Wrzody żołądka i dwunastnicy. Objawy, przyczyny oraz leczenie

przez redakcja HaloMed

14.03.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 79 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 89 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Wrzody żołądka oraz dwunastnicy, inaczej nazywane chorobą wrzodową, to jedna z najczęściej występujących chorób przewodu pokarmowego. Szacuje się, że wrzody żołądka oraz dwunastnicy to choroba, która dotyka od 5% do nawet 10% populacji. Bardzo typowym objawem jest ból w nadbrzuszu, który pojawia się najczęściej do paru godzin po zjedzeniu. W jaki sposób powstają wrzody żołądka oraz jak można je leczyć? Co powinniśmy zrobić, jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy? 

Czym są wrzody żołądka i dwunastnicy? 

Choroba wrzodowa to ubytek tkankowy, który sięga bardzo głęboko – aż do błony śluzowej. Towarzyszy mu stan zapalny oraz skrzepowa martwica w bezpośrednim otoczeniu. Wrzody zlokalizowane są najczęściej w odźwierniku żołądka oraz przy opuszce dwunastnicy. Choroba wrzodowa jest wynikiem zaburzeń równowagi pomiędzy czynnikami drażniącymi i ochronnymi. Jakie są przyczyny oraz objawy wrzodów żołądka i dwunastnicy? 

Przyczyny choroby wrzodowej 

Choroba wrzodowa rozwija się, jak ustaliliśmy, w wyniku zaburzeń równowagi między czynnikami drażniącymi oraz ochronnymi. Do głównych przyczyn zachorowania na chorobę wrzodową zalicza się: 

1.    Zakażenie bakterią helicobacter pylori
2.    Przyjmowanie niektórych leków
3.    Palenie papierosów
4.    Narażenie na przewlekły stres oraz napięcie nerwowe
5.    Spożywanie produktów, które mogą podrażniać ściany żołądka np. jedzenie ostrych rzeczy oraz mocny alkohol 

Wrzody żołądka i dwunastnicy mogą również rozwinąć się w przypadku wielu innych chorób np. sarkoidozy czy choroby Leśniowskiego i Crohna. 

Objawy wrzodów żołądka 

Do najczęstszych dolegliwości, jakie odczuwane są w przypadku wrzodów żołądka oraz dwunastnicy, zalicz się: 

1.    Ból na środku brzucha
2.    Ból w okolicach mostka oraz pępka
3.    Mdłości 
4.    Zgaga
5.    Wymioty 
6.    Nasilenie bólu po jedzeniu 
7.    Nadżerki 

Diagnozowanie wrzodów 

Jeśli odczuwamy u siebie jakiekolwiek problemy ze zdrowiem – powinniśmy zgłosić się z nimi do lekarza. Najprawdopodobniej lekarz przeprowadzi wywiad z pacjentem, a następnie, zauważając jego objawy, może skierować go do gastrologa. Tam z kolei lekarz może zdecydować się na badanie palpacyjne, przeprowadzi wywiad oraz skieruje na badania. Badaniem, które najpewniej może wykazać problemy ze wrzodami, jest gastroskopia. Osobom, u których podejrzewa się wystąpienie choroby wrzodowej, może również zostać zapisane wykonanie prześwietlenia, które wykonywane będzie po zażyciu kontrastu. Jeszcze innym sposobem na badanie wrzodów żołądka jest tomografia komputerowa przewodu pokarmowego. 

Leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy 

Jeśli wiemy już, że problemem są wrzody żołądka oraz dwunastnicy, to lekarz najpewniej zaleci nam leczenie, które będzie miało za zadanie załagodzić objawy i wyleczyć problem. Jeśli stwierdzono obecność bakterii Helicobacter pylori to będzie trzeba zastosować antybiotyki, które będą miały za zadanie „rozprawić się” z bakterią. Oprócz tego trzeba również zastosować blokery pompy protonowej, które będą miały zmniejszać wydzielanie soku żołądkowego. Do tego, przy chorobie wrzodowej, stosuje się również osłonowe leki na wrzody żołądka, które mają chronić śluzówkę i przyspieszyć jej gojenie. 
Drugim, niesamowicie ważnym aspektem, jest dieta. Oznacza to, że pacjent będzie musiał zadbać o regularne posiłki, a także o spożycie owoców i warzyw i ograniczenie m.in. smażenia i spożycia soli. Jest także szereg produktów, które są przeciwwskazane w przypadku choroby wrzodowej, a zalicza się do nich m.in. grzyby, ciemne zboża, sery żółte oraz bardzo tłuste produkty. 

Jakie są powikłania w chorobie wrzodowej? 

W przypadku nieleczenia problemu – może wystąpić szereg powikłań, wśród których wymienia się między innymi: 

1.    Krwotok z przewodu pokarmowego – towarzyszą temu osłabienie, omdlenia, silne poty, a także krew w stolcu
2.    Przebicie wrzodu żołądka – stan zagrażający życiu
3.    Zmiany bliznowate po wygojeniu się owrzodzeń – wywołują obfite wymioty
4.    Nowotwory – nieleczone wrzody mogą przekształcić się w zmiany nowotworowe

Dlatego tak ważne jest leczenie choroby wrzodowej od razu, kiedy zauważymy u siebie niepokojące objawy. 

-
Autor: S.L.
Przy współudziale lekarza: Mikołaj Michalski

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą