Witamina B6. Objawy i przyczyny niedoboru

przez redakcja HaloMed

18.03.2024

image

Wybierz usługę

Recepta

Kontynuacja lub nowy lek

od 59 zł

Skierowanie

Skierowanie na CT, MRI, RTG

od 79 zł

Zwolnienie L4

Zwolnienie chorobowe L4

od 99 zł

Teleporada

Teleporada telefoniczna

od 89 zł

Wybierz usługę i zapłać po podaniu niezbędnych danych.

Witamina B6, zwana pirydoksyną, to jedna z witamin, która jest rozpuszczalna w wodzie. Pełni niezwykle ważną rolę w organizmie – wspomaga w ciele wiele ważnych procesów. Warto wiedzieć, w jaki sposób można zwiększyć ilość witaminy B6, ponieważ jej niedobór może prowadzić do wielu bardzo przykrych skutków. Co warto wiedzieć o witaminie B6? 

Rola witaminy B6 w organizmie 

Witamina B6 to tak naprawdę kilka rozpuszczalnych w wodzie związków chemicznych, do których zalicza się pirydoksal, pirydoksamina oraz pirydoksyna. Występuje w wielu miejscach w organizmie, a jej rola jest naprawdę bardzo rozległa. Uczestniczy bowiem w wielu różnych procesach, które zachodzą w ciele. Wpływa więc na: 

1.    Prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego
2.    Układ krążenia
3.    Układ hormonalny
4.    Układ immunologiczny
5.    Wchłanianie magnezu w przewodzie pokarmowym
6.    Stan skóry, włosów oraz paznokci 

Biotyna wchłania się w jelicie cienkim, a jej nadmiar nie jest magazynowany. 

Przyczyny niedoboru B6

Przyczyna niedoboru to zazwyczaj nieodpowiednia dieta, ale czasami niedobór witaminy B6 jest wynikiem różnych chorób i innych dolegliwości. Głównymi przyczynami niedoboru witaminy B6 mogą być: 

1.    Nadużywanie alkoholu
2.    Przyjmowanie niektórych leków np. hydralazyny czy penicylaminy 
3.    Doustne środki hormonalne

Objawy niedoboru witaminy B6

Niedobór witaminy B6 jest raczej rzadki, jeśli dieta jest zróżnicowana i zbilansowana. Jeśli jednak nie jest – może zdarzyć się, że ktoś będzie musiał walczyć z niedoborem. Wśród objawów niedoboru wymienia się: 

1.    Zmiany skórne
2.    Anemia
3.    Problemy z układem immunologicznym
4.    Objawy neurologiczne
5.    Zmęczenie oraz osłabienie
6.    Problemy z oczami 
7.    Zaburzenia snu 
8.    Problemy z koncentracją
9.    Zwiększone ryzyko chorób serca
10.    Zmiany nastroju, takie jak np. depresja czy lęki 

Każdorazowo niepokojące objawy powinny zostać skonsultowane z lekarzem i jeśli to konieczne – powinna zostać zaordynowana suplementacja. 

Diagnozowanie i leczenie niedoboru witaminy B6

Najprawdopodobniej, kiedy zgłosimy się do lekarza ze swoimi objawami – lekarz zaleci nam potrzebne badania np. badania z krwi. I jeśli okaże się, że faktycznie to niedobór witaminy B6 jest naszym problemem, prawdopodobnie lekarz zapisze nam suplementy, które pozwolą uzupełnić niedobory. Ważne jest jednak również zmienienie pewnych aspektów, które dotyczą diety. Co warto włączyć wtedy do swojej diety? Przede wszystkim wprowadzenie ryb, mięsa drobiowego, bananów, orzechów, pełnoziarnistych produktów zbożowych czy warzyw strączkowych może nam pomóc wprowadzić więcej witaminy do organizmu.

Dieta w niedoborze witaminy B6

Głównym źródłem witaminy B6 są takie produkty jak ziemniaki, mięso oraz wędliny, ale również produkty zbożowe. Duża ilość witaminy B6 występuje w kaszy gryczanej, mięsie kurczaka, brukselce, kapuście pekińskiej, a także papryce czerwonej. Warto więc u siebie zastosować produkty, które mają zwiększoną ilość witaminy B6. Dobrze zbilansowana dieta będzie dostarczała wszystkich niezbędnych elementów i naprawdę warto o to zadbać. 

-
Autor: S.L.
Przy współudziale lekarza: Marta Szliwa

Treści, które przedstawione są na stronie halomed.pl nie zastąpią kontaktu z lekarzem – są jedynie wskazówką i mają formę informacyjną. Administrator serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności wynikającej z wykorzystania informacji, które są zawarte w serwisie.

Konsultacja z e-receptą