- Strona główna
- Blog
- Wirus RSV. Przebieg choroby, objawy oraz leczenie
Wirus RSV. Przebieg choroby, objawy oraz leczenie
przez redakcja HaloMed
22.02.2024
Wybierz usługę
Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.
Wirus RSV to powszechnie występujący patogen, który stanowi jedną z częstszych przyczyn zakażeń układu oddechowego. Szczególnie wśród dzieci zachorowalność przez tego wirusa jest bardzo powszechna. W większości przypadków zarażenie się wirusem RSV przechodzi dość łagodnie, ale są grupy osób, które są narażone na ciężkie przejście choroby. Kto do nich należy? Jak dokładnie przebiega zarażenie wirusem RSV?
Czym jest RSV?
RSV (respiratory syncytial virus) to wirus, który powoduje sezonowe zakażenie dróg oddechowych. Jest zupełnie niegroźne dla dorosłego i dzieci powyżej 2 roku życia. Niestety, dla dzieci poniżej 2 roku życia oraz niemowląt może być naprawdę bardzo groźne. Nie istnieje żadna tabletka, która może zabić wirusa i wyleczyć nas w chorobie. Leczenie ogranicza się do leczenia objawów oraz dokładnej obserwacji swojego stanu. Nasilenie się dolegliwości, jak w każdej chorobie, jest możliwe – jeśli taka sytuacja ma miejsce u dziecka, powinniśmy natychmiast zabrać je do szpitala.
Zakażania RSV mają charakter sezonowy – zdarzają się zazwyczaj od jesieni do wiosny. Do zakażenia dochodzi z kolei drogą kropelkową. Jego zakaźność jest bardzo duża.
Przyczyny zakażenia RSV
Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową – oznacza to, że zarazić możemy się od nosiciela tego wirusa, który kaszle lub kicha. Co istotne, również dotykanie różnych powierzchni, a następnie dotknięcie błony śluzowej np. oka czy nosa, może doprowadzić u nas do rozwinięcia się choroby. Dlatego właśnie tak ważne jest częste i dokładne mycie rąk. Już nawet bardzo krótki kontakt z osobą chorą może u nas doprowadzić do rozwinięcia się zakażenia.
Objawy zakażenia RSV
Do najczęstszych objawów RSV można zaliczyć:
1. Nieżyt nosa
2. Stan zapalny gardła
3. Brak apetytu
4. Kaszel
5. Gorączka
6. Zmęczenie
7. Bóle głowy
8. Dreszcze
9. Bóle w klatce piersiowej
W przypadku niemowląt oraz dzieci poniżej 2 roku życia – RSV może być przyczyną hospitalizacji. Nie można przewidzieć, czy dziecko da sobie radę ze zwalczeniem wirusa, czy jednak będzie konieczna hospitalizacja – zakłada się jednak, że skoro dzieci nie mają jeszcze wykształconego układu oddechowego oraz odpowiedniej odporności, wystąpi u nich ciężki przebieg choroby.
Leczenie w zakażeniu RSV
Nie ma żadnego przyczynowego leczenia przy wirusie RSV. Stosuje się więc postępowanie objawowe – oznacza to, że lekarz może nam zapisać takie medykamenty, które będą działały na konkretne objawy. Dlatego właśnie zaleca się stosować odpowiednie leki w zależności od tego, jakie objawy u siebie obserwujemy. Oprócz tego istotne jest zastosowanie kilku innych zaleceń:
1. Przebywanie w pomieszczeniu, które jest stosunkowo chłodne. Warto więc wietrzyć pomieszczenie, w którym przebywamy
2. Odpowiednie nawodnienie – 2-3 l. wody będzie odpowiednie
3. Oczyszczanie nosa z wydzieliny, co poprawi oddychanie
4. Dużo odpoczynku
5. Rozgrzewające posiłki – wiele osób podczas choroby nie ma apetytu, a tylko dostarczanie odpowiedniej ilości kalorii może nam zapewnić szybsze wyzdrowienie
Warto pamiętać, że przy infekcji wirusowej – NIE BIERZE SIĘ ANTYBIOTYKU. Antybiotyki nie działają na wirusy. Są one zarezerwowane np. dla infekcji wirusowych.
Czy na RSV można się zaszczepić?
Na ten moment – nie. W walce z wirusami najskuteczniejsze jest wcześniejsze zaszczepienie się na nie. Niestety, obecnie nie ma żadnej skutecznej i bezpiecznej szczepionki, dopuszczonej do powszechnego stosowania, która mogłaby nam pomóc z zakażeniem wirusem RSV. Wszystkie preparaty znajdują się obecnie w ostatniej fazie badań klinicznych, co oznacza, że niebawem możemy doczekać się wprowadzenia skutecznej szczepionki na rynek.
-
Autor: P.S.
Przy współudziale lekarza: Iwona Jewusiak-Naglik
Źródła:
Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.
Konsultacja z e-receptą
Podobne artykuły