Pregabalina. Co to za lek? Zastosowanie, dawka, przeciwwskazania

przez redakcja HaloMed

06.03.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 99 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 129 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 129 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Zaburzenia lękowe to schorzenie, które jest coraz częściej diagnozowane w obecnych czasach u coraz większej części społeczeństwa. Osoba, która zmaga się z lękiem, nie może poradzić sobie z codziennymi czynnościami, które nie wzbudzają takiego odczucia u osób zdrowych. Uczucie lęku jest tak silne, że bardzo często doprowadza do odczuwania objawów somatycznych, które odczuwalne są w ciele. Są jednak sposoby leczenia, które mają za zadanie zmniejszać odczuwany lęk. Jednym z innowacyjnych sposobów jest zastosowanie leków z pregabaliną. Co powinniśmy wiedzieć o pregabalinie? 

Zaburzenia lękowe – czym są?

Zaburzenia lękowe są rodzajem zaburzeń depresyjnych, w których to osoba chora odczuwa silny i niekontrolowany lęk w sytuacjach, które u wielu osób zdrowych nie wywołują lęku albo wywołują jedynie delikatny strach. Często osoby chorujące na zaburzenia lękowe odczuwają somatyczne objawy w całym ciele – obejmują one zawroty głowy, nudności, bóle brzucha, biegunki, uderzenia gorąca, przyspieszone bicie serca. Schorzenie to jest niezwykle męczące dla osoby, która mierzy się z nim na co dzień, ale może również silnie wpływać na najbliższe otoczenie chorego. Wyróżnia się kilka rodzajów zaburzeń lękowych, o których szerzej pisaliśmy już w artykule na temat nerwicy. 
Jednym ze skutecznych sposobów w terapii zaburzeń lękowych jest, poza psychoterapią, stosowanie leków na podstawie pregabaliny. Czym dokładnie jest ten składnik i jak działa na chorego? 

Czym jest pregabalina? 

Pregabalina to środek farmakologiczny, który z chemicznego punktu widzenia należy do grupy neuroprzekaźników GABA. Jego działanie opiera się nie tylko na właściwościach przeciwbólowych, przeciwdrgawkowych, ale również przeciwlękowych i modulujących sen. Stosuje się ją u pacjentów, którzy chorują na zaburzenia lękowe, ale także u pacjentów zmagających się z bólem neuropatycznym i pacjentów, którzy cierpią na występowanie skojarzonych napadów padaczki. Mechanizm jej działania opiera się na blokowaniu kanałów wapniowych typu L, a kanały wapniowe typu L biorą udział w regularnych wyładowaniach neuronów, ale również czynnie uczestniczą w wydzielaniu neuroprzekaźników, takich jak serotonina czy dopamina. Blokowanie wyładowań neuronów i wydzielania neuroprzekaźników wpływa na stabilizację błon komórkowych obecnych w ciele, czego efektem jest wydzielanie wzmożone pozytywnych neuroprzekaźników, takich jak na przykład hormon szczęścia. To z kolei doprowadza do odczuwania mniejszego bólu i uspokojenia lęku. 

Jak działa pregabalina? 

Pregabalina, a właściwie jej dawka, jest dobierana indywidualnie do pacjenta i jego problemów, z którymi się zgłasza. Jest to tabletka, która w niczym nie przypomina typowych przeciwbólowych, które znamy i po które sięgamy np. w bólu głowy. Jej działanie jest odroczone w czasie, a pierwsze efekty widoczne są już po prawie dwóch tygodniach regularnego stosowania. 

Warto jednak wspomnieć w tym miejscu o tym, że nie jest to cudowna tabletka, która pozbawiona jest wszelkich wad. Pregabalina może bowiem doprowadzać do odczuwania szeregu skutków ubocznych, o których informacja znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania leku, który kupujemy. Dlatego też osoba, która bierze preparat z pregabaliną może doświadczać takich skutków jak: 

1.    Bóle głowy 
2.    Zwiększona senność
3.    Trudności z koncentracją
4.    Obniżone libido
5.    Zaburzenia mowy 
6.    Nieostre widzenie
7.    Zaburzenia równowagi 

Efekty uboczne nie pojawiają się jednak u każdego pacjenta. Jeśli jednak zauważymy u siebie takie działania pregabaliny – powinniśmy natychmiast zgłosić to u naszego lekarza. 
Pregabalina nie reaguje z innymi lekami, poza lorazepamem, z którym wchodzi w interakcję. Podczas stosowania pregabaliny nie należy spożywać alkoholu, ponieważ substancja czynna nasila jego działanie. 

W jakich lekach znajdziemy pregabalinę? 

Oto niektóre z lekarstw, w których możemy znaleźć składnik czynny, jakim jest pregabalina: 

1.    Egzysta 
2.    Linefor
3.    Pragiola
4.    Pregabalin Sandoz

Każdorazowo to lekarz psychiatra podejmie decyzję o włączeniu leku i jego dawce! Warto o tym pamiętać. 

-
Autor: S.L.
Przy współudziale lekarza: Zbigniew Bułat

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą