciąży, ale także jako skutek nadużywania używek i substancji psychoaktywnych. Neuralgie często występuję także wraz z innymi chorobami jako jeden z objawów.

Objawy nerwobólu

W zależności od tego, czego dokładnie dotyka nerwoból, możemy odczuwać różne objawy. Wyróżnia się wśród nich: 

1.    Mocny, kłujący ból 
2.    Mrowienie lub niedowład
3.    Uczucie pieczenia
4.    Drętwienie

Rodzaje neuralgii 

Nerwobóle dzieli się ze względu na ich lokalizację w ciele – w ten sposób dzielimy je na: 

1.    Nerwobóle klatki piersiowej – spowodowany jest najczęściej neuralgią nerwu międzyżebrowego, zwykle atakuje kręgi piersiowe i promieniuje do żeber
2.    Nerwobóle pleców – wynikają ze zmian w nerwach w okolicach kręgosłupa
3.    Nerwobóle ramienia – neuralgia splotu ramiennego, obejmująca nerwy obręczy barkowej
4.    Nerwobóle nerwu trójdzielnego – najczęściej występująca neuralgia, dotyczy twarzy, a zwykle wynika z uszkodzenia nerwów czaszkowych. 

Leczenie neuralgii 

Nerwobóle mogą bardzo utrudniać życie i wpływać na jego komfort. Czasami może być konieczność zgłoszenia się z tym problemem do lekarza – szczególnie, gdy to temat, który nawraca. Trafna i szybka diagnoza pozwala na dobranie odpowiedniej terapii, która zadziała zarówno na objawy, ale przede wszystkim – na przyczyny neuralgii. Jeśli chcemy ulżyć sobie doraźnie – można przyjąć leki przeciwbólowe dostępne w aptece. Jednak najskuteczniejszym sposobem na nerwobóle jest fizykoterapia. 
Bardzo korzystne może okazać się również zastosowanie zmian w swoim stylu życia. Konieczne będzie zastosowanie diety bogatszej w witaminy z grupy B, wprowadzenie regularnych ćwiczeń fizycznych, a niekiedy niezbędna okaże się wizyta u psychiatry w celu zajęcia się problemami sfery psychicznej. 
W ostateczności, jeśli zlecone przez lekarzy działania nie pomagają, może okazać się, że konieczny będzie zabieg chirurgiczny np. neuroliza czy gliceroliza. 

-
Autor: S.L
Przy współudziale lekarza: Marcin Lubiński

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą