- Strona główna
- Blog
- Ashwagandha. Czym jest? Komu się poleca?
Ashwagandha. Czym jest? Komu się poleca?
przez redakcja HaloMed
16.05.2024
Wybierz usługę
Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.
Ashwagandha to zioło, które już od ponad 3000 lat jest ziołem wykorzystywanym w medycynie ajurwedyjskiej. Według wierzeń – to zioło ma zapewnić długowieczność oraz pełnię zdrowia. Mimo wielu korzyści, jakie może przynieść ashwagandha, nie jest ona polecana każdemu. Zobaczcie odpowiednie dawkowanie, wskazania oraz przeciwwskazania, jeśli chodzi o stosowanie ashwagandhy.
Czym jest ashwagandha?
Ashwagandha to roślina, którą zalicza się do roślin adaptogennych. Oznacza to, że pozwala ona zmniejszyć zaburzenia organizmu, które wywoływane są przez stres. Oprócz tego bardzo pozytywnie wpływa na układ nerwowy oraz immunologiczny, a jednocześnie zmniejsza uczucie zmęczenia. Nie jest to jednak suplement, z którego powinien korzystać każdy. Istnieje szereg przeciwwskazań, o których należy wiedzieć przed zastosowaniem u siebie.
Właściwości ashwagandhy
Witania ospała, bo właśnie tak ją nazywamy, jest rośliną, która pochodzi głównie z Indii i to właśnie tam jest bardzo popularna. Mniej więcej tak samo, jak żeń-szeń. Ashwagandha swoje działania zawdzięcza dwóm występującym w niej związkom: witanolidom oraz glikowitanolidom. Pierwsze z nich ma właściwości antynowotworowe oraz przeciwbakteryjne, a drugie – odpowiedzialne są za działanie adaptogenne. Dlatego właśnie jest tak ceniona przez wiele osób. Ale to nie są jedyne właściwości, jakie ma ashwagandha. Inne jej właściwości to:
1. Środek uspokajający – może wspierać leczenie w zaburzeniach lękowych, depresji czy problemach ze snem
2. Środek hamujący objawy okołomenopauzalne
3. Środek przeciwbólowy w przypadku bólu pleców oraz szyi
4. Poprawia żywotność plemników
5. Pomaga w zapaleniu stawów
6. Bogate źródło żelaza
Coraz częściej wykorzystuje się ją również do wspierania farmakoterapii neuropatii związanych z cukrzycą, a nawet choroby Alzheimera.
Ashwagandha – przeciwwskazania
Jak wspomnieliśmy – nie każdy może sobie pozwolić na suplementację ahswagandhą. Chociaż sproszkowana roślina jest bezpieczna – nie dla wszystkich i nie zawsze. Warto zwrócić uwagę na kilka faktów, które mogą być istotne, zanim zaczniemy przyjmować ashwagandhę:
1. Osoby, które leczą schorzenia tarczycy – powinny skonsultować fakt chęci przyjmowania tej rośliny z lekarzem,
2. W przypadku stosowania leków o działaniu ośrodkowym np. antydepresanty czy leki nasenne – powinniśmy skonsultować się z lekarzem,
3. Ze względu na efekt hipotensyjny oraz hipoglikemiczny, jaki wykazuje ashwagandha, działanie leków na nadciśnienie i cukrzycę może być nasilone,
4. Warto skonsultować z lekarzem chęć przyjmowania ashwagandhy w przypadku stwierdzonych wrzodów żołądka,
Obserwuje się również różne skutki uboczne w przyjmowaniu ashwagandhy. Jeśli wystąpi swędzenie, przebarwienia skóry lub pieczenie – jest to znak, że należy automatycznie odstawić przyjmowanie tej rośliny.
Dawkowanie ashwagandhy
Witania ospała może być stosowana 2 razy na dobę, w określonych ilościach. 1-2 łyżeczki sproszkowanego korzenia lub liści ashwagandhy, lub 300-500 mg gotowego standaryzowanego ekstraktu.
Roślinę można przyjmować całkowicie bezpiecznie przez około 3 miesiące. Dłuższe przyjmowanie preparatów z ashwagandhą nie jest zalecane, a jeśli chcemy przyjmować ją dłużej – powinien być to czynnik do konsultacji z lekarzem.
Czy ashwagandha jest bezpieczna?
Ashwagandha jest rośliną, która jest całkiem dobrze tolerowana przez organizm. Działanie niepożądane obserwuje się rzadko i zwykle obejmują one dolegliwości, które dotyczą przewodu pokarmowego, takie jak nudności, wymioty czy biegunka. Czasami zdarza się, że u niektórych dochodzi do wystąpienia objawów alergicznych. Zdarza się to jednak rzadko. Każdorazowo jednak poleca się konsultacje z lekarzem, aby sprawdzić, czy z całą pewnością nie ma żadnych przeciwwskazań do zastosowania u siebie ashwagandhy.
-
Autor: S.L.
Przy współudziale lekarza: Anna Klicka-Jóźwik
Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.
Konsultacja z e-receptą
Podobne artykuły