• Strona główna
  • Blog
  • E-recepta bez numeru PESEL. Czy można wykupić receptę bez numeru PESEL?

E-recepta bez numeru PESEL. Czy można wykupić receptę bez numeru PESEL?

przez redakcja HaloMed

17.05.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 79 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 99 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Od pewnego czasu e-recepty całkowicie wyparły recepty papierowe, które można było uzyskać u lekarza. Tylko w niektórych przypadkach możliwe jest nadal wystawienie recepty tradycyjnej. Dzisiaj bardzo szybko można uzyskać receptę, nie trzeba tak naprawdę pojawiać się w gabinecie lekarza. Czym właściwie są e-recepty oraz w jaki sposób można je zrealizować? Okazuje się, że nie wszyscy wiedzą, że możliwe jest zrealizowanie recepty bez podawania numeru PESEL. W jaki sposób można to zrobić? 

E-recepta – czym jest? 

E-recepta online to forma dokumentu, który uprawnia pacjenta do wykupienia przyjmowanych leków w aptekach w całej Polsce (a także za granicą – jest to recepta transgraniczna, o której pisaliśmy tutaj). Recepta uzyskana online jest tak samo ważna jak ta papierowa i realizuje się ją bardzo podobnie. Ten sposób wystawiania recept jest bardzo wygodny – zarówno dla pacjentów, jak i dla lekarzy. E-recepta jest także świetna dla aptek, dzięki czemu mogą one szybko i efektywnie wydawać leki, bez konieczności odczytywania zapisków lekarzy. To również minimalizuje ryzyko wystąpienia błędu. 

Jak działa e-recepta? 

E-recepta to elektroniczny system wystawiania recept. Po wystawieniu recepty przez lekarza pacjent uzyskuje mailem oraz SMS-em specjalny kod, który musi podać w aptece, wraz z numerem PESEL, aby móc ją zrealizować. Są różne terminy realizacji recept – zazwyczaj termin to 30 dni, ale w przypadku antybiotyków jest to już tylko 7 dni. Receptę można uzyskać zarówno podczas wizyty u lekarza, ale można również zadzwonić do przychodni i poprosić o wystawienie recepty, co najpewniej uczyni osoba do tego uprawniona. Są również specjalne poradnie lekarskie w internecie, które umożliwiają uzyskanie e-recepty. 

Plusy e-recepty 

E-recepta ma sporo plusów, o których w tym miejscu nie można nie wspomnieć. Zaletami recepty elektronicznej jest: 

1.    Przyspieszenie oraz ułatwienie procesu wystawiania recept – wszystko to dzięki samemu zastosowaniu elektronicznej formy wystawiania recept 
2.    Zapewnienie poprawności recepty – recepty nie można już sfałszować, zmienić danych, ponieważ wszystko przez weryfikacje, które prowadzi się w systemie 
3.    Zmniejszenie ryzyka pomyłek – pisane ręczne recepty mogły być nieczytelne, więc podczas wykupywania lekarstw mogło dojść do pomyłek
4.    Brak problemu gubienia recept – wszystkie recepty są dostępne zawsze w Internetowym Koncie Pacjenta, więc zgubienie jej nie jest już możliwe 
5.    Możliwość wystawienia recepty na leki bez konieczności wizyty w gabinecie lekarskim 

Czym jest IKP – Internetowe Konto Pacjenta? 

Internetowe Konto Pacjenta to narzędzie, które pozwala na dostęp do wszystkich recept (i nie tylko, bo również do skierowań) za pomocą strony internetowej. Dzięki kontu pacjenta na stronie internetowej możliwe jest zobaczenie wszystkich swoich dokumentów medycznych. Można ściągnąć IKP na swój telefon w formie aplikacji lub logować się przez stronę internetową. 

Jak wykupić receptę bez podawania numeru PESEL?

W ten sposób dochodzimy do sedna – do możliwości wykupienia e-recepty bez konieczności podawania numeru PESEL. Wystarczy zainstalować aplikację MojeIKP. Umożliwia to otworzenie interesującej nas recepty, a następnie kliknięcie kodu QR, aby go powiększyć. Później wystarczy przekazać go do zeskanowania farmaceucie. To bardzo proste. I nie trzeba już ani zapamiętywać numeru PESEL, ani go gdziekolwiek zapisywać. Ponadto ułatwia to sytuację, gdy ktoś wykupuje receptę za nas – wystarczy, że pokaże do zeskanowania kod QR. 

-
Autor: S.L.
Przy współudziale lekarza: Kasper Buczma

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą