- Strona główna
- Blog
- Pląsawice. Czym są?
Pląsawice. Czym są?
przez redakcja HaloMed
11.03.2024
Wybierz usługę
Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.
Pląsawica to choroba, która objawia się wzmożoną aktywnością układu dopaminergicznego. Przyczyny pląsawicy dzielą się na pierwotne oraz wtórne. Czym dokładniej są pląsawice i jakie są choroby, które są tym związane? W jaki sposób dokładnie się objawiają i jakie są tego przyczyny?
Czym jest pląsawica?
Pląsawica jest spowodowana uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego. Charakteryzuje się wzmożoną ruchliwością układu dopaminergicznego. Przyczyny pląsawicy dzielą się na pierwotne, czyli dziedziczne, a także wtórne – czyli nabyte.
Pląsawice pierwotne, które się dziedziczy, to między innymi:
1. Choroba Huntingtona (nazywana pląsawicą Huntingtona)
2. Zanik jądra zębatego, jądra czerwiennego, gałki bladej i jądra niskowzgórzowego
3. Choroba Wilsona
4. Dziedziczna niepostępująca pląsawica
5. Neuroakantocytoza
Z kolei do pląsawic wtórnych, które mogą być objawem innej choroby, są:
1. Powikłania okołoporodowe
2. Zaburzenia metaboliczne
3. Zaburzenia neurologiczne
4. Choroby naczyniowe i hematologiczne
5. Choroby zakaźne np. wirusowe zapalenie mózgu albo pląsawica Sydenhama
6. Choroby naczyniowe
7. Choroby hematologiczne
Wszystko to jest jednocześnie przyczyną pląsawicy.
Objawy pląsawicy
Do najczęstszych objawów, jakie można zaobserwować, zalicza się:
1. Ciągłe, płynne ruchy różnych części ciała
2. Robienie grymasów twarzy
3. Marszczenie czoła
4. Obniżenie napięcia mięśniowego – hipotonia
Objawy nasilają się w momencie odczuwania trudnych emocji oraz pod wpływem ruchów dowolnych. Mogą również pojawiać się problemy z chodzeniem, zaburzenia postawy oraz mimowolne ruchy ciała.
Diagnoza i leczenie pląsawicy
Rozpoznanie problemu jest procesem, który jest bardzo skomplikowany i długotrwały. Początkowo lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad, a następnie zleca badania z krwi, neurologiczne oraz neuroobrazowe. Bardzo możliwe, że będziemy musieli wykonać rezonans magnetyczny albo tomografię komputerową. To pomaga ustalić, z czym dokładnie zmaga się pacjent. I od tego, co jest powodem, zależy leczenie.
Niestety, całkowite wyleczenie pląsawicy pierwotnej, nie jest na ten moment możliwe. Stosuje się więc leczenie objawowe, które to polega na wprowadzeniu rehabilitacji i fizjoterapii oraz ograniczeniu stresu. Czasami konieczne będzie wprowadzenie leków na dolegliwości psychiczne, ponieważ dla wielu osób jest to spore obciążenie. W leczeniu farmakologicznym wykorzystuje się z kolei antagonistów dopaminy.
Natomiast w pląsawicy wtórnej należy wyeliminować czynnik, który odpowiedzialny jest za występowanie ruchów mimowolnych.
-
Autor: P.S.
Przy współudziale lekarza: Zbigniew BułatTreści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.
Konsultacja z e-receptą
Podobne artykuły