- Strona główna
- Blog
- Nerwobóle. Skąd się biorą?
Nerwobóle. Skąd się biorą?
przez redakcja HaloMed
06.12.2023
Wybierz usługę
Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.
Nerwobóle, inaczej neuralgia, to silny ból o różnym natężeniu, który jest efektem podrażnienia lub urazu nerwu. To dość powszechna dolegliwość, z którą może spotkać się każdy z nas, przynajmniej raz w życiu. Warto wiedzieć o nerwobólach więcej – chociażby o tym, co jest ich przyczyną i jakie dają objawy. Dzięki temu można przygotować się na odpowiednią reakcję. Oto najważniejsze informacje o nerwobólach.
Czym są nerwobóle?
Nerwoból (neuralgia) to dość częsta przypadłość. To reakcja patologiczna obwodów nerwowych, a dokładniej – części odpowiedzialnej za przenoszenie bodźców czuciowych. Główną przyczyną nerwobólu jest podrażnienie lub nawet uszkodzenie struktury nerwowej konkretnego nerwu. Czasami taki ból jest wynikiem choroby lub uszkodzenia nerwu, a taki rodzaj nerwobólu nazywa się rwą. Nerwobóle mogą być samoistne lub objawowe, czyli pojawiają się jako wynik innej choroby.
Przyczyny nerwobólu
Nerwoból samoistny to ból bez przyczyny – nie jest wynikiem innej choroby. Często ma on charakter idiopatyczny, czyli nie jest znana jego przyczyna. Inaczej jest w przypadku nerwobólu objawowego. Oto najczęstsze powody występowania nerwobólu:
1. Stwardnienie rozsiane
2. Cukrzyca
3. Półpasiec
4. Guzy
5. Torbiele
6. Następstwa uzależnień od środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych
7. Choroby nerek
8. Niektóre leki np. antybiotyki
9. Urazy termiczne
10. Zatrucia organizmu
11. Dyskopatia, skolioza
12. Niedoczynność tarczycy
13. Nerwica, stany lękowe lub depresja
14. Niedobór witamin z grupy B
Warto także pamiętać, że ryzyko wystąpienia nerwobólu wzrasta wraz z wiekiem – coraz częściej narażone są na niego osoby starsze. Często zdarzają się również w ciąży, ale także jako skutek nadużywania używek i substancji psychoaktywnych. Neuralgie często występuję także wraz z innymi chorobami jako jeden z objawów.
Objawy nerwobólu
W zależności od tego, czego dokładnie dotyka nerwoból, możemy odczuwać różne objawy. Wyróżnia się wśród nich:
1. Mocny, kłujący ból
2. Mrowienie lub niedowład
3. Uczucie pieczenia
4. Drętwienie
Rodzaje neuralgii
Nerwobóle dzieli się ze względu na ich lokalizację w ciele – w ten sposób dzielimy je na:
1. Nerwobóle klatki piersiowej – spowodowany jest najczęściej neuralgią nerwu międzyżebrowego, zwykle atakuje kręgi piersiowe i promieniuje do żeber
2. Nerwobóle pleców – wynikają ze zmian w nerwach w okolicach kręgosłupa
3. Nerwobóle ramienia – neuralgia splotu ramiennego, obejmująca nerwy obręczy barkowej
4. Nerwobóle nerwu trójdzielnego – najczęściej występująca neuralgia, dotyczy twarzy, a zwykle wynika z uszkodzenia nerwów czaszkowych.
Leczenie neuralgii
Nerwobóle mogą bardzo utrudniać życie i wpływać na jego komfort. Czasami może być konieczność zgłoszenia się z tym problemem do lekarza – szczególnie, gdy to temat, który nawraca. Trafna i szybka diagnoza pozwala na dobranie odpowiedniej terapii, która zadziała zarówno na objawy, ale przede wszystkim – na przyczyny neuralgii. Jeśli chcemy ulżyć sobie doraźnie – można przyjąć leki przeciwbólowe dostępne w aptece. Jednak najskuteczniejszym sposobem na nerwobóle jest fizykoterapia.
Bardzo korzystne może okazać się również zastosowanie zmian w swoim stylu życia. Konieczne będzie zastosowanie diety bogatszej w witaminy z grupy B, wprowadzenie regularnych ćwiczeń fizycznych, a niekiedy niezbędna okaże się wizyta u psychiatry w celu zajęcia się problemami sfery psychicznej.
W ostateczności, jeśli zlecone przez lekarzy działania nie pomagają, może okazać się, że konieczny będzie zabieg chirurgiczny np. neuroliza czy gliceroliza.
-
Autor: S.L
Przy współudziale lekarza: Marcin Lubiński
Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.
Konsultacja z e-receptą
Podobne artykuły