Ozempic. Co to za lek? Dawka, zastosowanie

przez redakcja HaloMed

29.02.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 79 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 99 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Idziesz do lekarza, wykonujesz najważniejsze badania i kiedy wracasz na ich interpretacje, dostajesz informacje o konieczności przyjmowania leku. Lekiem tym okazuje się być Ozempic. Na pewno wiele osób miało okazję usłyszeć o tym medykamencie. Jego nazwa przewija się głównie w przypadku gwiazd zagranicznych, które rzekomo miały stosować ten lek w celu schudnięcia. W takim razie – na co jest ten lek? Kiedy musimy go stosować? Zobacz najważniejsze informacje o leku, o którym mówi pół świata. 

Na co bierze się Ozempic? 

Ozempic jest zapisywany przez lekarza – jest to bowiem lek na receptę. Nie da się go dostać od ręki w aptece. W jego składzie znajduje się semaglutyd, który jest agonistą ludzkiego glukagonopodobnego peptydu 1, co oznacza, że kontroluje i reguluje wydzielanie glukagonu i insuliny, czyli hormonów trzustki. Wskazany jest do stosowania w leczeniu osób dorosłych, które chorują na cukrzycę typu 2, a u których samo stosowanie odpowiedniej diety i wysiłku fizycznego nie daje odpowiednich efektów. Często zapisuje się również Ozempic dla osób z otyłością, chorujących na insulinooporność; osób, które nie mogą przyjmować metforminy (np. w postaci Metformaxu). Co istotne – lek spowalnia opróżnianie żołądka, dzięki czemu zmniejsza apetyt i zapewnia uczucie sytości na dłużej. Każdorazowo o tym, czy konieczne będzie stosowanie Ozempicu, decyduje lekarz i jego wywiad z pacjentem, a także jego wyniki badań. 

W jaki sposób przyjmuje się Ozempic? 

Ozempic jest lekiem, który przyjmowany jest w formie zastrzyku. Preparat ten podaje się pod skórę, za pomocą strzykawki. Nie wolno podawać tego leku domięśniowo lub dożylnie. Najlepszym miejscem do wstrzyknięcia preparatu są przednia część uda, brzuch oraz ramię. Warto, jeśli do tej pory nie wykonywaliśmy sobie takiego zastrzyku, poprosić o pomoc pielęgniarkę w pobliskiej przychodni, aby pokazała nam, w jaki sposób można wykonać taki zastrzyk. 

Dawkowanie leku Ozempic 

Dawkowanie każdorazowo dobiera lekarz. Warto jednak powiedzieć o tym, że Ozempic jest mało uciążliwym lekiem – przyjmuje się go bowiem raz w tygodniu. Początkowo przez cztery tygodnie przyjmuje się Ozempic w dawce 0,25 mg raz na tydzień. Następnie, po wizycie i konsultacji z lekarzem, może zostać nam zwiększona dawka do 0,5 mg raz na tydzień. Jeśli takie dawki nie dadzą żadnego efektu – może być konieczne wprowadzenie zastrzyku z 1 mg raz a tydzień albo nawet 2 mg raz na tydzień. 

Kiedy nie powinno się stosować Ozempicu?

Ozempic nie powinien być przyjmowany przez kobiety w ciąży oraz takie, które obecnie karmią piersią. Naturalne jest, że osoby z nadwrażliwością na którykolwiek składnik leku, nie powinni go przyjmować. Ponadto nie mogą przyjmować go pacjenci z cukrzycą typu 1 lub kwasicą ketonową, która to jest bardzo groźnym powikłaniem cukrzycy. 

Ile kosztuje Ozempic? 

Cena Ozempicu to ok. 400 zł za lek na miesiąc w cenie regularnej. Lek ten jest jednak refundowany i jego cena waha się wtedy w okolicach 100-110 złotych. Warunki refundacji są jednak ściśle określone i wielu osobom taka refundacja nie będzie przysługiwała. Wtedy przyjdzie do zapłacenia pełnej kwoty. 

-
Autor: S.L.

Przy współudziale lekarza: Monika Szymańczyk

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą