Zwyrodnienie stawu biodrowego. Przyczyny, objawy i leczenie

przez redakcja HaloMed

27.02.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 79 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 99 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Zwyrodnienie stawów biodrowych jest schorzeniem, które dotyczy głównie seniorów. Ale, no właśnie – nie tylko. Coraz częściej muszą mierzyć się z nim osoby młodsze, aktywne fizycznie, ale również otyłe i chorujące na niektóre choroby dodatkowe. Przyczyn koksartrozy (bo tak właśnie nazywa się zwyrodnienie stawu biodrowego) może być naprawdę wiele: zalicza się do nich czynniki środowiskowe, genetyczne oraz wiele różnych schorzeń. Co dokładnie warto wiedzieć na temat zwyrodnienia stawów biodrowych? 

Czym jest zwyrodnienie stawu biodrowego? 

Staw biodrowy to staw kulisty panewkowy i jest połączeniem między kością miedniczną a kością udową. To jeden z największych stawów u człowieka. Funkcją stawu biodrowego jest wspomaganie utrzymywania pionowej postawy ciała, utrzymywanie ruchomości kończyn dolnych i umożliwienie częściowego odciążenia tułowia. Co ważniejsze – staw ten składa się m.in. z panewki stawowej i główki. Zwyrodnienie stanu dotyczy początkowo chrząstki, a następnie rozwija się zwłóknienie torebki stawowej, a wzdłuż obrzeża powierzchni stawu tworzą się osteofity, czyli nieprawidłowe wyrośle kostne. Uszkodzenie chrząstki pokrywającej powierzchnię kości w stawie biodrowym to zazwyczaj wynik długotrwałego zużycia stawu, co powoduje zmniejszenie jego funkcji i prowadzi do bólów oraz sztywności. 

Przyczyny zwyrodnienia stawu biodrowego 

Wyróżnia się kilka głównych przyczyn, które mogą doprowadzić do zwyrodnienia stawu biodrowego. Wśród nich znajdują się:

1.    Wiek – proces starzenia sprawia, że regeneracja uszkodzonej chrząstki stawowej się zmniejsza, a to prowadzi do problemów ze stawem 
2.    Nadmierna masa – osoby z nadwagą i otyłością są znacznie bardziej narażone na obciążenie stawów, a co za tym idzie: na wystąpienie zwyrodnienia stawu biodrowego 
3.    Dziedziczność – czynniki genetyczne również mogą mieć wpływ na wystąpienie schorzenia
4.    Choroby reumatyczne – np. reumatoidalne zapalenie stawów
5.    Nieprawidłowa budowa stanu biodrowego 
6.    Urazy 

Objawy w zwyrodnieniu stawu biodrowego 

Po czym poznać, że możemy mieć problem ze zwyrodnieniem stawu biodrowego? Między innymi pojawiają się takie objawy jak: 

1.    Ból biodra i ból w pachwinie
2.    Sztywność 
3.    Problem z utrzymaniem prawidłowej postawy ciała 
4.    Ograniczony zakres ruchu 
5.    Utykanie 

Powinno to zwrócić naszą uwagę i zmusić nas do tego, aby odwiedzić lekarza. 

Diagnoza w zwyrodnieniu stawu biodrowego 

Diagnoza zazwyczaj zaczyna się w gabinecie internisty, do którego zwracamy się z problemem. Stamtąd najprawdopodobniej dostaniemy skierowanie do lekarza ortopedy, aby mógł zapisać nam dodatkowe badania, które mogłyby potwierdzić (lub wykluczyć) problem. Zazwyczaj konieczne są badania obrazowe, takie jak np. RTG, MRI czy USG. Uzupełnieniem mogą być badania krwi, które mogą pomóc w wykluczeniu dodatkowych problemów, takich jak np. zapalenie stawów. 
Po przeprowadzeniu wszystkich badań i odebraniu ich, a następnie konsultacji z lekarzem – zostanie postawiona odpowiednia diagnoza, oszacowane zostanie również zaawansowanie choroby. Wtedy też możliwe będzie zaordynowanie odpowiedniego leczenia. 

Leczenie zwyrodnienia stawu biodrowego (koksartrozy) 

Zazwyczaj w początkowej fazie problemu zaleca się leczenie farmakologiczne, które ma na celu złagodzenie bólu i stanu zapalnego. Drugim ważnym elementem jest oczywiście fizjoterapia – terapia manualna i odpowiednie ćwiczenia mogą pomóc w bólu, jaki odczuwa pacjent i w zwiększeniu ruchomości. Czasami lekarz decyduje się również na iniekcję dostawową z użyciem kwasu hialuronowego lub kortykosteroidami. W przypadku zaawansowanego stadium może okazać się konieczne przeprowadzenie operacji – procedura w leczeniu zwyrodnienia stawu biodrowego nazywa się endoprotezoplastyką. 

Domowe sposoby łagodzenia bólu w zwyrodnieniu stawu biodrowego 

Czasami można pomóc sobie w złagodzeniu bólu, jaki odczuwamy w związku ze zwyrodnieniem stawu biodrowego. Warto więc zastosować sobie ciepłe kompresy, które mogą zmniejszyć sztywność oraz ból, a zimne kompresy – aby redukować obrzęki i stany zapalne. Warto wdrożyć do swojej codziennej rutyny delikatnie ćwiczenia rozciągające, które mogą pomóc w utrzymaniu elastyczności. Nie zastąpi to jednak profesjonalnej pomocy medycznej. 

-
Autor: P.S.
Przy współudziale lekarza: Kasper Buczma

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą