Bruksizm. Co to jest? Objawy, leczenie i przyczyny

przez redakcja HaloMed

13.03.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 79 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 89 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Bruksizm to problem bardzo powszechny, ale zaledwie niewielka część osób, która choruje, zgłasza się do lekarza w celu zatrzymania tego problemu. Jeśli zgrzytacie zębami w nocy, mocno je zaciskacie aż odczuwacie ból, szczęka zaczęła się wam wyostrzać i przyjmuje lekko kwadratowy zarys – prawdopodobnie ten problem dotyczy również was. Szacuje się, że około 60% dorosłych i 30% dzieci będzie odreagowywać stres właśnie w taki sposób. Czym dokładnie jest bruksizm? Jakie są jego objawy oraz przyczyny? 

Czym jest bruksizm? 

Bruksizm to patologiczne tarcie zębami żuchwy o zęby szczęki. Są to zaburzenia, które najczęściej nasilają się w trakcie snu, przed snem lub zaraz po wybudzeniu się. Bruksizm traktuje się jako chorobę układu ruchu narządu żucia. Wskazuje się, że problem ten w największym stopniu dotyczy osób, które mieszczą się w przedziale od 25 do 45 roku życia. Czasami jednak zdarza się, że takie zaburzenie jest diagnozowane również u dzieci. Systematycznie problem rośnie, ponieważ związane jest to mocno ze stresującym trybem życia. 

Przyczyny bruksizmu 

Chociaż nie do końca znamy przyczyny odpowiedzialne za bruksizm, wskazuje się prawdopodobne przyczyny, które mogą mieć bezpośredni wpływ. Wśród nich wyróżnia się między innymi: 

1.    Stresujący styl życia 
2.    Predyspozycje genetyczne 
3.    Wady zgryzu 
4.    Wady jamy ustnej 
5.    Silne napięcia
6.    Samotność
7.    Nerwicę i inne problemy psychologiczne 
8.    Częste żucie gumy 
9.    Nieprawidłowości związane z zębami 
10.    Nieprawidłową dietę 

Również nieprawidłowe wypełnienia zębów, źle dopasowane plomby czy protezy, również mogą mieć wpływ na rozwój bruksizmu. 

Objawy bruksizmu 

Bruksizm ma bardzo charakterystyczne objawy, w których wyróżnia się silne zaciskanie zębów oraz nawykowe zgrzytanie zębami. Są to jednak zaledwie dwa najbardziej charakterystyczne objawy, a jest ich znacznie więcej: 

1.    Bóle głowy, twarzy oraz uszu 
2.    Przygryzanie dziąseł oraz krwawienie z dziąseł 
3.    Nadwrażliwość zębów
4.    Nieprawidłowości w stawach skroniowo-żuchwowych
5.    Przeskakiwanie w szczęce 
6.    Pękanie szkliwa 
7.    Zaburzenia w produkcji śliny
8.    Przerost mięśni żwacza
9.    Przygryzanie policzków
10.    Bóle w okolicy oczodołów
11.    Zaburzenia równowagi 

W skrajnych przypadkach, w późniejszym czasie, może dojść nawet do kruszenia się albo wypadania zębów, co jest prawdziwym problemem. Długotrwałe napięcie mięśniowe może z czasem przenosić się na inne obszary np. na kręgosłup, a to może znacznie pogarszać zdrowie pacjenta. 

Diagnozowanie bruksizmu 

Jeśli podejrzewamy u siebie występowanie bruksizmu, powinniśmy od razu wybrać się do stomatologa, który będzie mógł ocenić stan naszej jamy ustnej. Może nam on zasugerować wybranie się również do psychoterapeuty, w celu podjęcia terapii, bo niejednokrotnie problem bierze się z wnętrza i związany jest ze stresem. Problem może być również związany ze złą dietą, dlatego warto też wybrać się do dietetyka. Pacjent, który choruje na bruksizm, może mieć już szereg różnych innych objawów, dlatego może okazać się niezbędne odwiedzenie innych lekarzy – w zależności od tego, jaki mamy problem. 

Jak leczyć bruksizm? 

Aby wyleczyć bruksizm – może być konieczne wprowadzenie różnych sposobów leczenia. Wśród nich wskazuje się: 

1.    Wyrównanie zgryzu
2.    Psychoterapia albo stosowanie leków uspokajających, jeśli problem pochodzi z wnętrza 
3.    Szyna relaksacyjna
4.    Botoks

Warto również przemyśleć kwestie zapisania się na specjalne masaże relaksacyjne, które mogą rozluźnić mięśnie. Można również wprowadzić do swojego dnia masaże relaksacyjne i rozluźniające. Mogą one polegać m.in. na otwieraniu oraz zamykaniu ust przez kilka minut dziennie, wykonywanie zimnych okładów, wykonywanie masaży rozluźniających kark i ramiona. Ważne jest również zadbanie o dietę i odpowiednie nawodnienie. 

Powikłania w nieleczeniu bruksizmu 

Jeśli nie zareagujemy w odpowiednim momencie – powinniśmy liczyć się z powikłaniami, które mogą być katastrofalne w skutkach. Jakie są więc skutki ignorowania problemu bruksizmu? To między innymi zapalenie miazgi zęba, chroniczny ból szczęki, zaburzenia równowagi oraz szumy uszne, ale również trzaskanie w szczęce oraz pękanie zębów. Dlatego tak ważne jest, aby zareagować w odpowiednim momencie, kiedy tylko poczujemy, że ten problem nas dotyczy.

-
Autor: S.L.
Przy współudziale lekarza: Aleksandra Stępniewska

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą