Niedobór snu. Jakie może mieć konsekwencje?

przez redakcja HaloMed

14.03.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 79 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 89 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Zbyt mała ilość snu odbija się bardzo negatywnie na każdym aspekcie życia – nie tylko na zdrowiu i samopoczuciu, ale również na relacjach w rodzinie i pracy. Człowiek przemęczony, któremu brakuje snu, staje się nerwowy, ciągle czuje się zmęczony oraz brakuje mu skupienia. A to zaledwie kilka objawów, które mogą pojawiać się z powodu braku snu. Jak właściwie dochodzi do deprywacji snu? Oto najważniejsze informacje o niedoborze snu. 

Dlaczego sen jest taki ważny?

Sen to niewątpliwie jedna z najbardziej podstawowych potrzeb fizjologicznych. Jej zaspokojenie jest niesamowicie ważne i kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania. Podczas wypoczynku w organizmie człowieka zachodzi wiele zmian, o których często nawet nie mamy pojęcia – spada temperatura ciała, ciśnienie krwi, spowalnia rytm serca, oddech staje się równomierny i zdecydowanie głębszy. Sen wpływa na wiele obszarów – jeśli jesteśmy wyspani to nasze samopoczucie jest lepsze, poprawia się zdolność koncentracji i zapamiętywania, w ten sposób dbamy również o odporność. Sen wpływa również na hormon wzrostu – dlatego często rodzice mówią o tym swoim dzieciom, żeby chętniej chodziły spać, bo inaczej „nie urosną”. 

Przyczyny braku snu 

Przyczyn niedoboru snu może być naprawdę bardzo wiele – czasami to kwestia stresu, innym razem to bezsenność, a innym razem chodzi o dolegliwości chorobowe. Wśród najczęstszych przyczyn bezsenności zalicza się: 

1.    Zaburzenia neurologiczne 
2.    Bezsenność
3.    Problemy ze stresem i inne choroby o podłożu psychologicznym 
4.    Schorzenia żołądkowo-jelitowe
5.    Stosowanie niektórych leków i substancji psychoaktywnych
6.    Obturacyjny bezdech senny 

Jeśli zauważamy u siebie, że znacznie gorzej śpimy albo w ogóle nie możemy zasnąć – powinniśmy zgłosić się do lekarza, zanim problem stanie się bardziej dokuczliwy. A objawy niedoboru snu mogą być naprawdę kiepskie dla naszego zdrowia. 

Skutki braku snu 

Pierwszymi skutkami braku snu są raczej niezbyt dokuczliwe kwestie, takie jak np. zmęczenie czy ból głowy, a czasami pogorszenie koncentracji. Jednak, kiedy nie śpimy dłużej, a problemy ze snem trwają bardzo długo – możemy doprowadzić u siebie do naprawdę poważnych konsekwencji, takich jak: 

1.    Cukrzyca – prawdopodobieństwo zachorowania rośnie 
2.    Objawy podobne do schizofrenii 
3.    Spadek libido 
4.    Nowotwory 
5.    Choroby jelit 
6.    Choroby układu sercowo-naczyniowego 
7.    Choroby otępienne 
8.    Nadwagę i otyłość – znacznie wzrasta ryzyko zwiększania masy ciała przez niedobory snu 

Jak leczyć problemy ze snem?

Jeśli sytuacja nie jest jednorazowa, a problemy ze snem zdarzają się coraz częściej – powinniśmy zgłosić się do lekarza, aby zidentyfikować problem. Jeśli przyczyną jest jakaś choroba to może być konieczne na przykład zmienienie przyjmowanych leków albo dawki, albo zaordynowanie leczenia. Jeśli problemem są dolegliwości psychiczne – może być konieczne wybranie się do psychiatry, dobranie leków oraz umówienie się do psychoterapeuty w celu przepracowania swoich problemów. 
Nieco bardziej skomplikowana sytuacja jest w przypadku występowania u pacjenta bezdechu sennego. Może to doprowadzać do duszności oraz kołatania serca. Objawy są takie same jak w przypadku braku odpowiedniej ilości snu – wszystko dlatego, że bezdech może prowadzić do wybudzania. Dlatego w tym przypadku konieczne może być przeprowadzenie dodatkowych badań u różnych specjalistów, aby znaleźć przyczynę bezdechu – zazwyczaj wizyta u laryngologa może być wystarczająca, bo przyczyna wynika, najczęściej, z problemów z gardłem lub nosem. 

-
Autor: P.S.
Przy współudziale lekarza: Julia Lisowska

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą