Grzybica stóp. Objawy, przyczyny oraz sposoby leczenia

przez redakcja HaloMed

28.02.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 79 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 99 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Infekcje grzybicze są bardzo częstą dolegliwością, która atakuje różne części ciała. Jedną z najczęściej występujących chorób grzybiczych jest grzybica stóp. Jest stosunkowo prosta do wyleczenia, ale okazuje się, że nadal wiele osób ignoruje fakt jej występowania w pierwszym stadium i nie zgłasza się do lekarza. W jaki sposób objawia się ta jednostka chorobowa i jak można wyleczyć problem grzybicy stóp? 

Czym jest grzybica stóp? 

Grzybica stóp to infekcja grzybicza, która dotyka skóry w okolicach stóp. Klinicznie różni się od grzybicy, która zlokalizowana jest na skórze gładkiej czy owłosionej skórze głowy, więc wydzielono to jako podjednostkę chorobową. Często grzybicy stóp towarzyszy również grzybica paznokci, co wymaga leczenia obu tych okolic. Pierwsze objawy zazwyczaj nie są bardzo dokuczliwe, ale w miarę postępowania choroby – robią się coraz bardziej zauważalne i nawet bolesne. 

Wyróżnia się trzy etapy infekcji grzybiczej stóp. Pierwszy etap to zazwyczaj ledwie niewielkie zaczerwienienia i pęknięcia skóry. W drugim i trzecim etapie skóra zaczyna mocniej się łuszczyć, szczególnie pomiędzy palcami, aż w końcu dochodzi do rozwarstwienia się skóry, a rany robią się coraz mocniej widoczne i niezwykle dokuczliwe robią się dolegliwości bólowe.

Zarodniki grzybów przez wiele miesięcy mogą przeżywać w takich środowiskach jak np. kabiny prysznicowe, dywany czy obuwie. Jest więc możliwe zarażenie się w niemalże każdym momencie. Czynnikami predysponującymi zarażenie są m.in. wilgotne środowisko, cukrzyca, używanie cudzego obuwia czy nieprzestrzeganie higieny. 

Rodzaje grzybicy 

Nie ma jednego rodzaju grzybicy, który występuje w okolicy stóp. Wyróżnia się ich kilka rodzajów, a wśród nich: 

1.    Grzybicę międzypalcową stóp 
2.    Grzybicę potnicową 
3.    Grzybicę złuszczającą
4.    Odmianę wrzodziejącą
5.    Odmianę krostkową

Te dwa ostatnie rodzaje grzybicy na stopach występują bardzo rzadko, ale niekiedy się zdarzają. W jaki sposób wygląda infekcja grzybicza? 

Objawy grzybicy stóp

Objawy zależą dokładnie od tego, jaki rodzaj grzybicy u siebie zaobserwujemy. Najczęściej jednak objawami są: 

1.    Zmiany złuszczające naskórka
2.    Grzybica paznokci 
3.    Obecność pęcherzyków
4.    Nadżerki 
5.    Zmiany o charakterze rumieniowo-złuszczającym 
6.    Pęknięcia, którym może towarzyszyć ból 

Przyczyny grzybicy stóp 

Grzybicę stóp wywołują dermatofity, ale również drożdżaki ora pleśniowce. Przyczynami grzybicy mogą być między innymi: 

1.    Praca w wilgotnym środowisku 
2.    Przebywanie w dużych skupiskach ludzi 
3.    Używanie pożyczonego obuwia
4.    Używanie wspólnych przedmiotów do higieny
5.    Skłonność do wzmożonej potliwości
6.    Przyjmowanie leków obniżających odporność
7.    Korzystanie z basenów, sauny oraz łaźni 
8.    Zaburzenia krążenia
9.    Cukrzyca 
10.    Uprawianie sportu 

Jak leczyć grzybicę stóp?

Grzybicę stóp, której nie towarzyszy grzybica paznokci, wymaga leczenia miejscowego. Zazwyczaj wystarczy więc zastosowanie maści lub kremu na grzybicę stóp. W tym celu stosuje się substancje o działaniu przeciwgrzybiczym, do których należą m.in. Ekonazol czy Mikonazol. Preparaty, które stosuje się na grzybicę stóp to między innymi Terbinafina oraz Clotrimazolum. Jeśli grzybicy stóp towarzyszy grzybica paznokci to konieczne jest stosowanie również takich preparatów jak np. Steper czy Pirolam. Czasami w zaawansowanych przypadkach lekarz może zapisać tabletki np. Itrakonazol czy Terbinafina. 

Jak zapobiegać powstawaniu grzybicy stóp?

Jest kilka prostych kroków, które można wykonywać, aby zapobiegać u siebie wystąpienia grzybicy stóp. Warto więc pamiętać o tym, aby:

1.    Unikać chodzenia boso po basenie i saunie
2.    Unikać pożyczania obuwia
3.    Zmieniać codziennie bieliznę 
4.    Utrzymywać higienę 

Jeśli jednak mimo zastosowania wszystkich wskazówek, podejrzewamy u siebie wystąpienie grzybicy – natychmiast powinniśmy zgłosić się z tym problemem do lekarza. Im szybciej – tym lepiej. 

-
Autor: S.L.
Przy współudziale lekarza: Kasper Buczma

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą