Łokieć tenisisty. Objawy, przyczyny, diagnoza i leczenie

przez redakcja HaloMed

08.03.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 79 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 99 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Łokieć tenisisty to potoczne określenie na schorzenie, które związane jest z układem ruchu i dotyczy zmian degeneracyjnych struktury włókien kolagenowych ścięgien. Zmiany te spowodowane są przeciążeniami oraz mikrourazami. Chociaż nazwa wskazywałaby na to, że problem dotyczy sportowców, którzy zajmują się grą w tenisa – jest to schorzenie, które może spotkać każdą osobę. Nawet taką, która na co dzień pracuje np. w biurze. 

Czym jest łokieć tenisisty? 

Łokieć tenisisty to schorzenie, które spowodowane jest zmianami degeneracyjnymi budowy włókien kolagenowych ścięgien, a to spowodowane jest z kolei wieloma urazami i przeciążeniami, do których dochodzi w tym obrębie. Chociaż, jak wspomnieliśmy, nazwa wskazywałaby na to, że to problem, który dotyczy jedynie tenisistów – nie jest tak. Problem ten może również dotykać wszystkich innych, którzy pracują np. w biurze. Jest to choroba zawodowa, która tylko w 10% dotyka tenisistów. Reszta osób, która zgłasza się z problemem to głównie pracownicy biurowi np. informatycy. 

Łokieć tenisisty – przyczyny

Powodami, przez które dochodzi do rozwinięcia się schorzenia, które nazywamy „łokciem tenisisty”, mogą być:

1.    Powtarzalne ruchy przedramienia oraz nadgarstka 
2.    Brak regeneracji okolic nadgarstka 
3.    Przebywanie długo w nienaturalnej pozycji np. nadgarstki oparte o stół, dłonie lekko uniesione – jak podczas pracy przy komputerze 
4.    Nieprawidłowa biomechanika ruchu np. zła technika grania w tenisa 

Łokieć tenisisty – objawy 

Łokieć tenisisty jest bardzo uciążliwą i bolesną dolegliwością. Ból nadgarstka, jaki wynika z tego schorzenia, jest naprawdę nieznośny. I jest to właśnie jeden z pierwszych objawów. Zazwyczaj wtedy, kiedy próbujemy uruchomić nasz nadgarstek do pracy, odczuwamy spory dyskomfort. Jeśli problem ten jest zaawansowany, to ból zaczynamy odczuwać nawet podczas spoczynku. Jest to praktycznie jedyny z objawów, jaki możemy u siebie w związku z tym zauważyć. Najlepiej udać się wtedy do lekarza, żeby orzekł, jaki jest problem. 
Innym problemem dotyczącym bólu w nadgarstku może być zespół cieśni nadgarstka. 

Jak diagnozuje się łokieć tenisisty? 

Ból w okolicach łokcia nie zawsze oznacza, że naszym problemem jest łokieć tenisisty. Tak naprawdę źródło tego problemu może być różne. Dlatego ważne jest udanie się do lekarza pierwszego kontaktu po skierowanie do ortopedy, który będzie mógł zapisać odpowiednie badania w celu określenia, jaki dokładnie problem nam dolega. Zazwyczaj badaniem tym jest USG w obrębie łokcia. 

Leczenie łokcia tenisisty 

Aby wyleczyć ten problem – początkowym etapem jest odpoczynek oraz regeneracja tkanki, która uległa uszkodzeniu. W zależności od tego, jak zaawansowany jest problem – może zostać dobrane zupełnie inne działanie lecznicze. Zazwyczaj przeprowadza się również zabieg ostrzyknięcia osoczem bogatopłytkowym, by stymulować komórki do regeneracji. Następnym punktem z kolei jest fizjoterapia, która pozwoli nauczyć się dobrego ruchu oraz zdecydowanie pozytywnie wpłynie na etap regeneracji powolnymi, delikatnymi ruchami, przyzwyczajając rękę do odpowiedniej pracy. 
Czasami konieczne jest zastosowanie sterydów, które mogą złagodzić ból, jaki towarzyszy podczas łokcia tenisisty. Czasami lekarz może również zastosować terapię wstrząsową. 

-
Autor: S.L.
Przy współudziale lekarza: Kasper Buczma

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą